میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۰
 
 
روز قدس، خیانتکاران به فلسطین در نشست‌های مکه و منامه را ناکام ساخت
روز رسوایی قارون‌های منطقه
یمنی‌ها در راهپیمایی حمایت از فلسطین هیاهوی سعودی را شکستند
روز رسوایی قارون‌های منطقه
 

قارون‌های منطقه‌ یا همان سران مرتجع عربی با برگزاری نشست‌های مکه در حالی خیانتی دیگر را علیه فلسطین را در پیش گرفتند که ملت‌های آزادی خواه جهان با برپایی روز قدس رسوایی دیگر را به آنها تحمیل کردند.
سران ارتجاع عربی در روزهای اخیر تبلیغات گسترده‌ای مبنی بر برگزاری نشست‌های مکه با محوریت شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی، برای حمایت از امت اسلامی و کشورهای عربی صورت دادند. این تبلیغات در حالی صورت گرفت که از یک سو عدم پردازش به مسئله فلسطین در این نشست‌ها واهی بودن این ادعاها را آشکار ساخت و از سوی دیگر یمنی‌ها با حضور گسترده در روز قدس واهی بودن ادعای پیروزی سعودی بر یمن را رقم زدند. جهانیان در یافتند که ائتلاف سعودی- امریکایی نه به دنبال ثبات و آرامش ملت‌های منطقه که به دنبال بحران سازی هستند که عدم همراهی آنها با خواست جهانی در حمایت از فلسطین در روز قدس رسوایی بزرگی برای آنها رقم زد. در همین چارچوب همزمان با راهپیمایی گسترده و منسجم مردم بحرین در حمایت از فلسطین، محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن به بیانیه پایانی نشست سران عرب در مکه واکنش نشان داد. وی افزود: این بیانیه نشان دهنده خواسته‌های سعودی بدون مراعات جایگاه و مقام شرکت کنندگان بود، موضوعی که رئیس جمهور عراق آنرا به صراحت بیان کرد و بقیه سران عرب سکوت کردند. عبدالسلام تاکید کرد: این بیانیه یک بیانیه یکجانبه بود. در این نمایش سران، صرفاً مشکلات عربستان نشان داده شد و مسائل مهم امت اسلام از جمله مسئله فلسطین نادیده گرفته شد.
لازم به ذکر است رهبران احزاب یمنی مخالف حملات عربستان سعودی به یمن، با تأکید بر لزوم مشارکت مسلمانان جهان در روز جهانی قدس، تصریح کردند که با این حضور، معامله قرن نیز نابود می‌شود. عبدالملک الحوثی، رهبر انقلاب یمن تاکید کرد که ملت یمن بزرگ ترین صحنه راهپیمایی روز جهانی قدس در جهان عرب را به تصویر خواهند کشید. یمنی‌ها دیروز زیر آتش جنگنده‌های سعودی، روز قدس را پر شور تر از همیشه برگزار کردند. لازم به ذکر است در ناکامی دیگر برای سعودی، دومین تلاش سعودی‌ها برای بارگیری تسلیحات از بنادر فرانسه، به دلیل اعتراض شدید فعالان حقوق بشری ناکام ماند و کشتی سعودی دست خالی آبهای فرانسه را ترک کرد. 
خبر دیگر آنکه روز جهانی قدس ، در بغداد و دمشق هم برگزار شد. بسیاری از کشورها دیروز شاهد برگزاری این روز بزرگ بود و برخی از کشورها نیز بر اساس تعطیلات آخر هفته یعنی شنبه و یک شنبه روز قدس را برگزار می کنند. وزارت خارجه سوریه بار دیگر بر همبستگی خود با ملت فلسطین و حمایت نامحدود از آزادسازی وجب به وجب اراضی اشغالی تأکید کرد. همچنین مردم بحرین پس از ادای نماز صبح با دست داشتن پلاکاردها و دست نوشته‌هایی به خیابان‌ آمدند و در حمایت از فلسطین شعار دادند. مردم بحرین مخالفت خود را با نشست ضد فلسطینی منامه اعلام کردند.
در این میان از فلسطین خبر می‌رسد همراه با روز جهانی قدس ده‌ها هزار فلسطینی در سایه تدابیر شدید امنیتی در اطراف مسجد الاقصی تجمع کردند. همچنین درپی عملیات استشهادی یک جوان فلسطینی در باب‌العامود واقع در قدس اشغالی، دو صهیونیست به شدت زخمی شدند. در این میان زیاد النخاله دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین بر ضرورت تدوین طرحی عملی برای مقابله با معامله قرن تأکید کرد و گفت رژیم صهیونیستی باید بداند غزه را هدف بگیرد، تل آویو موشک‌باران خواهد شد. جنبش جهاد اسلامی فلسطین فاش کرد در پاسخ به تهاجم ۲ هفته اخیر علیه غزه، برای اولین بار ۲ خودروی نظامی رژیم صهیونیستی را با پهپاد هدف قرار داده است.
نکته قابل توجه آنکه یک مقام دولت آمریکا گفت «در زمان مناسب» از طرح دولت آمریکا برای ایجاد سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطین، معروف به «معامله قرن» رونمایی خواهد شد. این در حالی است که تانک‌های ارتش رژیم صهیونیستی با عبور از خط آلفا، وارد منطقه خالی از سلاح در جولان اشغالی سوریه شدند و ارتش سوریه در واکنش به این اقدام به حالت آماده باش درآمد. منطقه عاری از سلاح، در سال ۱۹۷۴ از سوی سازمان ملل متحد به منظور جدا کردن نیروهای سوریه از نظامیان رژیم صهیونیستی ایجاد شد. در این منطقه نیروهای آندوف (نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد) مستقر هستند. در این میان رژیم صهیونیستی برای صد و چهل و پنجمین بار به روستای «عراقیب» یورش برد و اهالی آن را در ماه مبارک رمضان آواره کرد. 
خبر دیگر آنکه شاه اردن به اطلاع فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا رسانده که در نشست بحرین شرکت نمی‌کند و طرحی که در آن دولت فلسطین با مرکزیت قدس شرقی لحاظ نشده باشد، اجرایی نخواهد شد. از سوی دیگر اوغلو وزیر خارجه ترکیه با رد هرگونه معامله یا توافقی که شامل تشکیل دولت مستقل فلسطین نباشد، گفت قدس شریف همچنان خط قرمز سازمان همکاری اسلامی خواهد ماند. نکته قابل توجه آنکه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان در کارگاه اقتصادی بحرین به عنوان اجرای بخشی از "معامله قرن"، مشارکت نمی‌کند.

کد مطلب: 109174
 
Share/Save/Bookmark