میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
موسوی:
کره‌ای‌ها زحمت کشیدند! خواستار بازپس گیری‌ همه دارایی خود هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خواستار باز پس گیری همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم، ابراز امیدواری کرد که این کشور روابط دیرینه خود با ایران را تحت تاثیر دخالت کشورهای ثالث، مخدوش نکند.
سید عباس موسوی در نشست خبری با خبرنگاران به سفر محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه ایران به کابل اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت روابط همسایگی و سوءتفاهم ایجاد شده جا داشت هیأتی به کشور دوست و برادر افغانستان اعزام کنیم و اگر سوءتفاهمی بوده است همان جا حل شود. هیأت با مقامات ارشد سیاسی و غیرسیاسی افغانستان دیدار داشت و نقطه نظرات آنها را شنید و به توافقاتی دست یافتند و قرار شد اگر مدرک و سوءتفاهمی هست، بفرستند و ایران بررسی و حتما پاسخ می‌دهد.
وی گفت: آنچه مسلم است و به مقامات افغانستان اعلام شده است اینکه این اتفاق ضمن اینکه ناگوار بوده در خاک ایران رخ نداده و نیروهای ایرانی دخالتی در این خصوص نداشته‌اند. سخنگوی وزارت خارجه همچنین پیامی به مردم آمریکا به زبان انگلیسی قرائت کرد و گفت: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌‌کند.
وی افزود: از صحنه‌های خشونت باری که این روزها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حداکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم.
سخنگوی وزارت خارجه خطاب به دولت و پلیس آمریکا نیز گفت: خشونت‌ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آنها نفس بکشند. موسوی درباره پیام حضور نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا علیرغم تحریم ایران عنوان کرد: آنچه از دید ایران اتفاق افتاده، یک تجارت مشروع و ساده بین‌المللی بوده که حق ایران و ونزوئلاست که از این حق برای آزادی تجارت برخوردار باشند.
وی گفت: آمریکایی‌ها از آنجایی که به قلدری و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی عادت کردند، این را برنتابیدند و این مسئله برای ایران و ونزوئلا اهمیت نداشت. چون ایران تحت هیچ تحریمی نیست و آنچه آمریکا انجام می‌دهد، تحریم غیرقانونی و یکجانبه است که دولت‌های دیگر موظف به اجرای آن نیستند. سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما یک تجارت قانونی و مشروع بین ۲ کشور انجام دادیم و این تجارت نشان داد ایران حق طبیعی خود می‌داند که از منافع خودش حتی در دوردست‌ها دفاع کند و این را با شدت و قدرت ادامه خواهد داد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره روابط وزارت خارجه و مجلس جدید و اظهارات قالیباف رئیس مجلس یازدهم درباره خسران بودن مذاکره نیز گفت: روابط ما با مجلس در چارچوب روابط بین قوا در جمهوری اسلامی ایران تعریف می‌شود. قوای سه گانه در جمهوری اسلامی ایران مستقل هستند و در عین استقلال از تعامل بالایی برخوردارند.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آنچه برای وزارت خارجه و دولت مهم است، هم افزایی و همکاری همه قوا و نهادها برای پیشبرد منافع و امنیت ملی کشور است. قوه مقننه و مجلس وظایفی برعهده دارد و تکالیفی هم برعهده آنهاست که در چارچوب قانون اساسی، قطعا دولت و وزارت خارجه به آن تکالیف عمل خواهند کرد.
وی درباره عدم تمدید معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای بین‌المللی با ایران از سوی آمریکا گفت: تحریم‌های آمریکا علیه برنامه‌ هسته‌ای ما بودند و معافیت‌هایی که برای برخی کشورها داده بودند به ما ارتباطی نداشت و به کشورهایی که با ما همکاری می‌کردند، ارتباط داشت.
وی ادامه داد: برنامه هسته‌ای ما به طور کامل و با قوت ادامه یافته است و خللی احساس نمی‌کنیم، ولی در حال ارزیابی آثار فنی این موضوع هستیم که اگر اثری بر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بگذارد، طبیعتا با واکنش جدی‌تر ما مواجه خواهد شد. این تحریم‌ها علیه کشورهایی است که این همکاری را با ما داشتند انتظار داریم آن کشورها نسبت به قلدری جدید آمریکا واکنش لازم و مقتضی داشته باشند. موسوی درباره ادعای مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر دخالت ایران، روسیه و چین در ناآرامی‌های اخیر آمریکا گفت: کافر همه را به کیش خود پندارد،‌ اینجا مصداق دارد.
وی افزود: آن کشوری که علیه منافع سایر کشورها و در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند و ابایی از بیان آن ندارد، دولت ایالات متحده آمریکاست و اینگونه فرافکنی‌ها از شخصی چون آقای ترامپ بعید نیست و ایشان در اداره کشور و اقتصاد آمریکا شکست خورده است. او در کنترل بیماری کرونا شکست خورده و همینطور دولتی را به جا گذاشته که به شدت اهل تبعیض نژادی است و اتفاقاتی که در شهرهای مختلف آمریکا رخ داده، نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صداهای مردم است که الان از خفه کردن صداها به خفه کردن اتباع آمریکایی تبدیل شده است و طبیعی است جان این مردم به لب بیاید و اعتراض کنند.
موسوی افزود: آقای ترامپ در این موارد چاره‌ای ندارد که به فرافکنی رو بیاورد و ایران و سایر کشورهای مستقلی که از دیدگاه ایشان با آنها زاویه دارند را متهم می‌کند. ما هرگونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد و محکوم می‌کنیم ولی نمی‌توانیم از اتفاقاتی که در آمریکا رخ می‌دهد، ابراز نگرانی و تأسف نکنیم. این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: صحنه‌های خشونت آمیز و وحشیانه‌ای که ما و دنیا در حال دیدن آن هستیم که آمریکایی که مدعی بوده و علیه کشورهای دیگر برخی مسائل را به رخ می‌کشیده الان وحشیانه‌ترین سرکوب‌ها را علیه مردم خود به ویژه رنگین پوستان صورت می‌گیرد که به شدت مایه تاسف ما ناراحتی همه ماست. موسوی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و همچنین وضعیت سیروس عسگری هم گفت: موضوع آقای عسگری تمام شده است و احتمال می‌دهم ظرف دو سه روز آینده به کشور باز‌گردد. اگر مشکل پرواز و موانع دیگری نباشد انشاءالله به کشور برمی‌گردد. وی افزود: برای ما امنیت زندانیان ایرانی که در آمریکا و اروپا حضور دارند و ما آنها را گروگان تلقی می‌کنیم، بسیار مهم است و این رایزنی‌ها ادامه دارد. ما آماده هستیم که زندانیان را تبادل کنیم و آنها را به کشورمان بازگردانیم.

کد مطلب: 113971
 
Share/Save/Bookmark