میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
 
 
واشنگتن همچنان برای حفظ بحران در منطقه دست‌ و پا می‌زند
پایگاه جدید آمریکا برای معارضان مسلح سوری
پایگاه جدید آمریکا برای معارضان مسلح سوری
 

در ادامه تحرکات آمریکا برای بحران‌سازی در منطقه ائتلاف آمریکا تصمیم دارد برای مخالفان مسلح سوری در منطقه الشدادی پایگاه ایجاد کند.
"ابو یعقوب" از اعضای ارشد گروه مسلح موسوم به "ارتش آزاد" گفت، ائتلاف قصد دارد پایگاهی نظامی را در منطقه "الشدادی" نزدیک دیرالزور، برای استقرار نیروهای گروه موسوم به "مغاویر الثوره" ایجاد کند.
هدف از ایجاد این پایگاه و انتقال نیروهای "مغاویر الثوره" به آن، کنترل بر شهر دیرالزور است، که اکنون برای همه گروه‌های درگیر، هدفی مهم به شمار می‌آید. "مغاویر الثوره" گروه مسلحی است که با حمایت آمریکا تشکیل شده، و از پشتیبانی ائتلاف آمریکا برخوردار است.
روسیا الیوم به نقل از روزنامه الغد خاطرنشان کرد، ائتلاف آمریکا به مخالفان مسلح و به ویژه "مغاویر الثوره" اعلام کرده است که در ایجاد پایگاه نظامی در منطقه الشدادی کمک می‌کند.این گروه مسلح گذرگاه "التنف" بین سوریه و عراق را تحت کنترل دارد. ائتلاف آمریکا همچنین به گروه مسلح "ارتش آزاد" اعلام کرده که آماده است ۱۰۰ تن از عناصر "مغاویر الثوره" را با تجهیزات و سلاح‌هایشان به پایگاه جدید منتقل کند. این پایگاه جدید، سومین پایگاه گروه مسلح "مغاویر الثوره" خواهد بود که نیروهای ائتلاف نیز در آن حضور خواهند داشت.
این گروه مسلح همچنین دو پایگاه به نام التنف و الزکف را در مناطق مرزی سوریه و عراق در اختیار دارد که ۷۰ کیلومتر با هم فاصله دارند. ابو یعقوب خاطرنشان کرد که ایجاد پایگاه نظامی در منطقه الشدادی به دلیل نزدیک بودن آن به چاه‌های نفت دیرالزور است. از سوی دیگر، "سعید سیف" از مسئولان اطلاع رسانی ارتش آزاد ( گروه مسلح وابسته به ترکیه) گفت که دلیل ایجاد پایگاه جدید در منطقه الشدادی، نارضایتی آمریکا از عملکرد نیروهای "سوریه دموکراتیک" در شمال سوریه است.
سیف خاطرنشان کرد، عناصر سوریه دموکراتیک به نوعی در حال تمرد هستند، و ائتلاف از قرار دادن سلاح‌های پیشرفته در اختیار آنها پشیمان است، و ترکیه نیز ائتلاف را به خاطر این مسأله تحت فشار قرار داده است.
خبر دیگر آنکه معاون وزیر امورخارجۀ روسیه تاکید کرد که مسکو و واشنگتن در تعامل با برخی مسائل بین‌المللی نظیر مبارزه با تروریسم، دیدگاه‌هایی متفاوت دارند. "سرگئی ریابکوف" خاطرنشان کرد: با توجه به آن چه در سوریه گذشت و می‌گذرد، مشخص است که مسکو و واشنگتن در خصوص این که دولت قانونی کدام است و مبارزه با تروریسم چگونه باید باشد، با یکدیگر اختلاف نظر داریم. وی در گفت‌وگو با روزنامه ایزوستیا تاکید کرد که سرکوب کانون تروریسم در سوریه، همچنان برای مسکو در اولویت است.
معاون وزیر خارجه سوریه با اشاره به پیروزی ارتش این کشور در برابر تروریسم اظهار داشت که رخدادهای سوریه، در واقع محقق شدن آمال و آرزوهای رژیم صهیونیستی در منطقه است. فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که کشورهای زیادی مانند روسیه، آمریکا و انگلیس پیگیر اخبار سوریه هستند و به آن به چشم خبر اصلی نگاه میکنند. مقداد در یک نشست خبری با اشار به اینکه روزنامه‌نگاران برای دیدار با وی اعمال فشار می‌کنند، اظهار داشت که رخدادهای اخیر سوریه، بهترین رخدادها از زمان آغاز بحران هستد.
وی با بیان اینکه ارتش سوریه و نیروهای همپیمانش در حال پیشروی هستند، تصریح کرد که با مصالحه در این کشور دستاوردهای بسیاری در دمشق و حومه آن و در منطقه «الوعر» حمص محقق شده است.
خبرگزاری سانا به نقل از این مقام سوری گزارش داد که رؤیای همه کسانی که علیه سوریه توطئه کرده‌اند، نقش بر آب و به وهم و گمان بدل شده است. مقداد ضمن مطرح کردن این پرسش که توطئه گران علیه سوریه از میلیاردها دلاری که صرف کرده‌اند، چه چیزی عایدشان شده است، خاطرنشان کرد که رخدادهای سوریه، در واقع محقق شدن آمال و آرزوهای رژیم صهیونیستی در منطقه است.
خبر دیگر آنکه نیروهای دموکراتیک سوریه برای اولین بار موفق به ورود به رقه از سمت جنوب این شهر شدند.
به گزارش وبگاه «ال‌بی‌سی»، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد نیروهای مذکور پس از عبور از رود فرات موفق شدند از بخش جنوب وارد شهر رقه پایتخت دولت خودخوانده داعش شوند. از سوی دیگر یکی از منابع خبری معارض می‌گوید که فرمانده گردان ویژه حزب‌الله وارد درعا سوریه شده و در حال فراهم کردن مقدمات مبارزه با تروریست‌هاست. این منبع می‌گوید که این فرمانده دو روز پیش وارد درعا شده است. در واقع این فرمانده، در نبردهای اطراف تدمر علیه داعش، فرماندهی نیروهای مقاومت را برعهده داشت.

کد مطلب: 99912
 
Share/Save/Bookmark