میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۴
 
 
شاه عربستان با حذف تمام خاندان آل‌سعود حکومت را موروثی کرد
دیکتاتوری محض
دیکتاتوری محض
 

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش کرد که سلمان بن عبدالعزیز در فرمانی جدید، محمد بن نایف وزیر کشور و ولیعهد عربستان را برکنار کرد.
طبق گزارش واس، سلمان، پسرش محمد را که وزیر دفاع است، جایگزین ولیعهد کرد و همچنان او را در وزارت دفاع ابقا نمود. بر اساس فرمان سلمان، محمد بن نایف علاوه بر ولایتعهدی، از مناصب دیگرش مانند وزارت کشور و معاونت ریاست شورای وزیران نیز برکنار شد.
«مجتهد» افشاگر معروف سعودی در توییتر این اقدام سلمان را «کودتای بن سلمان» خواند و نوشت که بزودی سلمان به نفع پسرش از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد.
در خبر خبرگزاری عربستان آمده است که سلمان بند «ب» ماده پنجم «قانون اصلی حکومت» را تغییر داده و تصریح کرده که «حکومت در پسران عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل‌سعود شاه مؤسس و پسران پسرانش باقی خواهد ماند... و شاهی و ولایتعهدی فقط در یک خانواده از ذریه شاه بنیانگذار باقی نمی‌ماند».
در تصاویری که شبکه العربیه و اسکای نیوز منتشر کردند، محمد بن سلمان با محمد بن نایف دیدار کرد و در حقیقت شبکه العربیه این دیدار را بیعت بن نایف اعلام کرد.
بن نایف در تصاویر مخابره شده بی‌میل و به ظاهر ناخرسند است و به بن سلمان می‌گوید «موفق باشی».
سلمان بن عبدالعزیز پس از صدور فرمان خود، از مسئولان مملکتی خواست تا بعد از نماز تراویح امشب(دیشب)، در مکه مکرمه با محمد بن سلمان ولیعهد جدید بیعت کنند. وزارت کشور در اختیار خانواده نایف باقی ماند
طبق فرمان سلطنتی سلمان بن عبدالعزیز، شاهزاده «عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز آل‌سعود»‌ جایگزین محمد بن نایف در وزارت کشور شد.
همزمان با این تغییرات سیاسی، شاه عربستان در اقدامی که سؤال‌برانگیز است، تعطیلات عید فطر را که هفت روز است، به ۱۴ روز افزایش داد. با این تصمیم، عربستان به مدت دو هفته در تعطیلات رفت.
همچنین عبدالرحمن بن علی الربیعان، از معاونت وزارت کشور برکنار و «احمد بن محمد السام» جایگزین او شد. ناصر بن عبدالعزیز الداود از مشاورت دیوان سلطنتی کنار گذاشته شد و در عوض قائم مقام وزارت کشور شد. همچنین فیصل بن سطام بن عبدالعزیز سفیر عربستان در ایتالیا شد.
فهد بن عبدالله بن عبداللطیف المبارک، مساعد بن ناصر البراک، ترکی بن عبدالمحسن آل الشیخ و حمد بن محمد بن حمد آل الشیخ مشاور دیوان سلطنتی شدند. این اولین بار در تاریخ عربستان است که حکومت از پدر به پسر منتقل میشود، از زمان تأسیس پادشاهی آل سعود تخت و تاج از برادر به برادر منتقل می‌شده است.
با توجه به اختلافات داخلی آل‌سعود بعد از شکست‌های محمد بن سلمان در جنگ یمن، احتمال مخالفت با این تصمیم نیز وجود دارد.اسکای نیوز عربی در توئیتی نوشت: پادشاه سعودی محمد بن نایف را از سمت خود برکنار و محمد بن سلمان را ولیعهد کرد. العربیه در صفحه اجتماعی خود در توئیتر با درج این خبر نوشت:پس از نمار تراویح در مکه با ولیعهد جدید عربستان سعودی بیعت می‌شود.
بی بی سی عربی نیز اعلام کرد: پادشاه عربستان سعودی محمد بن سلمان را به جای محمد بن نایف به عنوان ولیعهد تعیین کرد. روسیا الیوم نیز به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس) نوشت: سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از همه خواست که امروز (چهارشنبه) بعد از نماز تراویح با پسر وی بیعت کنند. فرانس ۲۴ نیز در توئیتی اعلام کرد: پادشاه سعودی پسر خود را ولیعهد کرد.
این تغییرات در حالی صورت می‌گیرد که فضای سرکوب در عربستان همچنان ادامه دارد چنانکه نیروهای سعودی در چهل و دومین روز محاصره العوامیه شهروندان و اموالشان را هدف قرار می دهند.
شبکه تلویزیونی نبأ در گزارشی به بیان اوضاع شهرک العوامیه و مناطقه اطراف آن در چهل و دومین روز محاصره این شهرک از سوی نیروهای آل سعود پرداخت.
لازم به ذکر است یک روزنامه‌نگار عربی شاغل در انگلیس مدعی شد که پس از تغییرات سیاسی در عربستان، ولیعهد مخلوع و برادرش تحت اقامت اجباری قرار گرفته‌اند.
«محمد مزوار» روزنامه‌نگار الجزائری الاصل و تحلیلگر امور سیاسی خاورمیانه می‌گوید «محمد بن نایف»‌ ولیعهد مخلوع عربستان تحت اقامت اجباری قرار گرفته است. مزوار که در روزنامه ایندیپندنت انگلیس مشغول به کار است، در توییتر خود اعلام کرد که ولی ‌عهد سابق به دستور ولیعهد جدید (محمد بن سلمان) تحت اقامت اجباری قرار گرفته و این برای حفظ سلامت بن نایف است.

کد مطلب: 99769
 
Share/Save/Bookmark