میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
مسئولان به روند افزایش قیمت اقلام شب یلدا اذعان کردند
یلدا در پیچ و تاب گرانی
یلدا در پیچ و تاب گرانی
 

با فرارسیدن شب یلدا ، بازار برخی محصولات نظیر میوه، آجیل و شیرینی به سبب افزایش تقاضا با نوسان روبه‌رو شده است.
همه ساله ایرانیان در طولانی‌ترین شب سال رسم براین دارند تا در مراسم شب‌نشینی خانوادگی که همراه با تناول میوه و آجیل‌های رنگارنگ است، دورهم جمع شوند. البته ناگفته نماند که در آستانه این ایام به طور معمول قیمت اقلام پرتقاضا با نوساناتی روبه‌رو می‌شود که اقشار کم‌درآمد را برای این سنت دیرینه با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند.
با توجه به آنکه کمتر از دو روز به شب یلدا زمان باقی است، اما از هیاهو و شلوغی بازار خبری نیست که علت این امر را باید در نوسان قیمت و سودجویی مغازه داران جست‌وجو کرد. اما ماجرا تنها به اینجا ختم نمی‌شود، چراکه برخی مسئولان خبر از افزایش مجدد قیمت در روزهای آتی می‌دهند که این امر به قیمت سرکیسه کردن مردم در شب یلدا تمام می‌شود.
محمد ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به آخرین وضعیت بازار شب یلدا اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار آجیل و خشکبار از مطلوبیت نسبی برخوردار است، به طوریکه هیچگونه افزایش غیرمنطقی در این بخش نداشته‌ایم. وی افزود: آجیل و خشکبار یک کالای صادراتی به شمار می‌رود که در هفته‌های اخیر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، قیمت آن حدود ۱۰ درصد در بازار افزایش یافت.
ارزانی ممقانی ادامه داد: برخی محصولات آجیل و خشکبار نظیر بادام هندی و تخمه آفتابگردان وارداتی است که به طور مستقیم نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت اقلام اساسی را به همراه دارد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در شب یلدا هیچگونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، هیچگونه کمبود و نوسانی در بازار نخواهیم داشت.
وی نرخ هرکیلو پسته را ۳۵ تا ۸۰ هزارتومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلو بادام زمینی ۹ تا ۱۱ هزار،کشمش ۱۰ تا ۱۲ هزار، انجیر ۳۵ تا ۸۰ هزار، آجیل مخلوط ۲۵ تا ۶۵ هزار، برگه زردآلو ۲۰ تا ۳۵ هزار، برگه هلو ۲۵ تا ۳۵ هزار، مغز بادام درختی ۵۸ تا ۷۵ هزارتومان است.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به نرخ سایر اقلام در بازار افزود: نرخ هرکیلو تخمه آفتابگردان ۸ تا ۱۴ هزار،کدو گوشتی ۱۹ تا ۲۵ هزار، کدو مشهدی ۲۱ تا ۲۲ هزار، تخمه ژاپنی ۲۰ تا ۳۵ هزار و بادام هندی ۷۰ هزار تومان به بالا است. وی تصریح کرد: اتحادیه با نظارت بر صنوف در تلاش است تا آجیل و خشکبار مورد نیاز آیین سنت دیرینه ایرانیان را با قیمت و کیفیت مناسب عرضه کند.

ثبات نرخ شیرینی در بازار شب یلدا
علی بهره‌مند رئیس اتحادیه قنادان تهران از ثبات نرخ شیرینی شب یلدا خبر داد و گفت: با وجود افزایش قیمت مواد اولیه نظیر تخم‌مرغ و پودر نارگیل، هیچگونه افزایشی را برای شب یلدا نخواهیم داشت. وی با اشاره به نرخ مصوب انواع شیرینی در بازار افزود: نرخ هر کیلو شیرینی تر و خامه‌ای منوط به خالص‌فروشی ۲۱ هزار و ۵۰۰، زبان و پاپیون ۱۸ هزار، گل‌محمدی ۱۷ هزار و ۵۰۰ و کیک یزدی ۱۳ هزار تومان است.
بهره‌مند ادامه داد: نرخ سایر شیرینی و کیک‌ها تابع عرضه و تقاضا، کیفیت محصول و توافق طرفین است. رئیس اتحادیه قنادان تهران با اشاره به نظارت بر عملکرد قنادی و شیرینی‌فروشی‌ها در آستانه شب یلدا، تصریح کرد: براین اساس قیمت انواع شیرینی توسط بازرسان در بازار کنترل خواهد شد.

افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت میوه در راه است
حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی درباره وضعیت قیمت میوه و تره‌بار شب یلدا اظهار کرد: با توجه به فراوانی و ذخیره انواع میوه، جای هیچگونه نگرانی مبنی بر افزایش غیرمنطقی قیمت در بازار وجود ندارد. وی افزود: افزایش تقاضا برای برخی اقلام نظیر هندوانه، انار، خرمالو و ازگیل گرانی ۵ تا ۱۰ درصدی این محصولات در شب یلدا را به همراه خواهد داشت.
مهاجران نرخ هر کیلو انار را ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلو هندوانه هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۵۰۰، ازگیل ۳ تا ۴ هزار، خرمالو ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزارتومان است.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به نرخ سایر میوه‌ها در بازار بیان کرد: هر کیلو انگور بی‌دانه زرد با نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰، انگور بی‌دانه قرمز ۶ تا ۸ هزار، پرتقال جنوب ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار، پرتقال شمال ۸۰۰ تا هزار و ۵۰۰ ، نارنگی اَنشو هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ و نارنگی تخم ژاپنی ۲ تا ۴ هزار تومان در میدان عرضه می‌شود.
وی نرخ هر کیلو خیار رسمی را هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: نرخ هر کیلو خیار گلخانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار، لیمو شیرین ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار، سیب هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰،کیوی هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ و موز ۳ هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار و ۴۰۰ تومان است. به گفته مهاجران نرخ هر کیلو سبزی خوردن هزار تا هزار و ۲۰۰ و سبزی جور (پلو، آش، قورمه) ۸۰۰ تا هزار و ۳۰۰ تومان است. 

کمبود انار در بازار صحت ندارد
ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت تولید انار اظهار کرد: مجموع سطح زیر کشت باغات انار حدود ۹۰ هزار هکتار است که براساس براوردها تولید انار حدود به ۸۰۰ هزار تن می‌رسد. وی با اشاره به اینکه حدود ۲۰۰ هزارتن از تولید انار تبدیل به کنسانتره و فرآورده می‌شود، افزود: بر این اساس ۶۰۰ هزار تن مابقی وارد بازار می‌شود.
حسن‌پور با اشاره به اینکه کمبود انار در بازار صحت ندارد، گفت: بخش قابل توجهی از انار تولیدی در سردخانه‌ها و انبارها دپو شده که برای شب یلدا به بازار عرضه می‌شود. مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری قیمت هر کیلو انار را ۴ تا ۷ هزار تومان در بازار اعلام کرد.

شرایط مساعد تولید خشکبار در کشور
شکراله حاجیوند مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و نیمه سردسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت تولید خشکبار در کشور اظهار کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱۷۰ هزارتن بادام، ۲۶۰ هزارتن گردو، ۳۵ هزارتن فندق و ۳۰۰ هزارتن پسته در کشور تولید شود. به گفته وی؛ با توجه به شرایط مساعد تولید تنها در چند محصول نیاز به واردات میوه خشک داریم. حاجیوند مصرف سرانه پسته به ازای هر نفر را ۷ دهم کیلو اعلام کرد و گفت: مصرف سرانه بادام ۱.۵ کیلو،گردو ۴ کیلو و فندق ۲۵۰ گرم است که با توجه به میزان تولید، نیازی به واردات این اقلام نداریم.

مرغ گران می‌شود
محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی نیز با اشاره به آخرین وضعیت بازار مرغ در آستانه شب یلدا اظهار کرد: نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، مرغ آماده به طبخ در عمده‌فروشی‌های میدان بهمن ۶ هزار و ۴۰۰ ، غرفه‌های میدان میوه و تره‌بار ۶ هزار و ۹۴۰ و خرده‌فروشی سطح شهر ۷ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه نرخ منطقی هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌ها ۸ هزار و ۵۰۰ تومان است، افزود: با توجه به بهبود نسبی تقاضا در آستانه شب یلدا احتمال افزایش نرخ مرغ در بازار وجود دارد.

بازار آشفته ماهی در شب یلدا
مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با انتقاد از افزایش بی‌رویه قیمت ماهی در بازار گفت: امسال نرخ انواع ماهی صیدی در بازار به شدت بالا است به طوریکه تقاضای چندانی برای خرید وجود ندارد. به گفته وی؛ با توجه به شرایط کنونی بازار بعید است که قیمت ماهی مجدد در آستانه شب یلدا افزایش یابد.
یوسف‌خانی با اشاره به نرخ انواع ماهی یادآور شد: اکنون نرخ هر کیلو شیر جنوب ۲۳ هزار،کپور ۱۳ هزار، قزل آلا ۱۲ هزار، تیلاپیا ۲۰ هزار، سفید پرورشی ۱۵ هزار، سنگسر طلایی ۲۰ هزار، سالمون نروژ ۷۰ هزار، راشگو جنوب ۴۷ هزار و شوریده بندر ۳۷ هزار تومان است.

آزاده محبی - باشگاه خبرنگاران جوان

کد مطلب: 102298
 
Share/Save/Bookmark