میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا از سوی ترامپ
ادعای مضحک یک بازیگر
ادعای مضحک یک بازیگر
 

درحالی رییس جمهور آمریکا ایران را به دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرده است که به باور ناظران سیاسی، این ادعای مضحک در ادامه سیاه نمایی و چشم انداز تیره و تاری که این روزها دولت آمریکا برای مردمش به ارمغان آورده مطرح شده است.
به بیان دیگر جمهوری اسلامی هیچ کدام از جناح ها و احزاب آمریکا را قابل اعتماد نمی‌داند و رویکرد ۴۰سال گذشته آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نشان داده که تمامی روسای جمهور در این کشور جز به دشمنی، فتنه انگیزی و تقلا برای به حذف ایران از معادلات منطقه و جهانی به چیز دیگری نمی اندیشند.
روش همه دولت های آمریکا در هر دوره زمانی دشمنی با ملت ایران است. رژیم استکباری آمریکا به خود اجازه دخالت در امور داخلی ملت ها را می دهد و این رویکرد را به کشوری همچون جمهوری اسلامی ایران که تاکید بر حفظ استقلال و تمامیت ارضی ملت ها جزو اصول اصلی سیاست خارجی اش است نسبت بی ربط و احمقانه و دروغ می دهد. ترامپ اعلام داشته اگر رییس جمهور شوم با ایران سریعا توافق خواهم کرد، در حالی که ملت ایران جز در سایه عزت و اقتدار و رسیدن به همه حقوق قانونی خود با هیچ کشوری حتی آمریکا توافق نخواهد کرد.
اخیرا رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت چنانچه در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی برسد خیلی زود با ایران به توافق دست پیدا خواهد کرد. دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری به گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا که ایران، چین و روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرده بود واکنش نشان داد.
وی گفت: آخرین فردی که روسیه دوست دارد در قدرت ببیند، دونالد ترامپ است چون هیچ‌کس با روسیه سخت‌گیرتر از من نبوده است.
رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: چین دوست دارد ما انتخاباتی داشته باشیم که در آن دونالد ترامپ به جو بایدن خواب‌آلود می‌بازد. در این مورد رویاپردازی می‌کنند. کشورمان را تصاحب خواهند کرد.»
وی اضافه کرد: اگر جو بایدن رئیس‌جمهور شود، چین کشور ما را تصاحب خواهد کرد.
ترامپ خطاب به خبرنگاری که در این باره سوال پرسیده بود گفت که گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا فقط به چین و روسیه مربوط نیست و ایران را هم شامل می‌شود.
او گفت: این گزارش از ایران هم اسم آورده و شما به آن اشاره نکردید. ایران دوست دارد من رئیس‌جمهور نشوم. این را اعلام کنم، اگر من برنده شوم-و زمانی که این اتفاق بیفتد- خیلی سریع با ایران به توافق می‌رسیم. با کره شمالی خیلی سریع به توافق می‌رسیم. رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد چنانچه او در انتخابات سال ۲۰۱۶ به پیروزی نرسیده بود آمریکا الان درگیر جنگ با کره شمالی بود.
وی گفت: کره شمالی و ایران... همه اینها خیلی سریع با ما توافق می‌کنند. ایران برای توافق با ما له له می‌زند، ولی می‌خواهند منتظر بمانند چون ترجیح می‌دهند با بایدن توافق کنند. اگر چین هنگامی که بایدن در قدرت است با آمریکا توافق کند، کشورمان را تصاحب خواهند کرد.
ترامپ گفت: «ببینید من چکار کرده‌ام؟ ده‌ها میلیارد دلار از چین گرفته‌ام. چین بدترین سال را ظرف ۶۷ سال گذشته داشت در حالی که برای ما بهترین سال بود.»
ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید چه کاری برای مقابله با دخالت این کشورها در انتخابات انجام خواهد داد گفت که گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا به تازگی منتشر شده و به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. او در ادامه مسئله را به رأی‌گیری‌های پستی که با آن مخالف است ربط داد و مدعی شد در صورت برگزاری انتخابات به این روش «قدرت‌های خارجی» راحت‌تر می‌توانند در آن مداخله کنند.
دستگاه اطلاعاتی آمریکا در بیانیه‌ای جدید بار دیگر ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا متهم کرد.
همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه جدید خود با متهم کردن ایران، روسیه و چین به دخالت در انتخابات آمریکا، درباره این اقدام هشدار داد.
رابرت او برایان در جدیدترین مصاحبه خود با شبکه سی‌بی‌اس نیوز مدعی مداخله چین در انتخابات سال جاری آمریکا و هدف گرفتن زیرساخت‌های انتخاباتی این کشور از سوی پکن شد.
اوبرایان در این مصاحبه مدعی شده است که هکر‌های چینی پیش از انتخابات زیرساخت‌ها را هدف خواهند گرفت و افزود: «آن‌ها دوست دارند تا شکست رئیس جمهور ما را ببینند. چین هم مانند ایران و روسیه درگیر کار‌هایی مانند حملات سایبری و فیشینگ (Phishing) و اقداماتی از این دست است.
همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این مصاحبه مدعی شد آمریکا هکر‌هایی را رصد کرده است که در تلاش برای نفوذ به وب‌سایت‌های وزارت امور خارجه، پایگاه‌های اینترنتی مجریان انتخابات و وبگاه‌های مربوط به داده‌های آمریکایی‌ها بودند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا و پیامک ارسالی برای شهروندان ایرانی در این خصوص گفت: این از آن ادعاهای مضحکی است که آمریکایی‌ها اخیراً با توجه به چشم‌انداز تیره و تاری که برای آنها وجود دارد مطرح می‌کنند. ایران خیلی به افراد جنا‌ح‌ها و احزاب در آمریکا توجه ندارد ما به رفتار، کردار و منش و نوع تعامل آنها با ایران توجه می‌کنیم. دولت‌های آمریکا را در این چهل و چند سال با رویکردهای مختلف آزمودیم و تقریباً همه آنها در این آزمون مردود شدند. این‌که چنین نگاهی داشته باشیم، نشان می‌دهد که ما دخالتی مبنی بر اینکه کدام باشد، نداریم و برایمان مهم نیست. اگر چنین احساسی دارند نشان می‌دهد عظمت ایران باعث می‌شود سیاست‌های آنها در قبال ایران شکست بخورد و بازخورد این شکست‌ها را در امور داخلی خود مشاهده و از آن تعبیر به دخالت کنند که چنین چیزی وجود ندارد و ما این را کاملاً رد می‌کنیم. این پیامک‌ها تجاوز به حریم خصوصی افراد و مردم است و نشان می‌دهد که سطح فکر آمریکا در برخورد با مردم ایران پیش‌پاافتاده است.

کد مطلب: 114871
 
Share/Save/Bookmark