میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
واکنش کره‌شمالی به تهدیدات واشنگتن
آمریکا تا ۲۰۰ سال دیگر قابل مذاکره نیست
آمریکا تا ۲۰۰ سال دیگر قابل مذاکره نیست
 

پیونگ یانگ حمله "مایک پنس" معاون رئیس‌جمهور آمریکا به خواهر رهبر کره شمالی را محکوم کرد و اعلام نمود احتمال مذاکره مستقیم کره شمالی با رئیس‌جمهور آمریکا یا دولت او برای ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال آینده وجود ندارد.
"کمیته صلح آسیا پاسیفیک" کره شمالی با انتشار بیانیه ای، دو روز پس از آنکه "مایک پنس" معاون رئیس‌جمهور آمریکا، "کیم یو جونگ" خواهر رهبر کره شمالی را "ستون شرارت و سرکوب" دولت پیونگ یانگ نامیده بود این اقدام امریکا را محکوم کرد. این کمیته در بیانیه خود آورده است: غیرقابل بخشش این است که "مایک پنس" جرات کرده است به دروغ، دولت کره شمالی را رژیم دیکتاتوری بنامد و فریبکارانه به هیات عالی‌رتبه کره شمالی از جمله مرد شماره دو این کشور توهین کند.
این بیانیه با اشاره به سفر اخیر "کیم یو جونگ" خواهر رهبر کره شمالی به کره جنوبی به عنوان بخشی از هیات نمایندگی در مراسم افتتاح بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ نوشته است: "کیم یوجونگ" به عنوان فرستاده ویژه برادر خود عمل کرد و از رئیس‌جمهور کره جنوبی، "مون جائه این" برای بازدید از پیونگ یانگ در آینده نزدیک، دعوت به عمل اورد.
دو کره مذاکرات دوجانبه خود را ماه گذشته پس از یک توقف دو ساله در مورد مشارکت کره شمالی در بازی‌های المپیک پیونگ چانگ از سر گرفتند. در همین حال "مون جائه این" رئیس‌جمهور کره جنوبی بر مذاکره سئول و واشنگتن با پیونگ یانگ به منظور عاری سازی منطقه از سلاح هسته‌ای و خلع سلاح هسته‌ای این کشور تاکید دارند.
در سفر هیات کره شمالی به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی که همزمان شده بود با سفر یک هیات‌بلند پایه آمریکایی به ریاست "مایک پنس" معاون رئیس‌جمهور آمریکا به پیونگ یانگ، مقام‌های کره شمالی برنامه دیدار محرمانه با "مایک پنس" را در لحظه آخر لغو کرده بودند.مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه (به وقت آمریکا)، گفته بود "کیم یوجونگ" خواهر رهبر کره شمالی "ستون مرکزی رژیم استبدادی و سرکوبگرانه کره شمالی" و عضو یک گروه خانوادگی شیطانی است که ۲۵ میلیون نفر را بی رحمانه، در گرسنگی و فلاکت نگه داشته اند.
"سارا ساندرز" سخنگوی کاخ سفید که همراه با "ایوانکا ترامپ" دختر و مشاور رئیس‌جمهور امریکا روز شنبه به پیونگ یانگ سفر کرده است درپیونگ چانگ محل برگزاری المپیک زمستانی نیز گفت: ایالات متحده همچنان به "کمپین فشار حداکثر" علیه کره شمالی ادامه خواهد داد. از سوی دیگر این بیانیه کره شمالی تاکید کرده است کسانی که به شان رهبر کره شمالی توهین کنند "مهم نیست کی هستند و کجا هستند" را پیدا خواهد کرد و مجازات خواهد نمود.
بیانیه کمیته صلح کره شمالی تاکید کرده است گذر زمان به پنس ثابت خواهد کرد که اظهارات وقیحانه اش چگونه او و آمریکا را به لبه پرتگاه کشانده است.
بیانیه مذکور تاکید کرده است "ترامپ" کسی که فردی مانند "مایک" را زیر پر و بال خود گرفته است باید به خوبی بداند ما هرگز با او مذاکره نخواهیم کرد و هیچگونه ارتباطی با کسانی که به رهبر عالی و کشور ما توهین کنند نخواهیم داشت.بیانیه افزوده است: ما حتی بعد از ۱۰۰ سال یا ۲۰۰ سال، هرگز با آنها روبه‌رو نخواهیم شد و گفت‌و‌گو نخواهیم کرد. خبر دیگر آنکه هیات بلندپایه کره‌شمالی به ریاست معاون کمیته مرکزی حزب حاکم بر کشور به منظور مشارکت در مراسم اختتامیه المپیک زمستانی وارد کره‌جنوبی شد.
سخنگوی دولت کره‌جنوبی اعلام کرد، یک هیات بلندپایه از کره‌شمالی برای حضور در مراسم اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی وارد این کشور شده است. این سخنگو تصریح کرد، ژنرال «کیم یونگ چول» ریاست هیات اعزامی کره‌شمالی را، که متشکل از ۸ عضو است، برعهده دارد. این هیات صبح دیروز از طریق مرزهای به‌شدت امنیتی وارد این کشور شده است. طبق این گزارش، قرار است ژنرال کیم در مدت اقامت خود در کره‌جنوبی، با «مون جائه این» رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کند.
معترضان کره جنوبی تلاش کردند تا مسیر کاروان هیات کره شمالی را که برای حضور در مراسم اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی به این کشور رفته بود، ببندند اما این کاروان مسیر خود را تغییر داد.
معترضان کره جنوبی، رهبر هیات کره شمالی را به دست داشتن در حمله مرگبار ۲۰۱۰ به یک ناو این کشور متهم کرده‌اند. تصمیم کره شمالی در اعزام رئیس سابق اطلاعات ارتش در راس هیاتی به کره جنوبی برای حضور در مراسم اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی باعث شده تا بار دیگر مساله دخالت وی در حمله و غرق کردن این ناو نیروی دریایی کره جنوبی با ۴۶ کشته بر سر زبان‌ها بیفتد و باعث خشم و غضب خانواده قربانی‌ها و قانونگذاران کره جنوبی شود. حدود ۱۰۰ تن از قانونگذاران محافظه‌کار و فعال کره جنوبی بر روی پل "تونگیل" که قرار بود این کاروان کره شمالی از روی آن بگذرد، تحصن کردند اما کاروان مسیر خود را تغییر داد.
شبکه خبری YTN گزارش داد، حدود ۲۵۰۰ مامور پلیس نیز بر روی این پل حضور داشتند. هیات کره شمالی و سایر شرکت کنندگان پیش از آنکه برای حضور در مراسم اختتامیه در ساعت ۲۰ به وقت محلی حضور یابند، به هتل رفتند. این تصمیم دولت سئول برای دعوت از هیات کره شمالی به این مراسم باعث خشم معترضانی شد که به شدت از مون جائه- این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی بابت این میزبانی انتقاد کردند.
حزب اپوزیسیون آزادی کره جنوبی،‌ رئیس‌جمهوری این کشور را به "سوءاستفاده از قدرت و خیانت" با تغییر مسیر کاروان مقام‌های کره شمالی متهم کرده است. همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه چین از تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا علیه کره شمالی بشدت انتقاد کرد. "گنگ شوانگ" سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای آورده است چین با تحریم‌های یکجانبه‌ای که آمریکا با استناد به قوانین داخلی خود بر اشخاص حقیقی و حقوقی چینی اعمال کرده است، قطعا مخالف است.

کد مطلب: 103378
 
Share/Save/Bookmark