میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۶
 
 
ائتلاف آمریکایی - سعودی بحران‌سازی جدیدی را برای فرار از محاکمه آغاز کرد
جنگ افروزی قاتلان مردم یمن در لیبی
جنگ افروزی قاتلان مردم یمن در لیبی
 

لیبی که از سال ۲۰۱۱ با دخالت‌های خارجی وارد بحران‌های گسترده‌ای شده این روزها در حالی آتش گسترده جنگ داخلی در آن زبانه می‌کشد که دشواهد امر نشان می‌دهد ائتلاف آمریکایی- سعودی که در یمن دست به کشتار می‌زنند برای انحراف افکار عمومی جنگ در لیبی را گسترش می‌دهند.
لیبی در سال ۲۰۱۱ با اعتراض‌های مردمی همراه بود اما برخلاف سایر کشورهای عربی با دخالت مستقیم کشورهای غربی در قالب ناتو مواجه شد از آن زمان تاکنون این کشور در آتش جنگ داخلی می سوزد در حالی که یک اصل در آن مشاهده می‌شود و آن تحرکات کشورهایی مانند امارات و عربستان به نیابت از آمریکا است.
در همین چارچوب صادق الغریانی مفتی کل لیبی در گفت و گوی ی تلویزیونی با شبکه «التناصح » گفت، پول های فاسد اماراتی و دخالت های عربستان باعث بی ثباتی در لیبی می شود. الغریانی افزود: ژنرال «خلیفه حفتر » فرمانده نیروهای نظامی موسوم به ارتش ملی لیبی بواسطه پول های فاسد عربستان و امارات، قصد حمله به جنوب و ویران کردن آن توسط مزدوران آفریقایی دارد. این افشاگری در بهمن ماه در حالی صورت گرفت که ژنرال حفتر اواسط فروردین ماه با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی در ریاض دیدار کرد.
این دیدار در حالی صورت گرفت که همزمان در یمن ائتلاف سعودی- آمریکایی که امارات نیز در آن نقش فعالی دارد با رسوایی‌های گسترده‌ای مواجه شده‌اند و به هر ابزاری برای پنهان سازی این وضعیت و البته شکست‌های خود در حمایت از تروریسم در سوریه چنگ می‌زنند. آنها همچنین به دنبال اهمیت زدایی اقدام ترامپ در معرفی جولان به عنوان بخشی از حاکمیت رژیم صهیونیستی هستند. با توجه به این شرایط است که درگیری‌ نیروهای تحت امر خلیفه حفتر با نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به فاصله کمتر از چند ساعت از صدور بیانیه حمله حفتر به شهر طرابلس، در اطراف این شهر آغاز شد. شبکه قطری «الجزیره» به نقل از خبرنگار خود از طرابلس گزارش داد که نیروهای حامی شهر طرابلس با نیروهای حفتر در منطقه جنوبی این شهر درگیر شده و توانسته‌اند دو خودروی نفربر آن‌ها را منهدم کنند.
از مصراته نیز خبر می‌رسد که نیروهای مسلح این شهر که خود را «انقلابیون» می‌نامند، برای جلوگیری از پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سمت شهر ساحلی طرابلس، راهی شده و قصد دارند در جنوب آن از جمله «تاجوراء»، «وادی الربیع»، و شهرک «قصر بن غشیر» مستقر شوند. دولت انگلیس خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی حمله گروه شبه‌نظامی «ارتش ملی لیبی» به شهر طرابلس شد. وزارت خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای درباره تشدید تنش‌ها در لیبی در سایه پیشروی نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» به سمت پایتخت این کشور هشدار داد. وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌ها در لیبی، همه طرف‌ها را به خویشتنداری و توقف این درگیری‌ها فراخواند. سفارت آمریکا در لیبی در بیانیه‌ای درباره حمله تروریستی به یک سازمان مهم دولتی در طرابلس طی امروز شنبه هشدار داده است. دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به پیشروی نیروهای «خلیفه حفتر» به سمت غرب این کشور، درباره احتمال وقوع رویارویی نظامی در لیبی هشدار داد.

پرونده یمن
ائتلاف سعودی- آمریکایی در حالی به بحران‌سازی در لیبی می‌پردازند که در یمن همچنان رفتارهای بحران‌سازشان ادامه دارد بگونه‌ای که در حملات این ائتلاف دهها نفر زخمی و شهید شده‌اند. نکته قابل توجه آنکه آمریکا برای پنهان سازی نقش خود در کشتار یمن به دنبال جوسازی‌های حاشیه‌ای است چنانکه در اقدامی تبلیغاتی با وجود اعلام مخالفت کاخ سفید، اکثریت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به طرح پایان حمایت این کشور از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن رأی مثبت دادند. این طرح که با ۲۴۷ رأی مثبت در برابر ۱۷۵ رأی منفی به تصویب رسیده، حالا برای تایید نهایی به کاخ سفید ارسال می‌شود تا به امضای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برسد. اما با توجه به ابراز مخالفت کاخ سفید با این طرح، انتظار می‌رود که ترامپ این مصوبه را وتو کند. از سوی دیگر قائم مقام سابق وزیر خارجه آمریکا گفت: جنگ یمن نه تنها یک فاجعه انسانی، بلکه فاجعه‌ای راهبردی برای عربستان سعودی است.
لازم به ذکر است در ادامه تحرکات بحران‌ساز امارات در یمن به رغم مخالفت‌های گسترده نهادهای حقوق بشر، ارتش امارات به رغم اینکه به دولت مستعفی یمن وعده داده بود نظامیان خود را از جزیره سقطری خارج می‌کند، بار دیگر شروع به احداث پایگاه نظامی و بندری ویژه خودش در این جزیره فوق العاده در جنوب یمن کرده است. ساکنان جزیره سقطری یمن ویدیویی را در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنند که نشان می‌دهد نظامیان امارات در حال تاسیس بندری ویژه خودشان در داخل پایگاه نظامی در دست احداث در نزدیکی بندر رسمی دولتی یمن در سقطری هستند.
از سوی دیگر در ادامه سیاست‌های سرکوب‌ رژیم سعودی در ادامه هدف قرار دادن حامیان حقوق زن و اشخاصی که با فعالان بازداشت شده مرتبط هستند ۸ نفر را دستگیر کرد. بر اساس این گزارش به این افراد به عنوان فعالانی که در خط مقدم نبرد برای دموکراسی و آزادی و احقاق حقوق زنان باشند نگریسته نمی شود بلکه آنها نویسندگان و مبلغانی هستند که به آرامی خواستار اصلاحات اجتماعی بزرگتر در عربستان مثل برخورداری زنان از حق رانندگی قبل از رفع ممنوعیت آن هستند.

کد مطلب: 108373
 
Share/Save/Bookmark