میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۲
 
 
روسای جمهور روسیه و سوریه در سوچی دیدار کردند
توافقات پوتین و اسد
توافقات پوتین و اسد
 

همزمان با اعلام پایان حیات داعش در سوریه و در آستانه نشست سه جانبه سران روسیه، ایران و ترکیه، کرملین در این بیانیه اعلام کرد که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در سفر کاری از پیش اعلام نشده به سوچی رفت.
اسد در حضور فرماندهان نظامی روس و مقامات ارشد سیاسی این کشور با ولادیمیر پوتین در سوچی دیدار کرد و در نشست فرماندهی عالی نیروهای مسلح روسیه به ریاست ولادیمیر پوتین که بی‌سابقه بوده، شرکت کرد. پوتین در این دیدار پیروزی‌های ارتش سوریه علیه تروریست‌ها را تبریک گفت و تاکید کرد: مردم سوریه دوران سختی را پشت سر می‌گذارند و به تدریج به مراحل نهایی ریشه‌کن سازی تروریسم نزدیک می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد، دیدار با هدف هماهنگی و مشورت میان دو طرف روسیه و سوریه پیش از نشست او با روسای جمهوری ایران و ترکیه انجام شد که قرار است امروز برگزار شود. پوتین خاطرنشان کرد، مهم اکنون انتقال به روند سیاسی است و روسیه در این زمینه تلاش می‌کند. رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد، اهمیت زمان این دیدار برای افزایش هماهنگی‌ها میان دو طرف، انجام رایزنی‌های بیشتر، شنیدن ارزیابی رهبری سوریه از اوضاع کنونی این کشور، برداشتن گام‌های آینده، تصور از روند سیاسی و نقش سازمان ملل در آن است.
رئیس‌جمهوری روسیه ادامه داد، عملیات ارتش کشورش در کنار ارتش سوریه به بهبود وضعیت انسانی، نظامی و سیاسی در سوریه منجر شد. وی تصریح کرد، روسیه بر مشارکت فعال سازمان ملل در مرحله نهایی حل و فصل بحران سوریه حساب باز می‌کند.
پوتین با بیان اینکه اسد آماده همکاری با تمام کسانی است که خواهان صلح و ثبات هستند، گفت: مساله مهم اکنون در سوریه عبور به مرحله انتقالی است. وی گفت: شما می‌دانید ما فعالانه با دیگر کشورها، عراق، آمریکا، مصر عربستان و اردن همکاری می‌کنیم و در تماس دائم با شرکایمان هستیم. پوتین افزود: روسیه از آمادگی عالی دولت سوریه و استقبال آن از کسانی که متمایل به صلح هستند و حمایت آن از روند آستانه که موجب ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه شد، تقدیر می‌کنم.رئیس جمهور سوریه نیز خطاب به فرماندهان نظامی روس با اشاره به این که پشتیبانی هوایی ارتش روسیه کلید حل و فصل بحران سوریه از طریق دیپلماسی است، گفت: از این که دو سال و اندی پس از آغاز عملیات موفقیت‌آمیز عملیات روسیه با شما دیدار می‌کنم خرسندم. باید اذعان داشت که این عملیات به ما اجازه داد که حل و فصل سیاسی بحران سوریه را پیش ببریم. اکنون به لطف فداکاری‌های شما و ارتش سوریه مردم کشورم به خانه و دیار خود بازگشته‌اند. اسد با بیان اینکه بر حمایت روسیه جهت ممانعت از دخالت‌های خارجی در روند سیاسی سوریه تکیه کرده، افزود: در این دوران موفقیت‌های بزرگی داشته‌ایم چه در میدان نبرد و چه در عرصه سیاسی بسیاری از مناطق سوریه از دست تروریست‌ها آزاد شده و سوری‌هایی که مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند می‌توانند بازگردند. پوتین نیز ابراز امیدواری کرد که جنگ با تروریسم در آینده‌ای نزدیک در سوریه خانمه یابد.
دو طرف در این دیدار همچنین درباره اصول اولیه تدوین روند سیاسی جهت حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه گفت‌وگو کردند. روسای جمهور روسیه و سوریه همچنین به بررسی مقدمات جاری برای برگزاری نشست گفت‌وگو ملی در سوچی پرداختند. در این میان وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی دیدار رؤسای جمهور سوریه و روسیه در سوچی را نشانه شکست سیاست خارجی اسرائیل دانست. باراک در توئیتر خود با مقایسه کردن دیدارهای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و اسد با پوتین، نوشت: «سه ماه قبل نتانیاهو با پوتین در کنار دریای سیاه دیدار کرد. دیروز نیز اسد با پوتین در کنار دریای سیاه دیدار کرد.» سخنگوی کاخ کرملین گفته است که رئیس‌جمهوری روسیه به زودی پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور آمریکا را در جریان نشست با رئیس‌جمهور سوریه قرار خواهد داد. سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرده که پوتین درنظر دارد تا با «ملک سلمان» پادشاه عربستان تلفنی گفت‌وگو کرده و ممکن است وی را در جریان نتایج دیدار با رئیس‌جمهور سوریه قرار دهد. در همین حال رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفته است، مرحله عملیات نظامی در سوریه رو به پایان است.
خبر دیگر آنکه لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به کناره‌گیری «ریاض حجاب»، تأکید کرد که استعفای چهره‌های افراط گرای معارض سوری به اتحاد معارضان داخلی و خارجی سوریه کمک می‌کند.«ریاض حجاب» رئیس هیأت عالی مذاکره کنندگان که به «هیأت ریاض» معروف است شب گذشته استعفا کرد.
در همین حال وزارت خارجه سوریه ضمن محکوم کردن مسائلی که در نشست اخیر اتحادیه عرب علیه تهران و حزب الله مطرح شد، تأکید کرد، ملتهای عرب که شاهد توطئه موسوم به بهار عربی بودند، به خوبی از اقدامات حزب الله و ایران در مقابله با تروریسم تکفیری و جانفشانیهای این دو آگاهی دارند.

کد مطلب: 101929
 
Share/Save/Bookmark