میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
عراق نگران خطر جدی‌تر از داعش باشد
حرف های درگوشی بن سلمان برای مقتدی صدر
حرف های درگوشی بن سلمان برای مقتدی صدر
 

صدر و بن سلمان آیا توافقاتی کردند؟ این توافقات در چه زمینه‌هایی است؟ آیا عربستان سعودی در حال ایجاد نفاق و فتنه در عراق است؟!
مقتدی صدر زمینه سرکشی و عصیان را داشت، رفتارها و اقداماتی که از زمان بروز خود، نشان داده غیر از تندروی چیز دیگری نبوده است. جریان صدر نتوانست خود را همچون گروه حزب‌الله به عنوان محور نیروی مقاومت در منطقه به ویژه در عراق نشان دهد، حزب‌الله و رهبر او که از شیعیان ناب هستند، از ایران و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبعیت دارند. همین تبعیت و ولایت پذیری است که باعث شده حزب‌الله لبنان هیچگاه شکست را تجربه نکند و روز به روز دوام و قوت یابد.
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نمونه واقعی ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری است و این موضوع رمز موفقیت این گروه محبوب است.
نیروهای حزب‌الله لبنان چهره واقعی اسلام ناب محمدی(ص) را به جلوه گذاشتند و در کنار جمهوری اسلامی ایران، اسلام آمریکایی و انگلیسی را رسوا کردند.
اکنون، هم مردم مسلمان منطقه و هم افکار عمومی جهان به خوبی پی به این حقیقت برده‌اند که اسلام واقعی و ناب کدام است و اسلام تحریف شده با تفکر وهابیت کدام!
اکنون شرایط به گونه‌ای گشته و پیش رفته است که می‌توان به آسانی میان این دو تفکیک قائل شد و از اسلام پلیدی که با ایجاد انحرافات زیاد از سوی وهابیت که آبشخور آن آمریکا و انگلیس است، برائت جست.
اما در این میان هستند افراد و گروه‌های اسلامی که علیرغم سیاست‌هایی که پیش از این علیه اسلام آمریکایی – انگلیسی وهابیت اتخاذ می‌کردند، تن به ذلت با خاستگاه وهابیت داده و فریب آن را خوردند.
جریان مقتدی صدر که در عراق شکل گرفت، اکنون همان طیف سیاسی و مذهبی است که ماهیت آن با دیدار صدر و بن سلمان آشکار شد.
دیدار این دو و سپس مواضع تند سخنگوی صدر علیه جمهوری اسلامی ایران، نشان می‌دهد که جریان صدر و رژیم سعودی برای آینده عراق سناریوهایی دارند.
پس از دیدار صدر با بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، اخباری مبنی بر کمک‌های مالی و نظامی به جریان صدر منتشر شد که تاکنون از سوی جریان صدر تکذیب نشده است.
حتی اخبار موثقی منتشر شده که مقتدی صدر پس از بازگشت از عربستان سعودی دستور داده شعارهای ضد سعودی که در عراق بر دیوارها و هر جای این کشور نقش بسته حذف شود.
تغییر ۱۸۰ درجه‌ای مواضع صدر نسبت به رژیم سعودی، نمی‌تواند در یک شب و یک روز اتفاق افتاده باشد، این تغییر رنگ مقتدی صدر، نیازمند زمان و هزینه‌ای زیاد است، که البته سران سعودی می‌توانند از نظر مالی گروه صدر را تأمین کنند.
جریانی که سیاست سراسر ضدیت با آل‌سعود داشت، اکنون در حال تبدیل شدن به همپیمان عربستان سعودی است، آن هم در کشوری که با جمهوری اسلامی ایران روابط نزدیکی دارد. کمک‌های نظامی و مستشاری ایران به عراق، این کشور را از خطر تسلط داعش نجات داد، این موضوعی نیست که بتوان به آسانی آن را نادیده گرفت. اکنون که جریان صدر در جهت خلاف رودخانه حرکت را آغاز کرده، پرسشی است که هنوز از سوی سران این جریان پاسخی برای آن داده نشده است. در چنین شرایطی بهتر است یا مقتدی صدر و یا سخنگوی او لب به سخن گشوده و درباره اقدام خود پاسخگو باشند.
مقتدی صدر باید بگوید که چه ارتباط و نسبتی با رژیم سعودی دارد؟ قرابت تشیع و وهابیت غیر ممکن است. این رژیم از زمانی که دولت مردمی در عراق حاکم گشت، همه تلاش خود را برای تخریب و تضعیف آن به کار برد و در جریان جنگ با داعش نه تنها هیچ کمکی به دولت و ملت عراق نکرد، بلکه از حامیان اصلی گروه‌های تروریستی- وهابی تکفیری است.
مقتدی صدر رهبر یک جریان شیعه در عراق است، یکی از دلایل مخالفت‌های او با آل‌سعود، فشار بر شیعیان عربستان از سوی حکومت حاکم بوده است، حتی در این زمینه نیز تحولی رخ نداده و شیعیان استان قطیف و شهر العوامیه تحت شدیدترین اقدامات نیروهای امنیتی و نظامی سعودی عراق دارند و نه تنها تغییری در رفتار آل‌سعود با مسلمانان شیعه نشده است، بلکه افزایش هم یافته است.
آل‌سعود از نفوذ و تأثیری که جمهوری اسلامی ایران به خاطر سیاست‌هایش بر منطقه گذاشته بسیار عصبانی است، عربستان یک بازنده در غرب آسیا است، اما نمی‌خواهد باورکند.
به همین خاطر برای انتقام دست روی یک جریان شیعی البته تندرو گذاشته است و با تطمیع آن، جریان صدر را تبدیل به یک نیروی افراطی خواهد کرد، همچون داعش! جریان صدر ظرفیت تبدیل شدن به گروهی همچون داعش را دارد.
دولت و مردم عراق باید در مقابل تحرکات عربستان سعودی بسیار هوشیار باشند و همه رفتارهای آن را در داخل کشور رصد کنند. از روابط میان جریان صدر و آل‌سعود بوی فتنه و خیانت می‌آید.

کد مطلب: 100371
 
Share/Save/Bookmark
 


بنده خدا
۱۳۹۷-۰۲-۲۵ ۱۱:۵۸:۵۲
تاریخ ثابت کرده که عراق هیچ گاه از دست حکامش در امان نبوده و نخواهد بود...