میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۱
 
 
جنیش ضد سرمایه‌داری در فرانسه یک ساله شد
استقبال پلیس از معترضان با مشت آهنین
استقبال پلیس از معترضان با مشت آهنین
 

دموکراسی و آزادی در غرب مدعی حقوق بشر همچنان رنگ می‌بازد چنانکه پلیس فرانسه با گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و خودروهای آب‌پاش به استقبال یک‌سالگی جنبش ضد نظام سرمایه‌داری رفت.
تظاهرات جنبش اعتراضی به نظام سرمایه‌داری در پاریس بار دیگر مانند هفته‌های گذشته با مشت آهنین و برخورد خشن پلیس فرانسه مواجه شد. پلیس شهر پاریس پیش از آنکه حرکت معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه به ریاست «امانوئل ماکرون» در چند محله این شهر آغاز شود، با گاز اشک‌آور سعی کرد آنها را متفرق کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» چند صد نفر از معترضان نیز قصد داشتند با حضور در میان جاده کمربندی شهر پاریس، آن مسیر را مسدود کنند که با مشت آهنین پلیس فرانسه مواجه شدند.منابع محلی نیز می‌گویند پلیس ضد شوروش پاریس علاوه بر گاز اشک‌آور، از گلوله‌های پلاستیکی و خودروهای آب‌پاش در میانه فصل پاییز و آب‌وهوای سرد برای مقابله با معترضان استفاده می‌کند. اعتراضات علیه سیاست‌های دولت ماکرون و نظام سرمایه‌داری در فرانسه، که با جنبش موسوم به «جلیقه‌ زردها» شروع شد و هر آخر هفته به‌صورت متوالی ادامه یافت، دیروز یک ساله شد. در نخستین روزهای این تظاهرات جمعیت زیادی در سراسر فرانسه تجمع کردند که طبق برآوردها، تعداد این افراد، به حدود ۳۰۰ هزار نفر رسیده بود.این تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه زردها در روز ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) و در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. این تظاهرات در ابتدا به افزایش مالیات بر سوخت بود اما دامنه آن به مرور گسترش یافت و به جنبشی تمام‌عیار علیه سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تبدیل شد. دیروز پنجاه و سومین هفته اعتراض‌های مردمی علیه دولت فرانسه است و انتظار می‌رود دولت در روزهای شنبه و یکشنبه شاهد اعتراض‌های عظمیی باشد.
در نخستین روزهای این تظاهرات جمعیت زیادی در سراسر فرانسه تجمع کردند که طبق برآوردها، تعداد این افراد، به حدود۳۰۰ هزار نفر رسیده بود. براساس اعلام دولت فرانسه، در این اعتراضات، ۴ هزار نفر مجروح و ۱۱ نفر دیگر جان خود را از دست دادند. همچنین ۴ هزار و ۸۰۰ نفر دیگر نیز دستگیر شدند.معترضان موسوم به «جلیقه زردها» ضمن به آتش کشیدن خودروها، شکستن پنجره‌ها و با پرتاب سنگ با نیروهای پلیس درگیر شدند و پلیس پاریس هم در مقابل با استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش تلاش کرد تا جمعیت را متفرق کند. شماری از خیابان‌ها و تعدادی از ایستگاه‌های مترو مسدود شدند. این در حالی است که با وجود تعلیق افزایش مالیات‌ها و اعلام افزایش حداقل دستمزدها، تظاهرات‌های اعتراضی در سراسر فرانسه در هفته‌های گذشته ادامه داشته است.
خبر دیگر از فرانسه آنکه یک منبع قضایی فرانسه اعلام کرد دو مرد در ارتباط با طرح ارتکاب سوء قصد علیه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بازداشت شده اند. یک منبع قضایی فرانسه اعلام کرد دو مرد روز ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) در چارچوب تحقیقات دادسرای پاریس در ارتباط با طرح ارتکاب سوء قصد علیه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بازداشت شده اند. این منبع ضمن تأیید خبر روزنامه لو پاریزین گفت: «دو فرد مظنون روز ۱۲ نوامبر بازداشت شده اند و روز جمعه به یک بازپرس معرفی شدند تا تحقیقات از آن‌ها آغاز شود.»در آن زمان ۵ مرد و ۱ زن که به عنوان افراد نزدیک به راست افراطی معرفی شدند، از طرف اداره کل امنیت داخلی بازداشت شدند.
خبر دیگر آنکه نامزد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر از فرانسه خواست به مداخله در امور داخلی این کشور پایان دهد. «عبدالمجید تبون» نامزد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در گفتگو با شبکه یورو نیوز از فرانسه خواست دست از مداخله در امور داخلی الجزایر بردارد.وی در ادامه وعده داد که در کشور روند گسترده مبارزه با فساد را آغاز کند.تبون تصریح کرد: تمام تلاش ها برای ناکام گذاشتن انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر به شکست می انجامد. وی گفت: بنابراین مداخلات خارجی نیز بی نتیجه خواهد بود. ما به ژان ایو لودریان می گوییم که بهتر است نصیحت های خود را در خصوص الجزایر، درباره اعتراضات جلیقه زردها به کار ببندد. پیشتر لودریان از حمایت فرانسه از درخواستهای معترضان الجزایری خبر داده بود.

کد مطلب: 111611
 
Share/Save/Bookmark