میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
 
 
فرانسه سال نو میلادی را در فضایی از اعتراض و سرکوب آغاز کرد
امنيتي‌ترين کريسمس
امنيتي‌ترين کريسمس
 

اروپا همچنان در بحران اعتراض‌های مردمی و البته سرکوب‌گری دولتمردان به سر می‌برد چنانکه دولت فرانسه در اقدامی بی سابقه ۱۴۸ هزار پلیس ضدشورش و نیروی امنیتی را برای مراسم سال نو میلادی در شهرهای این کشور به کار گرفته است.
این روزها فضای آشوب و سرکوب به بخش جدایی ناپذیر بسیاری از کشورهای اروپایی مبدل شده است که محور آن را نیز اعتراض مردمی به نظام سرمایه‌داری تشکیل می‌دهد. این امر موجب شده تا فضایی امنیتی بر این کشورها دار آغاز سال نو میلادی حاکم شود چنانکه دولت فرانسه در اقدامی بی سابقه و با ادعای ترس "تهدیدات تروریستی" و "اعتراضات مردمی" ۱۴۸ هزار پلیس ضدشورش و نیروی امنیتی را برای مراسم سال نو میلادی در شهرهای این کشور به کار گرفته است. در خیابانهای پاریس و حومه های این شهر نیز ۱۲ هزار پلیس و نیروی امنیتی گمارده شده که نسبت به سال گذشته برای مراسم سال تحویل سه برابر شده است.
فرانسه سال گذشته برای سراسر این کشور از ۱۳۹ هزار پلیس و نیروی امنیتی استفاده کرده بود اما امسال به دلیل نگرانی از احتمال تکرار حمله تروریستی چند روز پیش در استراسبورگ و نیز کنترل دامنه اعتراضات مردمی ضد سرمایه داری (جلیقه زردها) حدود ده هزار پلیس و نیروی امنیتی افزایش داده است.این تعداد پلیس ضد شورش و نیروی امنیتی سوای نیروهای ژاندارمری و نیروهای پلیس مخفی (لباس شخصی) است که رسما آماری از آنها منتشر نشده است.خیابان شانزه لیزه که همه ساله ده ها هزار نفر گردشگر را به هنگام تحویل سال نو پذیرای خود است کانون توجهات فوق امنیتی پلیس فرانسه قرار دارد.
از طرفی جنبش ضدسرمایه داری هم اعلام کرده است عملیات هشتم اعتراضی خود را در مراسم شب سال نو به آرامی انجام خواهد داد هر چند وزارت کشور فرانسه هر گونه تجمع و تظاهراتی را برای امشب ممنوع اعلام کرده است.تمامی مسیرهای ورودی به شانزه لیزه به شدت کنترل می شود و تک تک افراد پس از بازرسی بدنی می توانند وارد این خیابان شوند. مغازه ها و فروشگاه های خیابان شانزه لیزه نیز از ترس تکرار ناآرامی های اخیر به حالت نیمه تعطیل درآمده و ویترین های برند ها و کافه رستوران ها با تخته های چوبی محصور شده است.
پیش بینی می شود بیش از ۳۰۰ هزار نفر در مراسم خیابان شانزه لیزه حضور یابند. معترضان ضد دولتی و مخالفان نظام سرمایه داری که در ابتدا در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت به خیابان‌ها آمدند، اکنون خواستار استعفای «امانوئل مکرون» رئیس جمهور این کشور هستند. جنبش ضد سرمایه داری که از ۱۷ نوامبر به راه افتاده است تاکنون ۱۰ کشته و بیش از ۷۵۰۰ زخمی یا بازداشتی داشته است. وزارت کشور فرانسه تاکید کرد نیرو‌های امنیتی فرانسه بر امنیت مکان‌های تجمع عمومی، حمل و نقل عمومی، خیایان‌ها و مراکز خرید متمرکز خواهند شد.
شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ هم گزارش داد: همزمان با فعالیت جنبش ضد نظام سرمایه داری در فرانسه جشن سال نو در این کشور تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود. حدود هشت هزار نفر در صفحه فیس بوک معترضان به سیاست های اقتصادی دولت، از حضور خود در شب سال نو در شانزلیزه خبر داده اند. تدابیر امنیتی اتخاذ شده بسیار سختگیرانه است. شهرداری پاریس در نظر دارد مانند سال گذشته مراسم آتش بازی را برپا کند. اما افراد برای دیدن این مراسم باید از موانعی بگذرند که مشخص شود آنها معترض به سیاست اقتصادی نیستند.
لویس تارورس از اتحادیه پلیس ملی فرانسه می گوید افراد بازرسی می شوند تا سلاحی به همراه نداشته باشند. این بدان معناست که افراد به محض آنکه رفتار مجرمانه ای از خود نشان دهند بازداشت خواهند شد. بیش از صد و چهل و هشت هزار تن از نیروهای پلیس فرانسه برای تامین امنیت در سراسر این کشور به کار گرفته شده اند که در مقایسه با سال گذشته با افزایش هشت هزار نفری همراه است تا هیچ آسیبی به جشن سال نو وارد نشود.
بحران اقتصادی در فرانسه در حالی ادامه دارد که دولتمردان این کشور به نظامی گری در جهان مشغولند چنانکه وزارت دفاع فرانسه از سفر وزیر دفاع این کشور به اردن خبر داد. وزیر دفاع فرانسه در جریان این سفر به پایگاه هوایی «اچ ۵» اردن رفته و در مراسم سال نو میلادی در کنار نظامیان فرانسوی مستقر در این پایگاه شرکت می کند.

کد مطلب: 107418
 
Share/Save/Bookmark