میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
احتمال تبانی فرانسه با سعودی علیه لبنان

پاریس تلاش می‌کند در حل پرونده بازداشت سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به عربستان کمک کند و این پرونده در حال حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی اداره کل امنیت خارجی فرانسه به ریاست "برنار امی"، سفیر سابق فرانسه در لبنان است.
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، برخی منابع آگاه در پاریس اظهار داشتند، فرانسه این روزها تلاش می‌کند به عربستان کمک کند، راه‌حلی برای مساله بازداشت سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بیابد چراکه این پرونده به شکلی خطرناک چهره عربستان را در جامعه بین‌الملل مخدوش کرده و عربستان را به عنوان کشوری جلوه می‌دهد که توافق‌های بین‌المللی درباره هیئت‌های دیپلماتیک و سفر مسئولان عالی رتبه کشورها را نقض می‌کند. در حال حاضر این توافق نظر وجود دارد که ریاض حجم پیامدهای منفی ارجاع پرونده بازداشت حریری در شورای امنیت را درک نکرده و متوجه نیست که در صورت طرح این پرونده در شورای امنیت هیچ یک از کشورهای دوست و هم‌پیمانش نمی‌توانند به او کمکی کنند چراکه این اقدام خط قرمزی است که هیچ کشوری هرچه قدر هم قدرتمند به آن مبادرت نمی‌ورزد و احتمالا با محکومیت‌های شدید بین‌المللی مواجه خواهد شد.
مسؤولان فرانسوی از سناریوهای مختلفی برای کمک به عربستان در حل این پرونده سخن می‌گویند که یکی از آنها انتقال حریری به پاریس برای اقامت موقت با این بهانه است که او در لبنان امنیت ندارد، این سناریو با ادعاهای ریاض درباره دلایل استعفای حریری هماهنگ است و پس از آن حریری می‌تواند به بیروت بازگشته و یا اینکه در فرانسه بماند. به نظر می‌رسد این سناریو موافقت اولیه عربستان را در مقابل سکوت حریری و تکذیب هرگونه بازداشتی در این کشور به دست آورده است.
خبر دیگر آنکه لبنان جهت اعلام همبستگی با سعد حریری و از بین بردن ابهامات درباره حضورش در خارج از کشور در بیروت شاهد دوی ماراتن بود. محمد امین، یکی از رهبران جریان المستقبل وابسته به سعد حریری گفت: عملا جنگ منطقه‌ای واقعی به وجود آمده و این جنگ خطر واقعی بر منطقه است. ساعاتی پس از آنکه عکس ولیعهد عربستان در یکی از استان‌های لبنان به آتش کشیده شد، وزیر کشور دستور داد تا همه عکس‌ها از سطح شهر جمع‌آوری شود.
منابع لبنانی می‌گویند عربستان با تلاش برای حذف سعد الحریری از صحنه سیاسی لبنان می‌خواهد برادر بزرگتر وی را به نخست‌وزیری این کشور برساند. برخی ادعا کرده‌اند نخست‌وزیر لبنان از شرکت‌کنندگان در مراسم استقبال از شاه سعودی هنگام بازگشت وی از مدینه به ریاض بود. نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله با اشاره به اقدامات ریاض برای بر هم زدن ثبات لبنان گفت، عربستان سعودی در چارچوب اهداف رژیم صهیونیستی اقدام می‌کند. بن سلمان منافع عربستان را قربانی جاه‌طلبی خود کرده است.

کد مطلب: 101820
 
Share/Save/Bookmark