میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
معاون ترامپ با هدف اقدام علیه ونزوئلا راهی آمریکای مرکزی و جنوبی می‌شود
زمینه‌سازی برای نواختن شیپور کودتا
زمینه‌سازی برای نواختن شیپور کودتا
 

سفر معاون دونالد ترامپ به برخی کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی به منظور افزایش همکاری‌ها، از دیروز آغاز شد که هدف اصلی آن اقدام علیه ونزوئلا است.
«مایک پنس» سفر چهار روزه خود به آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی را آغاز کرد. بنابر اعلام کاخ سفید، مایک پنس در این چهار روز به شهرهای کارتاگنا و بوگوتا در کلمبیا، بوئنوس آیرس در آرژانتین، سانتیاگو در شیلی و پاناماسیتی در کشور پاناما سفر خواهد کرد.
مایک پنس پیش از آغاز این سفر اعلام کرد: به دستور رئیس‌جمهور ترامپ و بخاطر تأکید او بر اهمیت این مناطق، در ماه جاری میلادی به آمریکای جنوبی و مرکزی سفر خواهم کرد.
بر اساس اعلام دفتر مایک پنس، هدف از این سفر تأکید بر تعهد دونالد ترامپ در خصوص تقویت روابط دو جانبه با کشورهای منطقه بخصوص در حوزه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری است. مایک پنس همچنین در این سفر بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های تجارت، امنیت، کشاورزی و زیرساخت‌ها تأکید خواهد کرد. در حال حاضر روابط آمریکا با ونزوئلا به دنبال برگزاری انتخاباتی درباره مجلس مؤسسان این کشور با مشکلاتی مواجه شده است. دونالد ترامپ روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران، ونزوئلا را هم - پس از کره‌شمالی - به حمله نظامی تهدید کرد. ترامپ گفت: «آمریکا برای حل بحران ونزوئلا گزینه‌های زیادی دارد که یکی از آنها، مداخله نظامی است.»
آمریکا در ماه‌های اخیر تمام توان خود را برای سرنگونی نظام ونزوئلا در به کار گرفته است که روزهای خونینی در این کشور رقم زده است. وزیر خارجه ونزوئلا در واکنش به تهدید نظامی ترامپ علیه کشورش گفت وی با اینگونه اقدامات به دنبال کشاندن آمریکای لاتین به ورطه جنگ و ناامنی است. «خورخه آریزا» رئیس‌جمهور آمریکا را متهم کرد که با تهدید نظامی علیه کشورش به دنبال بی ثباتی و راه انداختن جنگ و درگیری در منطقه آمریکای لاتین است. وی گفت این کشور قویا رفتار خصمانه و اظهارات مداخله‌جویانه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم می‌کند.
به گفته آریزا هدف اصلی ترامپ ونزوئلا نیست بلکه وی می‌خواهد کل منطقه آمریکای لاتین را در آشفتگی و جنگ ببیند. از نظر برخی صاحبنظران، اظهارات تهدیدآمیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا علیه دولت ونزوئلا در روزهای اخیر ممکن است جایگاه منطقه‌ای «نیکلاس مادورو» رهبر چپ گرای این کشور آمریکای لاتین را ارتقا دهد.
اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا درباره احتمال حمله نظامی به ونزوئلا باعث شده تا بسیاری از کشورهای منتقدان دولت مادورو در حمایت از رئیس‌جمهوری که آن را دیکتاتور می‌خوانند، متحد شوند.
پس از ماه‌ها حمله کشورهای آمریکای لاتین به سیاست‌های نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا به دلیل اقدامات و برنامه‌هایش، حالا آنها به شدت مخالف تهدیدهای نظامی آمریکا علیه وی هستند.
اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره احتمال اقدام نظامی علیه مادورو باعث شده تا کشورهای همسایه ونزوئلا، مخالفت خود را با این سخنان ترامپ اعلام کنند.
این واکنش تند از سوی واشنگتن در مقابل بحران ونزوئلا در حالی صورت گرفته که مایک پنس، معاون ترامپ قرار است امروز سفری به آمریکای لاتین داشته باشد و به کلمبیا، آرژانتین، شیلی و پاناما برود.
ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا تهدیدهای نظامی آمریکا علیه کشورش را احمقانه خوانده بود و خورخه آریزا، وزیر امور خارجه این کشور آمریکای لاتین هم روز شنبه تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه کاراکاس را رد کرد و از کشورهای آمریکای لاتین خواست تا علیه واشنگتن متحد شوند.
آریزا، روز شنبه در یک سخنرانی گفت: ما خواستار همبستگی و رد استفاده از زور از جانب همه کشورهای جهان هستیم. برخی از این کشورها اخیرا موضعی علیه تمامیت ارضی و استقلال ما گرفته‌اند اما همان‌ها هم اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا را درباره اقدام نظامی علیه کاراکاس را رد می‌کنند.
یکی از کشورهایی که منتقد شدید مادورو به شمار می رود، پرو است اما با وجود این انتقادها، اظهارات ترامپ را در احتمال حمله نظامی به کاراکاس رد کرده و آن را مغایر با اصول سازمان ملل می‌داند؛ مکزیک و کلمبیا نیز در بیانیه‌ای مشترک با دولت لیما در این باره موافقت خود را اعلام کردند. ائتلاف منطقه‌ای مرکوسور نیز استفاده از زور علیه ونزوئلا را رد کرد و این درحالیست که این ائتلاف عضویت کاراکاس را به حالت تعلیق درآورده است.
دولت لیما در بیانیه‌ای اعلام کرد: تمامی تهدیدهای داخلی یا خارجی برای استفاده از زور تنها تضعیف کننده هدف اصلی ما یعنی برقراری حکومت دموکراتیک در ونزوئلاست.
مادورو به دلیل تشکیل مجلس موسسان به منظور تغییر قانون اساسی در کشور هدف انتقادهای شدید از سوی کشورهای زیادی در جهان قرار گرفته است اما خودش می‌گوید این اقدام تنها راه برای برقراری صلح و ثبات در ونزوئلاست.

کد مطلب: 100470
 
Share/Save/Bookmark