میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
پس‌لرزه‌های خونین حکومت نظامی در کشمیر

دو روز بعد از اعلام تصمیم دولت هند برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر و اعمال مقررات حکومت نظامی، خبرها حاکی است که طی درگیری‌ها در بزرگ‌ترین شهر جامو و کشمیر حداقل یک نفر کشته و ۶ تن زخمی شده‌اند.
در حالی که تنش‌ها بین پاکستان و هند بر سر تصمیم جنجالی دهلی نو برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر ادامه دارد، رسانه‌ها از درگیری‌ها در بزرگ‌‍ترین شهر این ایالت و تلفات آن خبر دادند. یک مقام پلیس هند خبرهای برخی رسانه‌ها درباره مرگ یکی از معترضان در «سرینگر» پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر را تایید کرد.
به گفته این منبع پلیس هند که نخواست نامش فاش شود، یک فرد جوان بعد از بی‌توجهی به مقررات حکومت نظامی مورد تعقیب نیروهای پلیس قرار گرفت و سعی کرد از رودخانه «جهلم» بپرد اما به درون رودخانه سقوط کرد و جانش را از دست داد. یک منبع دیگر هم به خبرگزاری فرانسه خبر داده که در نتیجه اعتراضات در سرینگر، حداقل ۶ نفر هم زخمی شدند.
دولت هند بعد از اعلام قطع وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر، در این منطقه حکومت نظامی اعلام کرده است. پیشتر برخی رسانه‌ها از بازداشت خانگی چند شخصیت سیاسی در جامو و کشمیر هم خبر داده بودند.
«آمیت شاه» وزیر کشور هند روز دوشنبه در پارلمان این کشور گفت قرار است ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه به نام‌های جامو و کشمیر با پارلمان محلی و «لداک» بدون پارلمان محلی تقسیم شود. بر اساس تصمیم دولت هند، بند ۳۷۰ قانون اساسی این کشور که به غیر از مسائل دفاعی، خارجی و مالی، بقیه اختیارات جامو و کشمیر را به پارلمان محلی واگذار می‌کرد، لغو شد. از دهه ۱۹۵۰ میلادی جامو و کشمیر که بر سر مناطقی از آن اختلاف‌های ارضی بین دهلی نو، اسلام آباد و پکن وجود دارد، ایالتی خودمختار بود و لغو این خودمختاری با واکنش تند پاکستان مواجه شده است در این میان رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان گفت: تصمیم دولت هند درباره لغو خودمختاری کشمیر، ناگهان و بدون مقدمه اتفاق نیفتاده است.
مولانا فضل‌الرحمن افزود: این اقدام هند نتیجه معامله بین «عمران ‌خان» نخست وزیر پاکستان و ترامپ رئیس جمهور آمریکا است.فضل الرحمن گفت: عمران‌خان کشمیر را به ترامپ فروخت و دست خالی از آمریکا برگشت.
از سوی دیگر پاکستان به تلافی اقدامات دهلی برای لغو اختیارات ویژه و خودمختاری کشمیر، آسمان خود را به روی پروازهای هند می بندد.اسلام آباد همچنین تصمیم دارد سطح روابط خود با دهلی را کاهش، سطح آمادگی خود را افزایش دهد و مقابله به مثل کند. مدیر بخش جنوب آسیای سازمان دیده بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر در کشمیر، گفت، دولت هند مسوول تضمین امنیت در این منطقه و رعایت حقوق همه ساکنان آن، از جمله معترضان، است. تارنمای دیده بان حقوق بشر با اشاره به بازداشت رهبران سیاسی کشمیر، اعمال محدودیت هایی بر رفت و آمد در این منطقه از سوی هند و اعلام دهلی مبنی بر لغو اختیارات ویژه و خودمختاری کشمیر، به نقل از "میناکشی گانگولی" افزود، دولت هند باید همه اقدامات لازم را برای تضمین خویشتنداری نیروهای امنیتی انجام دهد. این دولت با بازداشت رهبران سیاسی، منع برگزاری تجمعات و قطع اینترنت، شروع بدی را پایه گذاشت.

کد مطلب: 110271
 
Share/Save/Bookmark