میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
چیستا یثربی: این جشنواره نه متعلق به کودکان است نه متعلق به سینمای کودک
دورهمی فامیلی و دوستانه با خرج بیت‌المال

مدرس دانشگاه، منتقد و فیلمنامه‌نویس سینما و کارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر گفت: بنده از سال اول برگزاری جشنواره فیلم کودک تا سال ۷۶ دبیر بولتن و مترجم همزمان جشنواره فیلم کودک بوده‌ام و فضای این جشنواره را به خوبی می‌شناسم، ما امروز در کشورمان نه سینمایی برای کودک داریم و نه سینماگر دغدغه‌مند کودک! آقایان همه ساله بر مزار سینمای مرده کودک جشن می‌گیرند و چند روزی خودشان و دوستان‌شان تفریح می‌کنند!
چیستا یثربی افزود: بنده مخالف سرسخت برگزاری جشنواره مضحک فیلم کودک هستم که بدل به «نان‌دانی» برای افرادی خاص شده است! برای این دورهمی پول‌های کلانی صرف می‌شود که هیچ دستاوردی برای سینمای کشور و کودکان این مرز و بوم ندارد. این جشنواره محلی شده برای استراحت و تفریح دوستان و نزدیکان دست‌اندرکاران برگزارکننده اش که هیچ یک دغدغه‌ای برای اعتلای سینمای کودک ندارند.
وی ادامه داد: سوأل بنده این است که اصلاً مگر ما امروزه سینمایی به اسم سینمای کودک داریم که برای آن جشنواره برگزار می‌کنیم؟ سال‌ها قبل وضعیت این جشنواره فرق زیادی با حال آن داشت؛ در آن دوران این جشنواره پر از میهمانان خارجی سطح بالا بود؛ ما در دهه ۶۰ فیلمسازان کودک‌ساز برجسته‌ای مانند فریال بهزاد و محمدعلی طالبی و... را داشتیم که آثار قابل تأملی برای کودکان و نوجوانان تولید می‌کردند و فیلم‌های‌شان در ایران و جهان مورد توجه قرار می‌گرفت اما آیا امروز اصلاً چنین فیلمسازانی در سینمای ایران پیدا می‌شوند؟
یثربی تصریح کرد: من هربار اسم جشنواره فیلم کودک را می‌شنوم خنده‌ام می‌گیرد! چون ما اصلاً جشنواره‌ای به اسم فیلم کودک نداریم. این جشنواره برای کسانی است که همه‌ساله به اصفهان و همدان سفر می‌کنند و به هتل‌های گران‌قیمت می‌روند و خوش می‌گذرانند و بابت برگزاری این مثلاً جشنواره پول‌های کلانی از وزارت ارشاد، سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی دریافت می‌کنند.
نویسنده کتاب «پری کوچک دریایی» خاطرنشان کرد: اینکه ما اسم این دورهمی دوستانه و فامیلی را جشنواره می‌گذاریم رسماً کلاه گذاشتن سر مردم است! کدام کودک ایرانی امروزه از فیلم‌های مثلاً کودک سینما استقبال می‌کند؟ امروزه در کشور ما کودکان با اشتیاق «گیم آف ترونز» تماشا می‌کنند نه فیلم‌های فسیل شده و عقب مانده سال‌ها قبل را! این جشنواره رسماً یک شو و ویترین است و بس!
این منتقد سینما تصریح کرد: اسفا که بسیاری از دغدغه‌مندان و افراد واقعی فعال در حوزه کودک حتی از حضور در این جشنواره منع می‌شوند؛ به عنوان مثال خود بنده سال‌هاست حتی به این رویداد دعوت نشده‌ام و اگر دعوت بشوم هم هرگز در آن شرکت نخواهم کرد چراکه معتقدم جای ما در دورهمی ملوک‌الطوایفی برخی از مدیران و مسئولان سینمایی نیست!
وی در خاتمه این گفت‌وگو افزود: این جشنواره نه متعلق به کودکان است نه متعلق به سینمای کودک! این جشنواره برای کودکان این سرزمین نیست که اگر اینگونه بود مسئولانش به جای بریز و بپاش‌های آنچنانی و ریختن پول‌های کلان در جیب‌های مبارک‌شان آن را برگزار نمی‌کردند و پول‌های برگزاری این دورهمی فامیلی و دوستانه را که از بیت‌المال خرج می‌شود به کودکان محروم روستاهای کشور، کودکان زلزله‌زده کرمانشاه و امثالهم اختصاص می‌دادند.
سینماپرس

کد مطلب: 105915
 
Share/Save/Bookmark