میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸
 
 
فتنه انگلیسی در خیابان‌های بیروت
وزارت خزانه داری انگلیس که ابتدا فقط شاخه نظامی گروه مقاومتی حزب الله لبنان را تحت قانون «اقدام توقیف اموال تروریستی» مصوب سال ۲۰۱۰ وارد فهر

وزارت خزانه داری انگلیس که ابتدا فقط شاخه نظامی گروه مقاومتی حزب الله لبنان را تحت قانون «اقدام توقیف اموال تروریستی» مصوب سال ۲۰۱۰ وارد فهرست سازمان های تروریستی کرده بود، جمعه ۲۷ دی ماه با وارد کردن این گروه به صورت کامل در فهرست سازمان‌های تروریستی، نقشه مصادره اموال این گروه را در سر می پروراند. اما در باب چرایی این اقدام انگلیس نکاتی چند قابل ارزیابی است.
جانسون نخست وزیر انگلیس که شرایط سیاسی و اقتصادی مناسبی ندارد با بحران‌سازی در عرصه جهانی به دنبال انحراف افکار عمومی از بحران‌های داخلی‌اش است. از سوی دیگر در شرایطی که حزب الله نقشی مهم در ثبات سیاسی و امنیتی در لبنان دارد این اقدام انگلیس دخالت در امور داخلی لبنان با هدف کارشکنی در روند تشکیل دولت و نیز بی دفاع سازی این کشور در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی بویژه سرقت منابع آبی و نفت و گاز لبنان توسط این رژیم است. نکته مهم آنکه حزب الله بخشی از ساختار حاکم بر لبنان است لذا تحریم حزب الله یعنی تحریم کل لبنان. در خصوص چرایی این اقدام انگلیس می توان به برون رفت این کشور از اتحادیه اروپا اشاره کرد که موجب همسو شدن بیشتر جانسون و ترامپ و همچنین تقویت رابطه انگلیسی- آمریکایی شده است.
همچنین اقدام انگلیس را می‌توان ادامه تحرکات اخیر این رژیم علیه جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی ایران دانست. حمایت از ترور سرداران مقاومت در جنایت جنگی آمریکا در فرودگاه بغداد که به شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی و همرزمانشان منجر شد، طراحی زمینه سازی برای مکانیزم ماشه با محوریت حمایت از طرح ترامپ که در اصل همان طرح ۱۲ ماده‌ای آمریکاست که محورش را براندازی نظام جمهوری اسلامی تشکیل می‌دهد، حمایت از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، محکوم سازی پاسخ موشکی ایران به ترور سرداران مقاومت و هدف قرار گرفتن عین الاسد و در نهایت قرار دادن حزب الله در لیست گروه‌های تروریستی را می‌توان در یک محور ارزیابی کرد و آن اقدام علیه جبهه مقاومت است.
با توجه به نقش محوری حزب الله در مبارزه با تروریسم، تحریم حزب‌الله را می‌توان بعد دیگر حمایت آشکار انگلیس از تروریسم دانست که ماهیت ضد بشری و بحران‌ساز انگلیس را بیش از گذشته آشکار می‌سازد. در نهایت آنکه رفتار انگلیس اثبات گر این حقیقت است که ریشه بحران‌های منطقه، دخالت‌های امپریالیسم است و تنها راه پایان این وضعیت وحدت سراسری برای اخراج بیگانگان از منطقه است که ثبات و امنیت منطقه را به همراه خواهد داشت.

نویسنده: مهسا شاه محمدی

کد مطلب: 112511
 
Share/Save/Bookmark