میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
پیامدهای جنایات رژیم صهیونیستی در روز زمین ادامه دارد
بازگشت، خون تازه در رگ‌های مقاومت
بازگشت، خون تازه در رگ‌های مقاومت
 

گروه فرادید «راهپیمایی بزرگ بازگشت» که با حضور صدها هزار فلسطینی ساکن نوار غزه برگزار و طی آن ۱۶ فلسطینی شهید و صدها نفر دیگر زخمی شدند، خون تازه‌ای در رگ‌های مقاومت جاری ساخته بویژه اینکه جهانیان نیز به حمایت از فلسطین برخواسته‌‌اند.
فلسطین این روزها سراسر مبارزه و ایستادگی در حمایت از حقی است که در طول چند دهه اخیر از ملت فلسطین سلب شده و آن حق بازگشت به سرزمین مادری است. اعتصاب سراسری و عزای عمومی تمامی شهرهای کرانه باختری را در اعتراض به کشتار جدید ارتش رژیم صهیونیستی در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز در مرزهای نوار غزه در برگرفت.
واصل ابویوسف، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) گفت: تمام گروه‌های فلسطینی در پاسخ به اعلام عزای عمومی به خاطر قربانیان جنایت ارتش رژیم صیهونیستی که ۱۶ شهید برجای گذاشت، دست به اعتصاب سراسری زدند. در راستای پایبندی به تصمیم محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر اعلام عزای عمومی برای شهدایی که روز جمعه در جریان تظاهرات به مناسبت «روز زمین» شهید شدند، دولت فلسطین همه نهادها، مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل اعلام کرد.
مسؤولان فلسطین در بخش بهداشت هم گفتند، نیروهای اسرائیل علاوه بر گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی از گلوله‌های واقعی علیه معترضان استفاده کردند. بیمارستان‌های غزه مملو از فلسطینیانی است که در حملات وحشیانه چند روز اخیر نظامیان رژیم صهیونیستی زخمی شده‌اند.
پزشکان در بیمارستان های غزه می گویند دارو و امکانات مورد نیاز برای مداوای بیمارانی که بسیاری از آنها هدف گلوله های جنگی صهیونیست ها قرار گرفته اند، در حال اتمام است ... پزشکان از سطح مصدومیت ها شوکه شده اند. «عوض ابودقه» کارشناس و پژوهشگر رسانه‌ای فلسطین در مقاله‌ای به بررسی ابعاد و پیام‌های راهیپمایی بزرگ بازگشت فلسطینیان در نوار غزه پرداخت و نوشت که نخستین پیام این راهپیمایی این بود که ملت ما زنده است و همچنان زنده خواهد ماند و هر تلاشی برای بحران‌سازی و تشدید محاصره علیه ملت فسلطین با هدف دور کردن آن از درگیری با رژیم صهیونیستی هرگز به نتیجه نخواهد رسید. از دیگر پیام‌های این راهپیمایی این بود که ملت فلسطین قادر است روش‌های ابتکاری و غیر کلاسیک برای مقابله با صهیونیست‌ها ابداع کرده و افکار عمومی جهان را به درد و رنج خود و جنایت‌های رژیم اشغالگر معطوف کند.
این راهپیمایی عظیم مردمی همچنین می‌تواند آغازگر یک استراتژی ملی جدید فلسطین باشد و همه طیف‌ها و جناح‌های سیاسی تحت رهبری مشترک وارد رویارویی و مقابله با رژیم صهیونیستی شوند که در آن صورت مواضع و تلاش‌های آنها کامل و متحد خواهد بود و تأثیرات مثبتی بر قضیه فلسطین خواهد داشت. لازم به ذکر است دیروز منابع فلسطینی اعلام کردند که ده ها شهرک نشین صهیونیست به صحن های مسجد الاقصی یورش بردند. سخنگوی وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، از زمان تصمیم ترامپ درباره قدس تاکنون ۵۲ تن شهید و بیش از ۹۰۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.
در همین حال گروه های مقاومت فلسطینی در غزه به رژیم صهیونیستی درباره ادامه قتل و کشتار فلسطینیان هشدار دادند. اسماعیل رضوان یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد که راهپیمایی هایی که از جمعه گذشته شروع شده تا ۱۵ ماه مه (۲۵ اردیبهشت) ادامه خواهد داشت. خالد البطش یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی نیز بر مخالفت فلسطینیان با معامله قرن توسط دولت آمریکا که تلاش می کند با کمک کشورهای عربی به قضیه فلسطین پایان دهد، تاکید کرد. ارتش رژیم اشغالگر اسرائیل نیز همچنان نیروهای خود را در مرز با نوار غزه بصورت آماده باش نگه داشته و اقدام به نصب بیشتر سیستم های گنبد آهنین در منطقه کرده است.
در این میان اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به تأکید نتانیاهو بر بی‌مشکل بودن کشتار فلسطینیان در روز زمین و انتقاد سخت وی از ارتش ترکیه، گفت نتانیاهو یک تروریست ضعیف است و سلاح هسته‌ای نمی‌تواند به او کمکی کند.
وزیر خارجه مصر مساله فلسطین را مساله‌ای مهم و اصلی دانست و از جامعه جهانی خواست تا به مسئولیت در قبال فلسطینیان عمل کند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی کشتار و زخمی کردن ده‌ها غیرنظامی فلسطینی را «دفاع قاطعانه از تمامیت ارضی» توصیف کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا می‌گوید صهیونیست‌ها حق دفاع از «مرزهای خود» را دارند ولی نباید دیروز از گلوله جنگی استفاده می‌کردند؛ وزیر خارجه نروژ هم گفته که این کار اساساً غیرقابل قبول است. جمعیت ملی-اسلامی «الوفاق» به عنوان بزرگ‌ترین جمعیت معارض بحرین در بیانیه‌ای به مناسبت «روز زمین» تأکید کرد که سرزمین فلسطین حق ملت فلسطین است و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد. وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اقدامات رژیم صهیونیستی در سرکوب راهپیمایی مسالمت‌آمیز بازگشت فلسطینیان در نوار غزه را محکوم کرد.
شورای امنیت برای بررسی اتفاقات مربوط به «راهپیمایی بازگشت» جلسه‌ای تشکیل داد و می‌خواست بیانیه‌ای در محکومیت سرکوب این راهپیمایی مسالمت‌آمیز صادر کند اما اعتراض آمریکا و دفاع از رژیم صهیونیستی مانع از صدور بیانیه مذکور شد.
حزب‌الله اعلام کرد که برگزاری تظاهرات گسترده و باشکوه در نوار غزه، پاسخی سراسری به طرح موسوم به «معامله قرن» بود. در این میان «انور عشقی» ژنرال بازنشسته سعودی و کارشناس سیاسی این کشور تأکید کرد که ریاض به رسیدن به راهکاری برای پایان نزاع کشورهای عربی و اسرائیل پایبند است.
در این میان هزاران تونسی با تظاهرات در شهر تونس پایتخت این کشور، ضمن محکوم کردن جنایات جدید رژیم صهیونیستی و اعلام حمایت از فلسطینیان، از دولت و مجلس خواستند با تصویت قانونی هرگونه تلاش برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی جرم شمرده و ممنوع شود. هزاران مغربی با برگزاری راهپیمایی، حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را صهیونیست خطاب کردند.

کد مطلب: 103774
 
Share/Save/Bookmark