میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
در جلسه اعضای کمیسیون آموزش با بطحایی مطرح شد؛
دو ابهام گزارش سقوط اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی

در جلسه اضطراری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با وزیر آموزش و پرورش به منظور بررسی سقوط اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی، اعلام شد «رضایت والدین» و «ساعت حرکت» دو ابهام موجود در گزارش اولیه است.
به گزارش خانه ملت، درپی سانحه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان دختر هرمزگانی جلسه اضطراری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی علت بروز سانحه و ابعاد این مهم با حضور نمایندگان مجلس، وزیر آموزش و پرورش و سایر مسئولان دستگاه‌های مرتبط صبح دیروز در محل کمیسیون برگزار شد. 

مشخص شود آیا ضوابط برگزاری در اردوی دانش‌آموزان هرمزگان به طور کامل اجرایی شده است یا خیر
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید نگاه کارشناسی به بروز علت این حادثه داشت، گفت: در این بین باید با مقصرین نیز برخورد شود تا در آینده شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم.
محمدمهدی زاهدی خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: باید مشخص شود که آیا ضوابط برگزاری اردوها در اردوی دانش‌آموزان هرمزگان به طور کامل اجرایی شده است یا خیر. وی تصریح کرد: در این بین باید مشخص شود چرا دانش‌آموزان هرمزگانی ساعت ۱۱ شب به سمت شیراز حرکت کرده‌اند.

تیم کارشناسی به منظور بررسی رعایت مفاد مقررات
و آیین‌نامه تشکیل شده است
در ادامه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۷ دانش‌آموز و یک مربی در این حادثه جان خود را از دست داده و ۳۴ نفر مجروح شدند، گفت: بر اثر شدت جراحات ۵ نفر از مجروحین به بیمارستان شیراز منتقل شدند.
سیدمحمد بطحایی با اشاره به اینکه در ساعات اولیه حادثه طبق هماهنگی با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تلاش شد تا امور درمانی دانش‌آموزان به طور جد پیگیری شود، تصریح کرد: خوشبختانه با سرعت‌ عمل نیروهای امدادی که کمتر از ۱۰دقیقه در محل حادثه حضور داشتند از فوت شدن افراد پس از وقوع حادثه جلوگیری شد.
وی با اشاره به اینکه در گزارشات اولیه عامل انسانی و خواب آلودگی دلیل بروز سانحه ذکر شده است، گفت: طبق گزارش وزیر راه و شهرسازی و بررسی‌های صورت گرفته پیشینه راننده اتوبوس مشکلی نداشته و وی دچار تخلف نشده است؛ در این بین دانش‌آموزان نیز از کمربند استفاده نکرده بودند.
بطحایی با اشاره به اینکه تیم کارشناسی به منظور بررسی رعایت مفاد مقررات و آئین‌نامه اردوها در این اردو تشکیل شده است تا به صورت میدانی موضوع را بررسی کند، اظهار کرد: متأسفانه چنین حوادثی بعد از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود و مسئولین متولی نیز بروز چنین حوادثی را از یاد می‌برند لذا امکان رخداد مجدد آن در آینده به وجود می‌آید از این رو چنین تیم کارشناسی تشکیل شد تا با بررسی ضوابط و مقررات برگزاری اردوها و تجدیدنظر در این امر راهکارهایی برای افزایش سطح امنیت سفر دانش‌آموزان تبیین شود تا شاهد چنین مسائلی نباشیم.

ضوابط برگزاری اردوها تا شهریورماه نهایی خواهد شد
وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه گزارش نهایی درخصوص ضوابط برگزاری اردوهای دانش‌آموزی تا شهریور ماه نهایی خواهد شد و به منظور تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح می‌شود، افزود: در حال حاضر به همه استان‌ها ابلاغ شده اردوهای دانش‌آموزی که تردد وسایل به شب منتهی می‌شود متوقف شود. وی با اشاره به اینکه برگزاری اردو سبب تقویت مهارت‌های زندگی دانش‌آموزان می‌شود لذا با ضرورت برگزاری چنین اردوهایی مواجه هستیم، گفت: در مقابل با مشکلاتی مانند بروز سوانح نیز روبرو هستیم بنابراین باید تلاش شود تا بروز خطرات کاهش یابد.

دو ابهام در گزارش اولیه سقوط اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی وجود دارد
بطحایی با اشاره به اینکه در گزارشات اولیه به دست آمده ضوابط برگزاری اردو رعایت شده اما دو ابهام وجود دارد؛ بر این اساس گزارش را برگشت داده‌ تا ابهامات آن برطرف شود، افزود: به عنوان مثال باید مشخص شود که دانش‌آموزان با رضایت در اردو شرکت‌ کرده‌اند یا خیر.
وزیر آموزش و پرورش درخصوص زمان حرکت دانش‌آموزان هرمزگانی به سمت شیراز نیز توضیح داد: با توجه به اینکه مسیر بندرعباس به شیراز دارای هوای گرمی است اتوبوس‌ها در روز تردد نمی‌کنند و طی مسیر به شب موکول می‌شود اما اینکه چرا ساعت ۱۱ شب برای حرکت این اردو انتخاب شده جای ابهام است که باید در تیم کارشناسی مشخص شده بررسی شود.
وی یادآور شد: براساس آیین‌نامه کنونی برگزاری اردوها با رعایت نکات ایمنی می‌توان در شب نیز تردد داشت تا اردو برگزار شود.

انجام ۹۰ هزار اردوی دانش‌آموزان با اتوبوس و وجود دو حادثه
همچنین معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ضوابط مربوط به برگزاری اردوهای دانش‌آموزی مربوط به سال ۸۹ است، گفت: بر این اساس برگزاری اردو در شب مجاز بوده و مشکلی ندارد و در این بین عنوان شده باید از وسایل نقلیه شرکت‌های مسافربری معتبر استفاده شود.
مهدی فیض با بیان اینکه در سال تحصیلی ۹۶- ۹۵ اردوهای بیشماری برگزار شده است، تصریح کرد: مجموعا سه میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز در قالب ۹۰ هزار سفر از طریق اتوبوس در این سال تحصیلی در اردوها شرکت داشته‌اند که در این بین متأسفانه دو حادثه رخ داده که یکی از آنها مربوط به اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی است.

تذکر چندین باره مربی همراه دانش‌آموزان هرمزگانی به راننده درخصوص خواب آلودگی وی
وی با اشاره به اینکه قطب‌بندی‌هایی برای برگزاری اردو در کشور صورت گرفته تا رفت و آمد دانش‌آموزان از طریق وسایل نقله کاهش یابد، افزود: درخصوص اردوی دانش‌آموزان هرمزگانی باید اذعان کرد که مربی همراه این دانش‌آموزان چندین بار به راننده درخصوص خواب آلودگی تذکر داده است.

خودرو سالم و ایمن بود؛ سرنشینان نکات ایمنی را رعایت نکردند
در ادامه این جلسه رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به اینکه ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشورمان علی‌رغم توسعه‌ای که داشته عملکرد بهتری نسبت به گذشته داشته است اما باید تلاش شود تا بروز خطاها کاهش یابد، گفت: در برگزاری اردوها فقط آموزش و پرورش دخیل نیست و نیاز به همراهی دستگاه‌های مختلف است.
محمدحسین حمیدی با اشاره به اینکه حادثه دانش‌آموزان هرمزگانی در ۵۴ کیلومتری داراب رخ داده و نیروهای اورژانس کمتر از ۱۰دقیقه به محل حادثه رسیده‌اند، افزود: خودروی حامل دانش‌آموزان سالم و ایمن بوده است لذا اگر سرنشینان نکات ایمنی را رعایت می‌کردند با چنین تلفاتی مواجه نمی‌شدیم.
وی با اشاره به اینکه رانندگان اتوبوس در طول ۲۴ ساعت مجاز به ۹ ساعت رانندگی هستند و راننده مذکور نیز طبق بررسی‌ها ۶ ساعت و ۳۱ دقیقه حرکت کرده و برای ادامه مسیر مشکلی نداشته است، توضیح داد: از نظر فنی این حادثه نباید تلفات جانی بر جای می‌گذاشت زیرا سرعت حرکت اتوبوس نیز مجاز بوده است.

عدم توجه راننده به جلو ناشی از خستگی و خواب آلودگی؛ علت اصلی بروز حادثه
حمیدی با بیان اینکه جاده و خودرو ایمن بوده و راننده نیز پرخطر نبوده لذا زمان حرکت اشتباه بوده است، گفت: متولیان آموزش و پرورش نیز راننده و شرکت مناسبی را برای برگزاری اردو به کار گرفته بودند اما علت اصلی بروز این حادثه عدم توجه راننده به جلو ناشی از خستگی و خواب آلودگی بوده است.
رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به اینکه مربی همراه دانش‌آموزان موضوع خواب آلودگی راننده را چند بار تذکر داده و بعد از عدم توجه این موضوع را به مسئول مربوطه در استان انتقال داده است در حالی که باید به پلیس موضوع را گزارش می‌داد، افزود: پیشنهاد می‌شود برای برگزاری هر چه بهتر اردوهای دانش‌آموزی اعزام کاروان‌ها ضابطه‌مند شده، برنامه آموزشی ویژه ایمنی سفر کاروان‌ها تدوین شود، حضور یک نفر نماینده دستگاه یا سازمان اعزام کننده الزامی شود، بر آموزش مقررات ترافیکی با نگاه ایمنی نیز در مدارس تأکید و الگوهای رفتاری ایمن و قانونمند در برنامه‌های مختلف سازمان صدا و سیما، متون کتب درسی و ... نیز ترویج شود.

کارگروه ویژه برای نحوه اعزام اردوهای دانش‌آموزی تشکیل شود
در ادامه رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به اینکه گزارش نهایی مربوط به سانحه اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در حال تدوین است، گفت: ماهیت سفر عموماً حرکت از شیراز به سمت بندرعباس در روز است و بالعکس این سفر در شب اتفاق می‌افتد.
داوود کشاورزیان با اشاره به اینکه باید کارگروه ویژه برای نحوه اعزام اردوهای دانش‌آموزی تشکیل شود، گفت: پیشنهاد می‌شود برای برگزاری اردوهای دانش‌آموزی از طریق شرکت معتبر و مخصوصی انجام شود که در این راستا حتی خودروهایی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و ماهیت اردوهای دانش‌آموزی تعبیه شود.

ادعای دریافت رضایت‌نامه از خانواده‌ها در قبال پول بررسی می‌شود
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ورود مسئولان قضایی به حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی، گفت: درباره عدم امضای رضایت‌نامه توسط برخی والدین به صورت مستند در حال بررسی هستیم.
محمد بطحایی در نشست هم اندیشی روسای ادارات و مدیران روابط عمومی آموزش و پرورش، درباره آخرین وضعیت پرونده واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی، اظهار کرد: امیدواریم با اصلاح رویه‌ها در آینده شاهد بروز چنین اتفاقاتی نباشیم.
وی درباره حواشی مربوط به پیشنهاد وجه در قبال دریافت رضایت نامه اجباری از برخی والدین گفت: یکی از وظایف تیم تشکیل شده بررسی این موضوع است تا با مراجعه به اسنادی که وجود دارد موضوع را دقیق بررسی کنند. امروز یکی از نمایندگان به این موضوع اشاره کرد اما بنده شواهد کافی نداشتم، در چند روز آینده این تیم به صورت مستند بررسی می‌کند که آیا چنین اتفاقی رخ داده است یا خیر. چون براساس مقررات حتما باید رضایت‌نامه کتبی از اولیا برای اردو وجود داشته باشد.

کد مطلب: 100821
 
Share/Save/Bookmark