میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۶
 
 
این دلارهای مظلوم باد آورده!
رسانه‌های فوتبالی در بلژیک از نهایی شدن پیوستن مارک ویلموتس به تیم ملی فوتبال ایران با...

رسانه‌های فوتبالی در بلژیک از نهایی شدن پیوستن مارک ویلموتس به تیم ملی فوتبال ایران با مبلغ سالانه ۱.۵ میلیون دلار خبر دادند اما رسانه‌های داخلی بر این اساس با افشای جزییات تازه از قرارداد ویلموتس نوشتند که این مربی بلژیکی در طول مدتی که در ایران است «سه سال» ۴.۵ میلیون دلار فقط برای قراردادش روی دستمان خرج می‌گذارد و اگر مانند کی‌روش قرار باشد خانه‌ آنچنانی و امکانات لازم و حتی درصد تبلیغات بگیرد که رقم قابلیت بیشتر شدن حتی تا دو برابر را دارد!! اما در شرایطی که کشور به دلیل مشکلات ناشی از مدیریت نامناسب ارزی دچار نوسانات شدید مبلغ ارز و به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند ارز وارد کند، چطور می‌‌توان این ارقام را دید و دم نزد؟!
یادمان نرفته که برای کی‌روش هم مبالغی نظیر همین رقم خرج شد، گرچه برای رشد و ارتقای فوتبال کشور باید هزینه شود و مردم جامعه هم دوست دارند تیم‌ملی خوش‌تکنیکی را در داخل میادین ورزشی ببینند، اما اگر از همین مردم فوتبال دوست هم بپرسیم که دوست دارند مشکلات زلزله‌زدگان و سیل‌زدگان مرتفع شود یا سرمربی خارجی داشته باشند، قطعا حل مشکلات هموطنانشان را در اولویت می‌بینند و با همه فوتبال‌دوستی خود از اولویت‌شناسی دقیقی برخوردارند.
نباید فراموش کنیم که سیل سهمگین اوایل سال‌جاری، متاسفانه به ۲۵ استان و حدود ۵۰۰ شهرستان و ۴ هزار و ۴۰۰ روستای کشور خسارات مالی و زیرساختی فراوانی وارد کرد، خسارتی که گفته شده در حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است، یادمان نرفته با وجود گذشت دو سال از زلزله کرمانشاه برخی از مردم آن منطقه هنوز در کانکس گذران زندگی می‌کنند و از امکانات اولیه مناسبی برخوردار نیستند. آنجا هم براساس اعلام معاون‌ عمرانی استانداری کرمانشاه، از برآورد خسارت ۲۶۰۰ میلیارد تومانی واحدهای مسکونی، اداری و تاسیسات زیربنایی در زلزله خبرهایی منتشر شده است که نشان از نیاز مردم برای حل مشکلات‌شان دارد. اما برای کرمانشاه براساس جلسه هیات دولت تنها مصوب شد مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به مردم برای جبران خسارت داده شود، چیزی که ما نصفش را برای سرمربی تیم‌ملی‌ کشورمان در نظر گرفتیم!!!
ایسنا نوشته مبلغ قرداد مارک ویلموتس اگر با همین شرایط منعقد شود تا جام‌جهانی قطر با سایر هزینه‌ها حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای فوتبال ایران هزینه خواهد داشت! برای اینکه بزرگی این رقم بیشتر درک شود باید اخباری را بخوانیم و بدانیم که کل پولی که مردم برای کمک به سیل‌زدگان هدیه کردند با اعلام هلال‌احمر ۱۰۰ میلیارد تومان بود! یا باید بدانیم که هزینه‌ای که برای کارآفرینی مددجویان کمیته امداد شده است مبلغی برابر۱۰۰ میلیارد تومان است. همچنین خوب است بخوانیم که رسانه‌‌ها چطور کمک صنایع معدنی کشور را برای اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان کمک به سیل‌زدگان تیتر کردند. وقتی این اخبار را خوانده و می‌بینیم که مثلا برای خسارت به یک شهر براساس اعلام فرماندار بهشهر ذکر شده که خسارت سیل یکصد میلیارد تومان بوده، در می‌یابیم رقمی که قرار است به سرمربی جدید تیم‌ملی بدهیم رقمی است که می‌تواند اولویت‌های بالاتری را تامین نیاز و حل کند. وقتی در اخبار می‌خوانیم که معاون برنامه‌ریزی و بودجه در ۲۰ فروردین امسال ۱۰۰ میلیارد تومان برای سیل‌زدگان بودجه‌ریزی داشته باید پرسید که چرا دولت برای تامین نیازهای مردم ۲۵ استان رقمی را اختصاص می‌دهد که با یک فرد برای سه سال کار قرارداد بسته است؟!
با همه این تفاسیر باید از وزارت ورزش پرسید که آیا این وزارتخانه دلارهای بادآورده و سهل‌الوصولی در اختیار دارد که به راحتی برای کی‌روش، جریمه استقلال و پرسپولیس و حالا این مربی ۵۰ ساله بلژیکی هزینه می‌‌کند؟! اگر واقعا دلارهای بادآورده وجود دارد بهتر است وزیر محترم منبع ارزی‌اش را به رئیس دولت معرفی کند تا روحانی برای هزینه‌کرد جهت رفع مشکلات مردم سیل‌زده و زلزله‌زده دست به قلم نشود تا کسب اجازه کرده و برای آنها از صندوق ذخیره ارزی برداشت کند. 

نویسنده : مائده شیرپور

کد مطلب: 108912
 
Share/Save/Bookmark