میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
عباسی:
ثروتمندان ۲۳ برابر اقشار کم درآمد از یارانه‌ها استفاده می‌کنند
ثروتمندان ۲۳ برابر اقشار کم درآمد از یارانه‌ها استفاده می‌کنند
 

 سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: اگرچه یارانه پنهان به منظور رفاه مردم تخصیص داده می‌شود اما توزیع آن عادلانه نیست چرا که ثروتمندان حدود ۲۳ برابر بیشتر از دهک‌های پایین جامعه انرژی مصرف می کنند.
اسدالله عباسی در جمع خبرنگاران، با اشاره جلسه غیرعلنی روز دوشنبه مجلس، گفت: یارانه‌ها به ۴ گروه تقسیم می‌شود، نخست یارانه نقدی پرداختی به مردم است که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای آن تخصیص داده می‌شود، دوم یارانه‌های تحکمی است به این معنا که پرداخت این یارانه حکم دارد، اما منابعی برای آن پیش بینی نشده است که دولت باید برای تامین این یارانه حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر بگیرد. نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گروه سوم یارانه مربوط به تسهیلات است که ۷۳ هزار میلیارد تومان اعتبار به این حوزه اختصاص پیدا کرده است. وی از یارانه پنهان به عنوان گروه چهارم یاد کرد و افزود: یارانه پنهان حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تا ۱۳۸ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود؛ این یارانه به منظور تامین حامل‌های انرژی مانند نفت، گازوئیل، بنزین، آب، برق و ... تخصیص داده می‌شود تا این حامل‌ها ارزان در اختیار مردم قرار گیرد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: اگرچه یارانه پنهان به منظور رفاه مردم تخصیص داده می‌شود، اما توزیع آن عادلانه نیست چرا که ثروتمندان حدود ۲۳ برابر بیشتر از دهک‌های پایین جامعه انرژی مصرف می‌کنند. عباسی با بیان اینکه اقشار پردرآمد حدود ۱۹.۵ برابر دهک‌های پایین جامعه از یارانه دارو استفاده می‌کنند، اضافه کرد: باید با همکاری دولت چارچوب خاصی برای ساماندهی یارانه پنهان در نظر گرفته شود. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اگرچه از وزرای اقتصادی دولت برای حضور در جلسه روز گذشته مجلس دعوت به عمل آمد، اما آن‌ها در این جلسه حاضر نشدند و معاونان آن‌ها در جلسه حضور داشتند.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس درباره اراده دولت در تعیین تکلیف یارانه پنهان، تصریح کرد: به نظر می‌رسد دولت اراده‌ای برای عمل به قانون درباره یارانه پنهان و پیدا ندارد به همین دلیل مجلس از دولت می‌خواهد چارچوب لازم برای اجرایی شدن قانون را پیش بینی کند چرا که یارانه کنونی با وجود تورم کنونی ارزش چندانی ندارد.

کد مطلب: 111126
 
Share/Save/Bookmark