میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
سوال سیاست روز از سخنگوی دولتی که درهایش را برای پرسش بسته است!!
چه زمانی از وعده‌های عملی نشده می‌گویید؟!
حقوق شاغلین، بازنشستگان و یارانه‌ها تا قبل از عید فطر پرداخت می‌شود
چه زمانی از وعده‌های عملی نشده می‌گویید؟!
 

هر چند که خبر شیرین سخنگوی دولت درباره پرداخت حقوق کارکنان دولت و بازنشسته‌ها خبر مهم و خوشی قبل از عید محسوب می‌شد اما هنوز در نشست‌های خبری جای سوالات سیاست روز خالی است و هنوز نشست‌ها بدون سوالات سیاست روز برگزار می‌شود و از این‌رو سوالاتمان را در روزنامه چاپ می‌کنیم که اگر گاهی نگاهی بر روزنامه افتاد آنهایی که قسم خوردند و پناه بردن به خدا از بستن دهان منتقد پاسخگو باشند. بخوانید نشست را از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت!
گفتنی است حدود یک سال و دو ماه است که سیاست روز بدون دریافت پاسخ سوالاتی که در آخرین حضور خود در نشست خبری پرسیده شد و بدون شنیدن پاسخی به نشست‌ها دعوت نشده است.
با خبر خوشی شروع می‌کنیم که سخنگوی دولت اعلام کرد و گفت: با توجه به نزدیک بودن عید بزرگ فطر تمهیداتی بین سازمان برنامه و بودجه و خزانه اندیشیده شده تا قبل از فرارسیدن این عید، حقوق شاغلین و بازنشستگان و هم یارانه‌ها را پرداخت کنیم.
سخنگوی دولت در نشست خبری خود با تقدیر از حضور پرشور مردم در راهپیمایی قدس، اظهار داشت: فصل مشترکی بین همه ادیان و ملت‌ها از برداشت ظلم به مردم فلسطین ایجاد شده است. با این نمادهای انسان دوستی که در روز قدس مشخص شد امید داریم جامعه انسانی روزهای بهتری داشته باشد و شاهد عدالت باشیم.
وی گفت: دولت خود را برای عید فطر آماده کرده است که بهترین تبریک دولت به ملت، پرداخت بخشی از معوقات است. نوبخت افزود: با توجه به نزدیک بودن به عید بزرگ مسلمین و عید فطر تمهیداتی اندیشیده شده است بین سازمان برنامه و بودجه و خزانه تا اینکه قبل از عید فطر همه حقوق شاغلین و هم بازنشستگان و یارانه‌ها را پرداخت کنیم. رقم سنگینی خواهد بود اما تاکید رئیس‌جمهوری بسیج امکانات برای این بود که قبل از عید فطر همه حقوق و درصد افزایشی که صورت گرفته را برای شاغلین و بازنشستگان پرداخت کنیم. سخنگوی دولت همچنین یادآور شد: همه پاداش‌های بازنشستگان ظرف سه ماه آینده پرداخت می‌شود. وی با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: خود را موظف به جبران فاصله دریافت‌ها می‌دانیم. امسال مجلس ٢١٠٠ میلیارد تومان برای بازنشستگان در نظر گرفت که دولت خود فاصله ٢١٠٠ میلیارد تومان تا ٣٤٠٠ میلیارد تومانی را که سال گذشته پرداخت کرده بود را تقبل کرد. امسال مجموعا ٣٤٠٠ میلیارد تومان بین بازنشستگان توزیع می‌شود.
ممنون بابت پرداخت حقوق‌ها قبل از عید هر چند که سه ماه دیر شد.
سخنگوی دولت افزود: دشمن سیاست جنگ روانی را علیه ما به راه انداخته و نباید به آن دامن زد. وی افزود: رهبر کره شمالی با چه کسی می‌خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می‌کند قابل اعتماد است؟! نوبخت ادامه داد: این شخص نماینده ملت فهیم آمریکا نیست و مطمئنا ملت آمریکا در انتخاب‌های آینده خود، او را از ملت خود مبرا خواهد کرد.
کاش می‌گفت که چرا دولت با همین کشور مذاکره کرد؟! چرا نوبخت نمی‌گوید که همین ترامپ ناآگاه و مجنون همه وعده‌های انتخاباتی خود به مردم کشورش را عملی کرده است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون حواشی ایجاد شده در راهپیمایی روز قدس امسال، اظهار داشت: در رخداد موهومی که در روز قدس صورت گرفت، چند نفر نسبت به یکی از افراد خدوم و دانشمند هسته‌ای کشورمان که بخشی از دستاوردهای هسته‌ای حاصل تلاش ایشان است، توهین‌هایی انجام دادند. وی افزود: آنهایی که به آقای صالحی توهین کردند هم به این سرمایه ملی توهین کردند و هم حرکت عظیم و پاک ملت در روز قدس را مخدوش ساختند.
این حرکت قابل دفاع نیست اما کاش کمی هم درباره علت ناراضی بودن مردم از خودتان جست‌و‌جو کنید.
نوبخت ادامه داد: آدم‌های این چنینی در طول تاریخ همواره وجود داشته‌اند و حتی نسبت به ائمه اطهار نیز توهین کرده‌اند. وحدتی که مقام معظم رهبری به آن اشاره می‌کند، بخشی از آن در رویدادهایی مانند روز قدس است و امیدوارم قوه قضائیه درخصوص برخورد با این افراد اقدام لازم را انجام دهد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر صدور احکام برای برخی از دانشجویان بازداشت شده در ناآرامی‌های دی‌ماه، گفت: موضع دولت در این خصوص مشخص است و بارها گفته شده است. از آنجایی که استقلال قوا مطرح است اما در جلسات مشترک پیگیری میکنیم.
کاش می‌گفتید کارهای مربوط به قوه خاص خودتان مانند نوسانات ارز را کی پیگیری می‌کنید؟!
نوبخت پیرامون اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره کمک به ایران برای رفع بحران آب اظهار داشت: سخنان نتانیاهو آنچنان پوچ و بیهوده است که به جز یک تبسم پاسخ دیگری ندارد. رژیمی که دانشمندان ما را ترور می‌کند، می‌خواهد به ما کمک کند! آیا این قابل باور است؟
وی درخصوص افزایش غیرقانونی قیمت خودرو در بازار آزاد، گفت: حجم بالایی از نقدینگی در کشور وجود دارد که می‌تواند در بانک‌ها قرار بگیرد و سود دریافت شود. به هر دلیلی اگر احساس شود که این نقدینگی در کوتاه مدت سود بیشتری در بازار دیگری حاصل می‌شود، عده‌ای پول خود را از شبکه بانکی خارج و به آن بازار می‌برند. ملت این توقع بجا را دارد که ببینند چه اتفاقی افتاده که برخی بنگاه‌ها افزایش قیمت داشته‌اند، رئیس‌جمهور محترم در این زمینه تاکید داشته و یکی دو هفته پیش رئیس سازمان بازرسی هم در جلسه دعوت شد تا این مشکلات رفع شود.
اما چرا نتیجه همان است! تاکید رئیس‌جمهور چه نتیجه‌ای برای مردم و مهار بازار خودرو داشته؟! کاش این را می‌گفتید؟!
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی پیرامون اخذ تضمین در قراردادهای خارجی، گفت: پنج کشور باقی مانده در برجام اعتقاد به ماندن در برجام دارند. شرط جمهوری اسلامی ایران نیز اجرای تعهدات است. باید در مدت باقی مانده ببینیم کدام شرکت‌ها می‌خواهند بروند و کدام شرکت‌ها می‌خواهند بیایند؛ اما در مجموع تامین منافع ما مهم است و مهم نیست که با کدام شرکت باشد.
و غرامت و خسارات رفتن آن شرکت‌ها را که گفتید قراردادشان محرمانه است را چه کسی پیگیری می‌کند؟!
سخنگوی دولت درخصوص اصلاح نظام بانکی و اظهارات علما در این‌باره گفت: دغدغه بزرگان و علما نسبت به نظام بانکی دغدغه به حقی است. یکی از دستور کارهای شورای عالی سه قوه بحث نظام بانکی است. دولت چندین برنامه برای بانک‌ها داشته که بخشی از آن سال گذشته اجرا شد. نوبخت ادامه داد: افزایش سرمایه‌های دولت نزد بانک‌ها از جمله دیگر اقدامات بود. در تعامل با قوای دیگر سعی می‌کنیم مشکلات نظام بانکی را برطرف کنیم.
۵ سال است می‌گویید در دستور کار است، لطفا بگویید چهع کرده‌اید؟!
رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص طرح‌ها و پروژه‌های در دست پیگیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: از منابع خزانه و دولت این ٢٠٠ پروژه را انجام می‌دهیم و کار آن شروع شده است. بعنوان مثال یکی از این پروژه ها، بحث توسعه شبکه حمل‌ونقل ریلی است. برای شبکه ریلی ابتدا به دنبال اتصال مراکز استان‌ها به شبکه سراسری ریلی است که این شبکه به خارج از کشور نیز وصل است. وی افزود: در پنج استان کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی و غربی و استان گیلان این پروژه را دنبال کرده ایم. بیشترین تونل و پل در مسیر خط آهن قزوین-رشت قرار دارد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون به تاخیر افتادن بررسی لایحه اف.ای.تی.اف در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تصویب این لوایح برای دولت بسیار مهم است. نوبخت ادامه داد: با اینکه تفاوت نگاه داریم اما به منتقدان نیز احترام می‌گذاریم و باید ببینیم که اکثریت مجلس چه چیزی را می‌خواهد. وجدان عمومی مجلس وجدان آگاه و بیداری است.
با حذف منتقد از جلسه پاسخگوییتان چطور به منتقد احترام می‌گذارید؟!
وی افزود: اگر برجام نبود حتما روزی بیش از صدها میلیارد تومان ضرر می‌کردیم. در شرایط تحریم میزان صادرات نفت در حداقل خود قرار داشت اما پس از برجام توانستیم نفت بیشتری را به فروش برسانیم.
الان که توتال و شرکت‌های خارجی می‌روند و آش همان آش است چقدر ضرر کردید؟! کاش توضیح مبهم را جایگزین شفافیت نکنید. جناب نوبخت نگفتید کی به مردم درباره وعده‌های عملی نشده در ۵ سال اخیر توضیح می‌دهید؟! 

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 104718
 
Share/Save/Bookmark