میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
روحانی پس از نشست سران سه قوه:
مردم خودشان مواظب اموال‌شان باشند!
مردم سرمایه خود را به مؤسسات مورد اعتماد بسپارند
مردم خودشان مواظب اموال‌شان باشند!
 

چند وقتی می‌شود که مالباختگان و مردم نگران از بی‌پاسخ ماندن سوالات و ابهامات، منتظرند تا یک مقام مسئولی پشت یک تریبون بایستد و خیلی رک و پوست کنده به آنها بگوید که چه شده است و قرار است چه اتفاقی در آینده رخ بدهد. یکی که ته دل آنها را قرص کند که دار و ندارشان به باد نرفته است و مسئولان مشغول کارند تا حق‌شان را بستانند.
حالا پس از کلی انتظار و بعد از یکی دو جلسه سران قوا، رئیس قوه مجریه پشت تریبون می‌ایستد و بعد از تصویر کردن مبهم «گشایش‌ها» و «گام‌های خوب» از محذورات بانک مرکزی می‌گوید و از بایدهای همکاری و هماهنگی سه قوه سخن می‌راند.
یاللعجب! جلسه سران قواست. یکی قانون می‌نویسد، دیگری قرار است مجری آن باشد و آن دیگرتری باید مراقب باشد تا کسی قانون را دور نزند و دست از پا خطا نکند، اما حالا قرار است مقصر اصلی مردم باشند.
به این جمله دقت کنید: «پیش از این مجوز چنین مؤسساتی را دستگاه‌های مختلف می‌دادند، لذا اگر از این به بعد، این مؤسسات صرفاً از بانک مرکزی مجوز بگیرند و کاملاً مراقبت و نظارت شود، بخش بزرگی از مشکلات حل و فصل خواهد شد.»
عجیب نیست؟ هرکسی برای خودش مجوز صادر می‌کرده است. عجیب‌تر آن است که وعده حل مشکل با مجوزهای بانک مرکزی داده می‌شود. همان جایی که مجوز اغلب همین موسسات «روی هوا» را صادر کرده است و حالا «سکوت» را بهترین پاسخ به مردم می‌داند.
جالب‌تر آنجایی است که آقای رئیس قوه اجرایی کشور می‌گوید: «مردم هم مراقبت کنند و سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسساتی که کاملاً معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند و در خصوص مؤسساتی که به ارایه سودهای بالا تشویق می‌کنند، تردید داشته باشند.»
منظور ایشان احتمالا این است که: آهای مردم، وقتی موسسه‌ای که مجوزش را دستگاه‌های دولتی داده‌اند می‌تواند سرتان کلاه بگذارد، معروف‌ترین و مورد اعتمادترین جایی که می‌توانید پول‌تان را در آن پس‌انداز کنید «بالش» زیر سرتان است! هرچند مثل همین موسسات هیچ سودی نمی‌دهد، اما حداقل اصل پول‌تان را «هاپولی» نمی‌کند.
رئیس‌جمهور گفت: مردم هم مراقبت کنند و سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسساتی که کاملاً معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند و درخصوص مؤسساتی که به ارائه سودهای بالا تشویق می‌کنند، تردید داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری جلسه روسای قوای مجریه، مقننه و قضاییه دیروز به میزبانی قوه قضاییه برگزار شد. حسن روحانی رئیس‌جمهور، صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست درباره مهم‌ترین مسائل کشور و منطقه با هم گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
رئیس‌جمهور در پایان این جلسه و در جمع خبرنگاران درباره اهداف برگزاری جلسه سران سه قوه اظهار داشت: بسیاری از مسایل در دستگاه اجرایی، یا قضایی و یا مقننه مورد بررسی قرار می‌گیرند که بهم مرتبط هستند و چنانچه به طور طبیعی و عادی مورد رسیدگی قرار بگیرند، چه بسا نیازمند زمان بسیار طولانی است و این به نفع کشور نیست. لذا در جلسه روسای قوا چنین مسایل مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصمیماتی اتخاذ می‌شود که سرعت عمل را بیشتر کند. وی خاطرنشان کرد: بعضی از تصمیماتی که در سایر جلسات از جمله جلسه شورای عالی فضای مجازی نیز اتخاذ می‌شوند، نیاز است که در جلسات سران قوا درخصوص عملیاتی و اجرایی شدن آن تصمیم‌گیری شود که جزء مباحث این جلسه نیز بود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این جلسه "امیدواری مردم کشورمان نسبت به آینده کشور، شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی" مورد تأکید قرار گرفت، گفت: همه رسانه‌ها از جمله رسانه ملی، گردانندگان فضای مجازی و تریبون‌های مختلف، باید متوجه این نکته مهم باشند که تصمیم و هدف قدرت‌های بزرگ بویژه آمریکا و آنچه در منطقه شاهدیم نسبت به ایران، نهایتاً برای این است که مردم را به آینده ناامید و کم‌امید کرده و در فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها دچار تردید کنند؛ لذا همه باید هوشیار باشند که در زمین دشمن بازی نکرده و در این دام نیافتند.
روحانی، بررسی موضوع مالباختگان موسسات اعتباری را یکی دیگر از جلسات سران سه قوه برشمرد و گفت: در این خصوص اولاً اینکه پیش از این مجوز چنین مؤسساتی را دستگاه‌های مختلف می‌دادند، لذا اگر از این به بعد، این مؤسسات صرفاً از بانک مرکزی مجوز بگیرند و کاملاً مراقبت و نظارت شود، بخش بزرگی از مشکلات حل و فصل خواهد شد.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: در برخی از موارد هم مؤسساتی دچار مشکلاتی شده و مردم گرفتار شدند، از این‌رو تصمیم بر این شد که نمایندگان روسای سه قوه این مسأله را پیگیری کنند تا هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.
روحانی گفت: اگر مؤسسات دچار مشکلاتی شدند، ضمن اینکه وظیفه داریم مشکلات مردم را برطرف کنیم؛ ‌از طرف دیگر بانک مرکزی هم محذوراتی دارد و نمی‌توان گفت که از پول بانک مرکزی برای حل این مشکلات استفاده کند. البته برای این مسایل می‌توان اعتباراتی در نظر گرفت، ضمن اینکه در این زمینه سه قوه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. وی اظهار داشت: گشایش‌هایی از جلسه قبلی سران سه قوه در این خصوص ایجاد شده و گام‌های خوبی برداشته شده است و ان‌شاء‌الله در این گام‌ها تسریع خواهد شد.
روحانی با اشاره به اینکه بحث و بررسی در مورد مسایل منطقه‌ای از دیگر مباحث جلسه سران سه قوه بود، اظهار داشت: مردم منطقه موفقیت‌های بسیار بزرگی به دست آوردند این در حالی است که در خرداد سال ۹۳، ‌شاهد بودیم که تروریست‌ها در عراق جولان داده و داعش شهر بزرگ موصل را تصرف کرد. این خطر برای کل عراق از جمله بغداد نیز متصور بود و در سوریه نیز همین شرایط جریان داشت، اما امروز مردم عراق، سوریه و لبنان با پشتیبانی ارتش‌های خود و حمایت‌های کشورهای دوست و بویژه جمهوری اسلامی ایران توانستند تقریباً از این مشکلات رهایی یابند و مسأله تروریسم در حال پایان یافتن است و دیگر شهری در اختیار داعش و تروریست‌ها نیست و در آینده نزدیک بساط اینها جمع خواهد شد.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: شرایط امروز منطقه نشان می‌دهد که توطئه‌هایی که وجود داشت، نقش بر آب شده، لذا دنبال نقشه‌ها و توطئه‌های دیگری در منطقه هستند و مردم لازم است که در این زمینه هوشیار باشند و مسئولین هم توجه و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. وی تأکید کرد: آنچه برای ثبات و امنیت منطقه لازم باشد و هماهنگی‌های ضروری در این زمینه را در جلسه سران قوا مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

کد مطلب: 101810
 
Share/Save/Bookmark