میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۰
 
 
تهیه‌کننده «امپراطور جهنم»:
ظرفیت پذیرش نقد را بالا ببریم

تهیه کننده «امپراطور جهنم» گفت: من به‌عنوان تهیه‌کننده پاسخ‌های مستدل به بحث‌های مطرح شده دارم اما به دلیل این مهم که سینمای ایران در آستانه جشنواره فیلم فجر است به آن پاسخ نمی‌دهم.
روز سه‌شنبه در اولین نشست پرسش و پاسخ جشنواره فیلم فجر محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر به سوالات خبرنگاران درباره فیلم «امپراطوری جهنم» ساخته پرویز شیخ‌طادی پاسخ داد و تاکید کرد بهتر بود محمد خزاعی صاحب اثر اجازه می‌داد فیلم توسط مخاطبین دیده و قضاوت شود.
محمد خزاعی تهیه‌کننده فیلم «امپراطور جهنم» در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه چرا اجازه داده نشد فیلم در بخش چشم‌انداز به نمایش درآید و توسط اهالی رسانه و مخاطبان مورد قضاوت قرار گیرد گفت: مجموعه انتقادها و مسایلی که توسط هیات محترم انتخاب و دبیر محترم جشنواره فیلم فجر همچنین رئیس سازمان سینمایی و نهادهایی که ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با جریان فرهنگی کشور دارند مطرح شده است، من به عنوان تهیه‌کننده پاسخ‌های مستدل به آن دارم اما به دلیل این مهم که سینمای ایران در آستانه جشنواره فیلم فجر است به آن پاسخ نمی‌دهم. این سکوت در برابر این هجمه‌ها کار سختی است در شرایطی که پاسخ‌های منطقی و مستدل داشته باشید اما من به شخصه هنوز بر این باورم که در حق گروه سازنده و پروژه «امپراطور جهنم» اجحاف شده (چه سهوا و عمدا، چه تخصصی و غیرتخصصی چه ناشیانه یا مدبرانه) و فیلم متاسفانه نادیده گرفته شد.
وی در ادامه تاکید کرد: باورم بر این است که فیلم «امپراطور جهنم» فیلمی قابل اعتنا است و به لحاظ موضوع کاری استراتژیک به شمار می‌‌آید که هنوز در سینمای ایران اتفاق نیفتاده است. چهار سال وقت و انرژی برای تحقیق، پژوهش و ایجاد شرایط مناسب برای ساخت اثر هزینه شد. فیلمی که هنوز در سینمای ایران دیده نشده و شاید خبر چندانی از آن منتشر نشده بود بازتاب‌های گسترده‌ای در خارج از کشور داشت. وقتی اثری خارج از کشور تخریب می‌شود توقع می‌رود برخی از نهادها و سازمان‌ها حمایت جدی‌تری از کار داشته باشند.
تهیه‌کننده تحسین شده سینمای ایران در ادامه گفت: من معتقدم در شرایط فعلی هر صحبتی مورد سوء‌استفاده و تحت‌الشعاع قرار بگیرد. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید گروه‌ها، نهادها و یا سازمان‌های برای تسویه‌حساب‌های شخصی از صحبت‌های برخی از افراد استفاده می‌کنند. برای اینکه چنین سوءبرداشت‌هایی نشود، سکوت اختیار کردم. معتقدم جشنواره فیلم فجر جشن ملی ما و جشن انقلاب ما است. هر کدام از ما باید هر قدر که توان داریم در برگزاری جشنواره و این جشن با شکوه کمک کنیم و از آن حمایت کنیم.
وی ادامه داد: معتقدم سیاست‌گذاری این سال‌ها در حوزه جشنواره فیلم فجر اشتباه بوده و همین سیاست‌گذاری غلط چنین اعتراض و کنش‌ها را در این دوره چهار ساله باعث شد. پاسخ برخی از برنامه‌ها و تعدادی از اعضای هیات انتخاب و دوستان سینمایی را که باعث شدند امپراطور جهنم در جایگاه درست خود در جشنواره قرار نگیرد بعد از جشنواره و با استدلال و منطق خواهم داد. و برخی از مسایل پشت پرده و اتفاقاتی که رخ داد را بازگو می‌کنم.
دبیر سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر در ادامه گفت: من از آقای حیدری تشکر می‌کنم که تمام تلاش خودشان را برای حضور فیلم در بخش سودای سیمرغ انجام دادند و در کنفرانس مطبوعاتی نیز به این تلاش‌ها اشاره داشتند اما با این تلاش‌ها باز هم فیلم پذیرفته نشد، شخصا از ایشان تشکر می‌کنم.
وی در ادامه به عملکردهای مثبت و منفی سازمان سینمایی اشاره کرد و گفت: عملکرد سازمان سینمایی در هر دوره اتفاقات خوب و بدی را در سینمای ایران رقم زده است، در دوره آقای ایوبی نیز اتفاقات خوبی را شاهد بودیم اما کارهایی هم انجام شده که جای نقد دارد. هر کسی که نقد می‌کند قصد تخریب ندارد، نقدها را باید شنید همانطور که به کارها و عملکرد من نیز نقدهایی وجود دارد و حرف‌هایی هست که من هم آن را می‌شنوم باید تلاش کنیم تا آستانه ظرفیت‌مان را از شنیدن نقد بالا ببریم و مشکلات را مرتفع کنیم.
خزاعی در ادامه تاکید کرد: ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا با گروه فیلمی ملی بسازیم و دغدغه‌های منطقه و مسایل آن را مورد توجه قرار دهیم، مسایلی که مورد اغفال سینمای ایران قرار گرفته را توجه کردیم. آقای ایوبی از سه سال پیش مشوق ما در به ثمر رسیدن این پروژه بودند که همین جا از ایشان تشکر می‌کنم. اما در ارایه اثر سیاست اشتباهی اتخاذ کردند که آن را مورد نقد قرار می‌دهم. همه مسایل را نباید از یک منظر و یکسویه نگاه کنیم و مورد قضاوت قرار دهیم هر کدام باید مورد بررسی قرار گیرد. به همین جهت برای اینکه از نقد سوء‌استفاده صورت نگیرد و به تسویه‌حساب شخصی تعبیر نشود پاسخ به همه دوستان را به بعد از جشنواره موکول می‌کنم پاسخ همه دوستان را با استدلال و منطق و تمام مدارک و اسناد خواهم داد. اگر نیاز باشد پشت پرده جریان کمک مالی به «امپراطور جهنم» و نحوه ارایه پول به این پروژه را خواهم گفت. گروه ما تلاش کردند فیلمی بسازند که ادای دینی باشد به شهدای مدافع حرم . افرادی که در این روزگار به جنگ با داعش رفتند.
خزاعی در پاسخ به این سوال که چه زمانی مخاطبان سینمای ایران می‌توانند این فیلم را در اکران عمومی ببینند گفت: ما الان در حال حاضر تلاش می‌کنیم با کیفیت فیلم را آماده کنیم . برخی می‌گویند فیلم اصلا به جشنواره نمی‌رسید در حالی که ما قرار بود دو نسخه داشته باشیم نسخه‌ای که تروکاژ کمتر دارد و برخی از سکانس‌ها را حذف کنیم تا به جشنواره برسد اما وقتی فیلم در جشنواره قرار نشد که نمایش داده شود نسخه کامل را با دقت و ظرافت آماده می‌کنیم. وقتی دوستان هیات انتخاب کار را نپذیرفتند و براساس صحبت‌های آقای افروغ مشکل مضمونی با فیلم داشتند تصمیم گرفتیم فیلم را به صورت کامل آماده کنیم. این فیلم از معدود آثار دهه اخیر سینمای ایران است که تروکاژ گسترده‌ای دارد و تیمی که مسئولیت آماده‌سازی این بخش را برعهده دارند همه ایرانی هستند و آقای فصیحی و تیم‌شان با جزئیات، کار متفاوتی را ارائه می‌دهند. برخی دوستان در هیات انتخاب با سینما آشنایی نداشتند و متوجه نمی‌شوند که چقدر تروکاژ در فیلم و اثربخشی آن موثر خواهد بود.

کد مطلب: 98319
 
Share/Save/Bookmark