میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
همزمان با آغاز عملیات ارتش و نیروهای مردمی عراق در تلعفر صورت گرفت
اعتراف داعش به هلاکت سرکرده
اعتراف داعش به هلاکت سرکرده
 

این روزها اخباری که از تروریست‌ها مخابره می‌شود از نابودی قریب الوقوع آنها خبر می‌دهد، بعد از سقوط پایتخت آنها(موصل) و هلاکت رئیسشان ابوبکر البغدادی حالا درگیری‌های داخلی آنها اوج گرفته و وحشیگری‌های تروریست‌ها دامن نیروهای خودی را گرفته است. در این مسیر اما افشاگری‌ها و بهم زدن قوای رقیب اوج گرفته و حالا شاهد تایید مرگ سرکرده آنها از سوی برخی تروریست‌های مدعی هستیم.
در این زمینه روز گذشته اعلام شد، یک «منبع محلی» در استان «نینوی» عراق گفت که داعش در بیانیه‌ای که در شهر «تلعفر» منتشر کرده، مرگ «ابوبکر البغدادی» خلیفه خود را تایید کرده است. پایگاه خبری شبکه «السومریه»، به نقل از این منبع که هویتش را اعلام نکرد نوشته که داعش (در تلعفر) در بیانیه‌ای کوتاه، مرگ سرکرده خود را تایید و اعلام کرد که بزودی نام خلیفه جدید را اعلام خواهد کرد.
تلعفر شهری در ۷۰ کیلومتری غرب شهر موصل است که هنوز تحت کنترل داعش قرار دارد. این شهر به دلیل نزدیکی به موصل و فاصله ۶۰ کیلومتری آن تا مرز سوریه، اهمیت لجستیک بالایی برای داعش داشت.
طبق این خبر، «منبع محلی» توضیح داده که داعش از اعضای خود خواستار ادامه «استقامت در مقرهای خلافت» و عدم توجه به شایعات «فتنه»‌انگیز شده است. به گفته این منبع، اینچنین خبری قابل انتظار بود چراکه از دو روز پیش، داعش در بیانیه دیگری هرگونه سخن گفتن درباره سرنوشت بغدادی را ممنوع کرده بود.
هنوز منابع رسانه‌ای اصلی داعش مثل آنچه «خبرگزاری اعماق» خوانده می‌شود، به این اخبار واکنشی نشان نداده‌اند.اما آمریکا و روسیه در زمان‌های جداگانه‌ای پیشتر از کشته شدن بغدادی در حملات هوایی خبر داده بودند.
اما جالب است که همزمان با انتشار چنین اخباری، شبکه خبری السومریه به نقل از منابع مطلع محلی در تلعفر، از مخالفت برخی اعضای داعش که حامی بغدادی هستند، با سران این گروهک خبر داد. این منبع گفت: شهرستان تلعفر اکنون شاهد کودتایی داخلی در داعش است تا نبرد سران متنفذی را که در انتظار مرگ بغدادی بودند، به سود خود تمام کنند. این منبع می‌گوید که هم‌اکنون نوعی منع آمد و شد برای دسته‌های نظامی وابسته به داعش در سراسر تلعفر مقرر شده است.همچنین شماری از عناصر طرفدار بغدادی در داعش نیز بازداشت شده‌اند... و سران عربی و خارجی داعش که متنفذ هستند، تلاش می‌کنند بر اوضاع مسلط شوند. به گفته این منبع، بعید نیست شهرستان تلعفر که تحت کنترل داعش است، پس از اعلام خبر مرگ بغدادی، شاهد نبرد داخلی خونینی باشد.
اینها در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان دولت این کشور می‌گوید اطلاعات موثقی دارد که کشته شدن سرکرده گروه تروریستی را تأیید می‌کند.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه که وابسته به مخالفان دولت سوریه است، دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که اطلاعات موثقی دال بر کشته شدن ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش دارد. هفته گذشته نیز خطیب نماز جمعه این شهر معروف به «ابوقتیبه» به هنگام ایراد خطبه نماز جمعه و آوردن نام البغدادی گریه کرده بود که داعش یک روز بعد از آن، این خطیب را بازداشت کرد. به گفته منابع محلی، داعش ابوقتیبه را به اتهام افشای اسرار خود آتش زده است.
در ادامه تحولات عراق که ظاهرا اقلیم کردستان خواهان برگزاری همه‌پرسی برای استقلال بود «اردوغان» خواستار لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شد خبرگزاری فارس: «اردوغان» خواستار لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شد. رئیس‌جمهور ترکیه از منطقه کردستان عراق خواست تصمیمش برای برگزاری همه‌پرسی استقلال را لغو کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» اردوغان گفت: «اهمیت تمامیت ارضی عراق روز به روز بیشتر می‌شود. آنها (کردستان عراق) باید از چنین اقداماتی مانند برگزاری همه‌پرسی جدایی اجتناب کنند.»
وی طی سخنرانی در کنگره جهانی نفت در استانبول همچنین از تمایل ترکیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای در استان «سینوپ» خبر داد. احزاب سیاسی منطقه کردستان عراق روز ۱۷ خرداد با اجرای همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان در ماه سپتامبر موافقت کرده بودند.
«بینالی ایلدیریم» نخست‌وزیر ترکیه قبلا با «غیرمسئولانه» خواندن این تصمیم، گفته بود: «ترکیه می‌خواهد عراقی‌ها بعنوان یک ملت در کنار هم زندگی کنند.» پیشتر نیز وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای ضمن «اشتباه فاجعه‌بار» خواندن برگزاری این همه‌پرسی، بر لزوم حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرد.

کد مطلب: 100019
 
Share/Save/Bookmark