میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
بازنگری در برجام غیرممکن است
بازنگری در برجام غیرممکن است
 

معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داده است که هرگونه بازنگری در متن برجام مطابق آنچه واشنگتن در جست‌وجوی آن است، در شرایط کنونی غیرممکن خواهد بود.
به گزارش فارس، ریابکوف در مصاحبه‌ای تأکید کرد: هیچ راهی برای بازنگری، ارتقا، بروزرسانی و یا هرنوع اصلاح دیگری در توافق هسته‌ای ایران در شرایط فعلی وجود ندارد. وی افزود: رویدادهای بسیاری که اخیرا نیز افشاشده عدم اعتماد میان واشنگتن و تهران را افزایش داده است. گام‌های خاصی برداشته شده که نه تنها تردیدهایی را درباره تعهد آمریکا به توافق هسته‌ای مطرح می‌کند بلکه در حقیق.
این دیپلمات روس ادامه داد: در چنین شرایطی، من شخصا نمی‌توانم هیچگونه ازسرگیری مذاکراتی را تصور کنم. معاون وزیر خارجه روسیه اولتیماتوم واشنگتن برای گرفتن امتیازهای بیشتر از ایران را «روشی غیرقابل قبول» خواند و تأکید کرد که توسل به این شیوه‌ها هیچ نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.
این دیپلمات ارشد روسیه به طور خاص تأکید کرد که برخی مسائل که واشنگتن به طور فعال دنبال می‌کند تا در دستورکار جامعه بین‌المللی قرار دهد هیچ ارتباطی به مفاد توافق هسته‌ای با ایران ندارد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژانویه اعلام کرد که برای آخرین بار تعلیق تحریم‌های ایران براساس برجام را تمدید می‌کند اما هشدار داد اگر تغییرات مدنظر کاخ سفید در متن برجام اعمال نشود، واشنگتن از این توافق خارج خواهد شد و این آخرین باری خواهد بود که تعلیق تحریم های ایران تمدید می‌شود.
ریابکوف تأکید کرد: ایران به گناهانی متهم می‌شود و به خاطر اقداماتی مورد انتقاد قرار می‌گیرد که از نظر ما صرفا در جهت تلاش این کشور برای دفاع از منافع خود است. آمریکا به جای تلاش برای انجام گفت‌وگویی عادی، به باج‌خواهی متوسل شده است. هیچ‌کس به این نوع رویکرد در قبال این مسائل هیچ امتیاز بیشتری نخواهد داد. وی گفت: بنابراین، من واقعا نمی‌دانم که طرف آمریکایی چطور قصد دارد در خصوص این مسئله اقدام کند. در هر صورت، ما مکررا تأکید کرده‌ایم و من یکبار دیگر نیز تأکید می‌کنم که نمی‌توان هیچگونه بانگری در برجام را در نظر گرفت چراکه این امر مسیر مستقیمی در جهت تضعیف این توافق است. از این واضح تر نمی‌توان گفت که عواقب توقف احتمالی توافق، در صورتی که به این مرحله برسیم، به شدت منفی خواهد بود؛ چه به لحاظ ثبات رژیم بین‌المللی عدم اشاعه هسته‌ای و چه به لحاظ برداشتی که از توانایی‌های مذاکره آمریکا در مکان‌های مختلف دنیا.

کد مطلب: 103099
 
Share/Save/Bookmark