میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
تلاشگران عرصه فرهنگ و هنر طبیبان جامعه هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگ را هوای در گذر و پر نفس جامعه دانست و گفت: کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر تلاش می‌کنند، طبیبان جان جامعه هستند.
سیدعباس صالحی عصر دیروز در آیین تکریم سیدرضا صالحی‌امیری وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و معارفه خود اظهار کرد: اگر وزارت در جمهوری اسلامی با نگاهی دینی به معنای خدمت است، در حوزه فرهنگ و هنر دقیقا معنای خادم بودن دارد.
وی افزود: به عنوان خادم اهالی فرهنگ، ادب و رسانه به این خدمتگزاری افتخار می‌کنم و این اغراق و تملق نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فرهنگ جان و روح ایرانی و هوای تنفس و زندگی انسان است، بنابراین آنها که تلاش می‌کنند این هوا سالم و عاری از آلودگی باشد، حق حیات اجتماعی دارند.
صالحی ادامه داد: اگر پزشکان طبیبان جسم هستند، اصحاب فرهنگ و هنر طبیبان روح هستند، اگر قدر پزشکان دانسته می‌شود، باید قدر کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه نیز تلاش می‌کنند، دانسته شود. وی، فرهنگ را هوای پر نفس جامعه دانست و گفت: این هوا را نمی‌توان گلخانه‌ای حفاظت و قطره‌ای تزریق کرد. این هوا باید به گونه‌ای باشد که همه به اندازه کافی از آن بهره‌مند شوند.
صالحی خاطرنشان کرد: اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه باید در حفظ این فضا تلاش کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مفتخرم که چند دهه در میان اصحاب فرهنگ و هنر زندگی کرده‌ام، امروز هم این توفیق الهی را نعمت خدادادی می‌دانم که بتوانم برای این اصحاب گامی بردارم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ بخشنامه‌ای و آمرانه نیست، گفت: فرهنگ، معاشرت، همدلی و هم‌نفسی است، از این‌رو می‌کوشم همدمی خوب برای اصحاب فرهنگ هنر و رسانه باشم.
صالحی تصریح کرد: تلاش می‌کنم خاک پای کسانی باشم که می‌کوشند ورق کتاب قطور فرهنگ قطورتر شود.
عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه جان ایران با فرهنگ و هنر و ادب زنده است، افزود: حیف است امروز تعریف دیگری از خود ارائه کنیم و نام ما با نام دیگری قرین شود.
به گفته وی، فرهنگی که همیشه با تحمل، مدارا، معاشرت و دریچه‌های گشوده تعریف شده است، بد است که با ایران‌هراسی از آن یاد شود.
صالحی گفت: تنها به گذشته تاریخ وصل نیستیم و تنها از گذشته ارتزاق نمی‌کنیم، امروز فرهنگ، هنر، ادب و رسانه شاداب، زنده و پرتکاپو است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به جد مدعی هستیم که هیچ کالایی به اندازه فرهنگ و هنر جهانی نیست، چند دهه برای خودرو تبلیغ کردیم، اما جهانی نشدیم.
صالحی با طرح این سوال که چه اندازه برای فرهنگ و هنر خرج کرده‌ایم، افزود: امروز ما را با سینمای مان، جوایز اسکار، موسیقی فاخر، تابلوهای نقاشی، هنرهای نمایشی پرشکوه و بارزترین شخصیت‌های آن از جمله علی نصیریان می‌شناسند.
وی ایرانی را زنده، پرنشاط و پرتکاپو معرفی کرد و گفت: ایرانی در طول قرن‌های متمادی با نفس فرهنگ و هنر زنده مانده و هر جریان مهاجمی را به خاک نشانده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با ارتش خود نه تنها در مقابل هجوم دشمن ایستاده‌ایم بلکه مغولان را با فرهنگ و هنر زمین‌گیر کردیم.

کد مطلب: 100678
 
Share/Save/Bookmark