میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
حقایقی از یک جنگ‌افروزی
دیروز مصادف بود با بیستمین سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر یا همان هدف قرار گرفتن برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک...
دیروز مصادف بود با بیستمین سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر یا همان هدف قرار گرفتن برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک. حادثه‌ای که زمینه ساز لشکر کشی آمریکا به افغانستان و سپس عراق شد. البته آن زمان آمریکا با نام محور شرارت کشورهای بسیاری همچون افغانستان، عراق، لیبی، کره شمالی، سومالی، ایران، سوریه و لیبی را در لیست حملات خود قرار داد. لیستی که دامنه آن را در اشغال عراق، بحران تروریسم در سوریه، حمله نظامی به لیبی می‌توان مشاهده کرد. اکنون ۲۰ سال از آن زمان در حالی می گذرد که در باب چند نکته قابل توجه است.
نخست آنکه بوش در کنگره آمریکا رسما اعلام می کند که جنگ افغانستان جنگ صلیبی است. نکته مهم آنکه ۲۰ سال این سخن محور اقدامات آمریکا و ناتو در افغانستان بوده است بگونه‌ای که آمارها نشان می‌دهد صدها هزار غیر نظامی افغان در این سالها کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده اند اکنون نیز سازمان ملل اعلام کرده است که ۱۸ میلیون نفر افغان از جمعیت ۴۰ میلیونی نیازمند کمک غذایی هستند.
دوم آنکه هیلاری کیلنتون وزیر خارجه دور اول ریاست جمهوری اوباما رسما اعلام کرد که القاعده و طالبان را آمریکا برای مقابله با ارتش سرخ شوروری در افغانستان ایجاد کرد ولی در سال ۲۰۰۱ برای امنیت خویش آنها را هدف قرار داد. جالب توجه آن است که امروز پس از ۲۰ سال آمریکا رسما به مذاکره با طالبان پرداخته و کسب قدرت توسط آنها را امری طبیعی عنوان می‌کند. سوم آنکه ترامپ در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که داعش را اوباما ایجاد کرده است حال آنکه از سال ۲۰۱۴ ادعای مبارزه با داعش را سر داده است. نکته آنکه اکنون در حالی آمریکایی‌های مدعی مبارزه با تروریسم از افغانستان خارج شدند که در حمایت از داعش به بمباران زنان و کودکان پرداخته‌اند. چهارم آنکه طی ماه‌های اخیر در حالی آمریکا از افغانستان با فضاحت خارج شد که بایدن رسما اعلام می‌کند که هدف آمریکا از اشغال افغانستان تنبیه بن لادن سرکرده القادعده بوده است. یعنی ویران سازی افغانستان و قتل عام هزاران نفر صرفا برای کشتن یک نفر محور اقدامات آمریکا بوده است. با توجه به آنچه از زبان مقامات ارشد آمریکایی ذکر شد می‌توان گفت که آمریکایی‌ها نه برای اهداف دموکراسی و یا مبارزه با تروریسم بلکه برای اسلام ستیزی و نیز حمایت از تروریسم و ایجاد بحران در منطقه، ۲۰ سال به اشغال افغانستان پرداخته‌اند. رفتاری که برگرفته از ماهیت خودبرتر پندار آمریکایی است که برای منافع فردی نظام سرمایه داری سرزمینی را به نابودی و انسان‌های بی‌گناهی را قتل عام می‌سازد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 119597
 
Share/Save/Bookmark