میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
دولتمردان پاریس برای تشدید سرکوب مردم دست به دامن بهانه‌های امنیتی شدند
استراسبورگ بهانه ایجاد خفقان در فرانسه
استراسبورگ بهانه ایجاد خفقان در فرانسه
 

همزمان با تشدید اعتراض‌های مردم فرانسه به سیاست‌های دولت و طراحی مقامات فرانسوی برای سرکوب گسترده‌تر مردم، مقام‌های فرانسه دیروز به صورت موقت برگزاری هرگونه راهپیمایی را در استراسبورگ و در نتیجه تیراندازی روز سه شنبه ممنوع کردند.
در هفته‌های اخیر فرانسه صحنه اعتراض‌های گسترده مردمی به سیاست‌های دولت بوده که پاسخ دولتمردان نیز سرکوب و مشت آهنین بوده است. آنها که در سرکوب مردم ناتوان بوده‌اند اکنون به سمت بهانه‌ها و ابزارهای امنیتی برای توجیه سرکوب‌هایشان روی آورده‌اند چنانکه به بهانه تیراندازی در استراسبورگ، لوران نونیه، معاون امور امنیتی وزیر کشور فرانسه گفت: این اقدام از امروز برای استراسبورگ اعمال شده است. وی همچنین گزارش‌های مربوط به این مساله را که این اقدام در جهت سرکوب تظاهرات جلیقه زردها بوده، رد کرد. براساس گزارش وزارت کشور فرانسه، در نتیجه تیراندازی در استراسبورگ و در نزدیکی یک بازار کریسمس سه تن کشته و ۱۳ تن دیگر نیز زخمی شدند. صدها نفر از نیروهای پلیس فرانسه برای دستگیری عامل حمله دیشب استراسبورگ در اطراف کلیسای این شهر مستقر شده‌اند.
شامگاه سه‌شنبه فردی سابقه‌دار به بازار کریسمس در استراسبورگ، حمله کرد و پس از کشته و زخمی شدن شماری از محل گریخت. مقامات فرانسوی او را به داشتن عقاید افراطی متهم می‌کنند. درپی این تیراندازی پارلمان اروپا تعطیل و تمام ورودی‌های آن مسدود شد. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه برای بررسی این حادثه، جلسه مهم خود با چند تن از قانونگذاران و وزرای این کشور در موضوع مالیات و خواست معترضان مشهور به جلیقه زرد را نیمه‌کاره رها کرد. ستاد بحران فرانسه نیز به ریاست وزیر کشور برای بررسی این حادثه جلسه‌ای اضطراری تشکیل داد.وزارت کشور فرانسه این حادثه امنیتی را جدی ارزیابی کرد و از مردم خواست تا در خانه‌های خود بمانند. استراسبورگ هفتمین شهر بزرگ فرانسه و محل استقرار مرکز پارلمان اروپا است.
جالب توجه آنکه آلمان اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه عامل حمله دیشب در استراسبورگ فرانسه پیشینه افراط گرایی اسلامی داشته است، در دست نیست. یکی از سخنگویان وزارت کشور آلمان با اعلام این موضوع گفت: «از دید آلمان، هیچ اطلاعاتی درباره اینکه شخص مزبور پیشینه اسلامی دارد، در دست نداریم.» با این حال دادستانی عمومی فرانسه گفت که مظنون اصلی این واقعه به نام «شریف شکت» در حین حمله فریاد «الله‌اکبر» سر داده است. همچنین به نقل از راننده تاکسی که این فرد برای گریختن از صحنه از آن استفاده کرده، عامل حمله خود نیز زخمی شده بوده است.
چهار نفر در ارتباط با حمله تروریستی استراسبورگ دستگیر شده‌اند. شکت ۲۹ ساله از اهالی شهر استراسبورگ، مظنون اصلی حادثه دیشب است. نام وی در فهرست تروریسم قرار دارد. وی پیشتر در فرانسه و آلمان به سپری کردن مجازات حبس محکوم شده بود. روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» در این مورد نوشت که شکت در سال ۲۰۱۱ در پی حمله با چاقو به نوجوانی ۱۶ ساله به حبس محکوم شده بود.
فضای امنیتی در حالی در فرانسه حاکم شده که اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولت ادامه دارد چنانکه دانش‌آموزان دبیرستانی فرانسوی هم تجمعی در میدان سن‌میشل پاریس برگزار کردند تا اعتراض خود را نسبت به اصلاحات تحصیلی جدید ابراز کنند. این جوانان معترض پوسترهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود، "پلیس همه‌جا هست، عدالت هیچ‌جا نست" و "شمار جوانان نمی‌تواند کم شود اما شمار موسسات آموزشی می‌تواند افزایش یابد". این تجمع اعتراضی به طور مسالمت‌آمیز برگزار شد و تظاهرکنندگان طی آن آواز خواندند و شعارهای خود را فریاد زدند.
اعتراضات جوانان فرانسه از هفته پیش و در سراسر این کشور آغاز شده است. دانشجویان و دانش‌آموزان به طور خاص مخالفت خود را با افزایش قابل توجه شهریه دانشجویان خارجی و اصلاحات تحصیلی دولت امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه ابراز کرده‌اند؛ اصلاحاتی که گزینش را برای موسسات تحصیلی آموزش عالی دشوارتر می‌کند.
این تظاهرات در میانه موجی گسترده‌تر از اعتراضات برگزار می‌شوند که از اواسط ماه نوامبر سراسر فرانسه را فراگرفته و به اعتراضات "جلیقه زردها" شناخته می‌شود. جلیقه‌زردها که اعتراضات خود را در مخالت با افزایش مالیات سوخت آغاز کردند، در تجمعات خود با پلیس درگیر شده و صحنه‌های خشونت‌باری را در خیابان‌ها فرانسه رقم زدند.

کد مطلب: 107176
 
Share/Save/Bookmark