میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
معاون سابق نخست وزير تركيه پرده از اسرار وي برداشت
رمز‌گشايي جعبه سياه اردوغان
رمز‌گشايي جعبه سياه اردوغان
 

همزمان با اوج گيري اعتراض‌هاي مردمي و احزاب، عبداللطیف شنر معاون اسبق رجب طیب اردوغان وی را به همدستی با اسرائیل در اجرای نقشه های رژیم صهیونیستی متهم کرد.
شنر این مطلب را در نشست تلویزیونی با شبکه سی ان ان ترک اعلام کرد و افزود: نباید گول واکنشهای مقطعی و لحظه ای اردوغان در قبال اسرائیل را خورد چرا که همه اینها با هماهنگی قبلی دو طرف و برای منحرف کردن افکار عمومی از واقعیتهای جاری در منطقه صورت می گیرد.شنر با اشاره به اینکه زمانی که در کابینه اردوغان حضور داشته شاهد این موضوع بوده گفت: بعنوان مثال در آن دوره دعوت از خالد مشعل برای سفر به ترکیه به درخواست اسرائیل صورت گرفت. چرا که حماس از سوی اسرائیل بعنوان گروه تروریستی معرفی شده بود و تل آویو به همین دلیل نمی توانست با آنان وارد مذاکره شود.
شنر همچنین تصریح کرد در ماجرای وان مینت در اجلاس داووس طراحی برای ایجاد زمینه جهت محبوبیت اردوغان در جهان عرب فراهم می شد. الان هم اوضاع به شکلی طراحی شده که قدس را بعنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنند و زمانی‌که این کار صورت گرفت اردوغان حق داد و جنجال ندارد چرا که خود با بی بصیرتی که به خرج داده زمینه آن را فراهم کرده است.
شنر در ادامه با اشاره به اتفاقات جاری در سوریه گفت: بحران ایجاد شده در سوریه با هدف تضعیف جبهه مقاومت و حزب ا... علیه اسرائیل صورت گرفته و هدف نهایی برای ایجاد سرزمین اسرائیل بزرگ است. اما اردوغان موضوع را طوری مطرح می کند که گویا هدف از این جریانات تغییر دادن رژیم بشار اسد به نفع مردم سوریه است.
لازم به ذكر است مردم و احزاب تركيه، اقدامات اردوغان را اقدامي در چارچوب منافع آمريكا و صهيونيست‌ها دانسته‌اند و خواستار پايان اين تحركات شده‌اند.
خبر ديگر از بحران سازي منطقه‌اي تركيه آنكه مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در گزارشی اعلام کرد: ترکیه با قرار گرفتن در جایگاه هشتم کشورهای صادرکننده تسلیحات جهان در سال ۲۰۱۱ از اسرائیل در این زمینه پیشی گرفت. مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در گزارشی که اخیرا منتشر شده اعلام کرد: ترکیه در سال ۲۰۱۱ در جایگاه هشتم کشورهای صادر کننده تسلیحات جهان قرار گرفته است.آنکارا با فروش ۸۰۰ میلیون دلار تسلیحات جنگی که ۷۰۰ میلیون دلار آن به کشورهای در حال توسعه بوده از اسرائیل و اسپانیا در این فهرست پیشی گرفته است.
از سوي ديگر روزنامه ملیت چاپ ترکیه نوشت:‌ وزیر امور خارجه ترکیه پس از آنکه نتوانست شورای امنیت سازمان ملل را درباره سوریه به ویژه ایجاد منطقه حائل برای پناهجویان قانع کند، دچار سرخوردگی شده ا ست.
این روزنامه افزود: سخنان داود اوغلو پس از نشست شورای امنیت که گفته بود ، انتظار داشتم شورای امنیت تصمیمات ملموسی را برای کمک به مردم سوریه اتخاذ کند اما سازمان ملل کارآیی لازم را ندارد، به خوبی احساس سرخوردگی و در عین حال ناکامی وزیر امور خارجه ترکیه را نشان داد.
ملیت نوشت: این ناکامی همچنین توان واقعی دولت اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه را که رویای تبدیل به بازیگری در عرصه بین المللی را داشت ، نشان داد. ترکیه در عرصه منطقه ای نیز تنها مانده است.
ملیت در ادامه تحليل خود نوشت: احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نه تنها نتوانست تحولات سوریه را به خوبی پیش بینی کند بلکه ساختار سازمان ملل را نیز به خوبی نشناخته است. لازم به ذكر است مردم و احزاب تركيه تاكيد دارند دولتمردانشان در بازي غرب گرفتار شده‌اند و تمام منافع كشورشان را قرباني اين امر ساخته‌اند. آنها بارها نسبت به طرح‌هاي آمريكا براي كشاندن بحران منطقه به تركيه و در نهايت تجزيه اين كشور هشدار داده‌اند.

کد مطلب: 76629
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۱-۰۶-۲۱ ۱۰:۵۳:۵۳
شما در نشان دان نقطه ضعف دیگران سخت مهارت دارید اما دربرون بردن خود از منجلاب گرفتاری ها سخت ناتوان هستید