میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۲۷
 
 
اولین پیامدهای پیروزی راستگرایان در انتخابات پارلمان اروپا آشکار شد
دردسر انتخاب رئیس اروپا
دردسر انتخاب رئیس اروپا
 

پیروزی راستگرایان در انتخابات پارلمانی اروپا از همان ابتدا پیامدهای خود را اشکار ساخت آنجا که رهبران آلمان و فرانسه بر سر انتخاب رئیس آتی کمیسیون اروپا دچار اختلاف نظر شده اند اما امیدوارند که تا پایان ماه ژوئن در این رابطه به جمع بندی برسند.
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به دنبال حل اختلاف خود بر سر انتخاب رئیس آتی کمیسیون اروپا هستند. یک مسئول دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه با بیان این مطلب به رویترز گفت که رهبران دو کشور قدرتمند اروپایی در یک گفت‌وگوی تلفنی گفته‌اند که نهایی شدن انتخاب رئیس کمیسیون تا پایان ماه ژوئن برای آنها ایده‌آل خواهد بود. این منبع با این حال افزوده است که آنها در مورد شیوه این انتخاب اختلافی «جزئی» دارند. ماکرون می‌گوید بهتر است شورای اروپا در جریان نشست روز سه‌شنبه خود شیوه انتخاب را برای انتخاب رئیس عوض کند. شیوه‌ای که رئیس‌جمهوری فرانسه به آن انتقاد دارد به این صورت است که سر لیست نامزدهای انتخاب شده به صورت خودکار و مستقیم به عنوان رئیس کمیسیون اروپا شناخته می‌شود. به گفته منبع مورد استناد رویترز، آنگلا مرکل در گفت‌وگوی خود با امانوئل ماکرون بر لزوم حفظ این روش تأکید کرده، اما رئیس‌جمهوری فرانسه امیدوار است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تعویض این روش به اجماع برسند. هدف ماکرون از پیشنهاد تعویض این روش آن است که نامزدهای حزب متبوع او نیز اقبال دستیابی به مسند ریاست کمیسیون اروپا را داشته باشند. 
آنگلا مرکل از سویی دیگر در جریان یک نشست خبری از رهبران اروپایی خواست که هر چه سریع‌تر برای تعیین تکلیف پست ریاست کمیسیون اروپا با هم به توافق برسند. تحلیلگران تأکید کردند که پیروزی احزاب ساختارستیز در انتخابات پارلمانی اروپا نشان داد که مردم اروپا از سیاست‌های قدیمی و دموکراسی جعلی این اتحادیه خسته و بیزار شده‌اند.‌ تحلیلگران در گفت‌وگو با شبکه روسی «راشاتودی» تأکید کردند که نتایج انتخابات اتحادیه اروپا حاکی از آن است که رأی‌دهندگان «از دموکراسی‌ دروغین دلزده و خسته شده‌اند».
پایگاه اینترنتی «دویچه وله» آلمان در آخرین ارزیابی خود از انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا نوشت که احزاب بزرگ در این انتخابات تضعیف شدند و احزاب عوام‌گرا و سبز‌ها در مقایسه با گذشته، آرای بیشتری کسب کردند. احزاب منتقد سیاست‌های اتحادیه اروپا موسوم به (Euroskeptic)، دستاورد چشمگیری را در انتخابات پارلمان اروپا به دست آوردند و احزاب سنتی را متحمل شکست بدی در انتخابات پارلمانی اروپا کردند. طبق گزارش دویچه‌وله، تعداد شهروندان اروپایی که در انتخابات پارلمانی اروپا شرکت کرده‌اند، در مقایسه به چندین دهه گذشته بی‌سابقه بوده است و اعتراض به عملکرد سیاستمداران در برابر تغییرات اقلیمی و لزوم دفاع از اتحادیه اروپا در مقابل آنهایی که نظر مثبتی به آن ندارند، از جمله دلایل افزایش مشارکت در این انتخابات بوده است. 
در فرانسه آخرین نتایج نشان می‌دهد که حزب راست افراطی اتحاد ملی وابسته به «مارین لوپن» موفق شده است بیشترین کرسی‌ها را در میان احزاب فرانسوی از آن خود کند. حزب سبز فرانسه نیز موفق شده است پیروزی بزرگی در این انتخابات کسب کند. در آلمان که ۹۶ کرسی و بیشترین کرسی‌ها را در میان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در اختیار دارد حزب دموکرات مسیحی به رهبری «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور در رقابتی نزدیک به حزب سبزهای این کشور پیشتاز انتخابات هستند اما حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» نیز موفق شده است ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و در پارلمان اروپا صاحب کرسی شود.
در این میان سیاستمدار راستگرای هلند که به خاطر اظهارات ضداسلامی اش به «دشمن اسلام» معروف شده، از راهیابی به پارلمان اروپا بازماند. خبرگزاری آ. ان. پ. هلند با اشاره به شکست «خیرت ویلدرز» رهبر حزب «برای آزادی» هلند در انتخابات پارلمان اروپا نوشت: حزب ویلدرز نتوانست در پارلمان اروپا هیچ کرسی را به دست آورد. بر این اساس این حزب که در انتخابات دوره پیش ۴ کرسی را کسب کرده بود، این بار تمامی این کرسی ها را از دست داد. این در حالی است که حزب راستگرای تازه تاسیس «انجمن دموکراسی» به رهبری «تیری باودت» توانست تمامی آرای این حزب را از آن خود کرده و سه کرسی در پارلمان اروپا تصاحب کند. بر خلاف انتظارها حزب سوسیال دموکرات هلند به رهبری «فرانس تیمرمان» با کسب بیشترین آرا، ۶ کرسی از مجموع ۲۶ کرسی متعلق به هلند این کشور در پارلمان اروپا را از آن خود کرد.

کد مطلب: 109129
 
Share/Save/Bookmark