میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
بمباران غیر نظامیان توسط اشغالگران در سال 2019 افزایش یافت
رکوردشکنی آمریکا در کشتار افغان‌ها
رکوردشکنی آمریکا در کشتار افغان‌ها
 

ادعای ناجی بودن آمریکای‌ها هر روز بیشتر رنگ باخته و ماهیت ضد بشری آنها اشکارتر می شود چنانکه طبق آمار نیروی هوایی ارتش آمریکا، نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۹ با ریختن ۷ هزار و ۴۲۳ بمب و مهمات در افغانستان، رکورد جدیدی را در ۱۰ سال گذشته رقم زدند.
خبرگزاری فرانسه با استناد به آمار نیروی هوایی ارتش آمریکا اعلام کرد، بمب و مهماتی که آمریکا در سال ۲۰۱۹ بر افغانستان فرو ریخت، ۷ برابر مهماتی بود که آمریکا در سال ۲۰۱۵ بر افغانستان فرو ریخت. بمب ها و مهمات ریخته شده توسط هواپیماهای آمریکایی بر افغانستان در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۹۴۷ بمب و ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و مواد منفجره دیگر بود.تعداد بمب‌ های استفاده شده از سوی آمریکا در حملات هوایی سال ۲۰۱۹ در افغانستان، ۸۰ درصد بیشتر از بمب‌ های استفاده شده در سال ۲۰۰۹ بود، سالی که با افزایش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان در زمان ریاست جمهوری "باراک اوباما"، آمار مهمات مصرفی نیروی هوایی آمریکایی در افغانستان به ۴ هزار و ۱۴۷ بمب رسیده بود.طبق گزارشی که سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر کرد، تنها در ۹ ماه نخست این سال دستکم ۵۷۹ غیرنظامی افغان در حملات هوایی ارتش آمریکا کشته شدند. کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در حملات هوایی نیروهای آمریکایی و افغان طی ماه گذشته میلادی ۲۶ غیرنظامی از جمله ۱۷ کودک کشته شدند. خبر دیگر از افغانستان آنکه سرهنگ «سانی لگت» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که یک فرد در لباس نیروهای افغان با استفاده از مسلسل به نیروهای مشترک آمریکایی و افغان شلیک کرد و بر اثر آن ۲ نظامی آمریکایی کشته و ۶ تن دیگر زخمی شدند. خبر دیگر آنکه مشاور راهبردی اشرف غنی در واکنش به اظهارات بایدن، تاکید کرد که افغانستان نیازی به ملت‌سازی آمریکا ندارد همیشه کشوری متحد بوده است. بایدن خواستار تجزیه این کشور شده بود.
نکته قابل توجه آنکه جنایات آمریکا در افغانستان در حالی شدت می‌گیرد که رسانه‌های آمریکایی با استناد به آمارهای رسمی گزارش دادند خودکشی در میان افسران و نظامیان نیروی هوایی آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی به بالاترین حد خود در سه دهه گذشته رسید.نیروی هوایی آمریکا در سال گذشته (۲۰۱۹) شاهد ۸۴ مورد خودکشی موفق در میان نظامیان خود بوده این در حالی که در طول پنج سال گذشته تعداد خودکشی در میان نیروی هوایی آمریکا بین ۶۰ الی ۶۴ ثابت بوده است.

کد مطلب: 112774
 
Share/Save/Bookmark