میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۱
 
 
سعودی دل‌بسته قطعنامه

هر چند که غرب تلاش دارد تا خود را پشت نقاب ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان پنهان سازد اما واقعیت آن است که کشورهای غربی بویژه آمریکا و انگلیس خود کانون اصلی این تجاوزات هستند که هم منافع سیاسی و هم اقتصادی خود را در لوای آن تامین می‌کنند. عربستان سعودی از فروردین ماه سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی کشورهای عربی و با حمایت دولت آمریکا، تجاوز هوایی و محاصره یمن را به بهانه بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن به قدرت آغاز کرد که این تجاوز نتیجه‌ای جز کشتار بی‌رحمانه هزاران زن و کودک و شهروند یمنی و مجروح شدن دهها هزار تن و آواره شدن صدها هزار نفر دیگر نداشته است.
تداوم مقاومت ارتش و نیروهای امنیتی یمن در برابر دشمن متجاوز سعودی در حالی است که با نگاه به شکست نظامی عربستان و هم پیمانان آن در یمن، تمایل رژیم سعودی به تجاوزات نظامی در سال‌های اخیر را باید در رویکرد غلط حاکمان جدید آن در عرصه سیاست خارجی و اقتصاد بین‌الملل جست وجو کرد. آنها با محوریت بن سلمان بر این گمانند که با کشتارهای گسترده می‌توانند یمنی‌ها را تسلیم و چهره یک فاتح از خود به نمایش گذارند رویکردی که البته با سوء استفاده کشورهای غربی بویژه آمریکا، انگلیس، فرانسه همراه شده و از این مسئله به عنوان مولفه‌ای برای فروش گسترده تسلیحات به عربستان و سایر کشورهای عربی بهره می‌گیرند.
نکته قابل توجه تحرکات اخیر سعودی در قالب رسانه‌ای و جهانی برای متهم‌سازی یمن مبنی بر دریافت موشک از برخی کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران است. از یک سو محافل رسانه‌ای و سیاسی عربستان، بحرین و امارات که محور اصلی ائتلاف ضد یمن هستند چنین ادعاهایی را مطرح ساخته و حتی بر این ادعایند که جنگ یمن برای مقابله با ایران است. همزمان مقامات ارشد آمریکا و انگلیس ایران را متهم به دخالت موشکی در یمن کرده و حتی نشست به اصطلاح صلح خاورمیانه با محوریت آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان در فرانسه را با همین ادعا برگزار کردند.
همزمان در داخل یمن نیز جریان‌های وابسته به منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری که تحت حمایت سعودی است با چنین اتهاماتی هدف قرار داده است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا آنها چنین رویکردی در پیش گرفته‌اند. بخشی از این تحرکات در قالب پنهان‌سازی شکست ائتلاف عربی، صهیونیستی و غربی علیه ملت یمن است که به رغم برخورداری از تمام امکانات نتوانسته‌اند اقدامی علیه ملت مقاوم یمن جز ویرانسازی و کشتار مردم دستاوردی داشته باشند.
بخش دیگر تحرکات ائتلاف برگرفته از مطالبات جهانی آنهاست که نوعی ابزار فشار بر یمن و توجیه کننده ادامه کشتار‌ها است. سعودی‌ها در اقدامی جدید به دنبال استفاده از ظرفیت قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت در تحریم تسلیحاتی یمن هستند لذا فضاسازی سیاسی و تبلیغاتی خود را متمرکز بر ارسال موشک از ایران به یمن ساخته‌اند. ادعایی که عقلا و منطقا کاملا مردود است چرا که با توجه به محاصره شدید و چندلایه یمن امکان فرستادن حتی غذا و دارو نیز وجود ندارد. مدارک جعلی و ساختگی از درج آرم صنایع دفاعی ایران بر برخی قطعات باقی مانده از موشک‌ها کاملا غیر قابل استناد است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 102991
 
Share/Save/Bookmark