میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
نیروهای عراقی به چند قدمی رود دجله در مرکز موصل رسیدند
کشف اسناد محرمانه داعش
کشف اسناد محرمانه داعش
 

نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‌ خود در موصل به رود دجله در مرکز این شهر نزدیک شدند. در حالی که در این عملیات اسناد جدیدی از داعش را کشف کردند.
صباح النعمان، سخنگوی نیروهای وابسته به دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نیروهای عراقی در ادامه پیشروی خود با آزادی چند محله موفق شدند به چند صد متری رود دجله برسند؛ این رود در مرکز موصل قرار دارد.
همچنین نیروهای عراقی به تقاطعی که به پل استراتژیک موسوم به "پل چهارم" در موصل منتهی می شود کنترل یافتند؛ این پل نزدیکترین نقطه به رود دجله است و شرق این شهر را به غرب آن متصل می‌کند.
النعمان افزود: در جریان پیشروی‌های چند روز اخیر شمار زیادی از تندروها از شرق رود دجله به غرب آن رانده شدند و تاکتیک‌های جدید و هماهنگی‌های بهتر به این پیشروی کمک بسیاری کرد.
سخنگوی دستگاه مبارزه با تروریسم عراق ادامه داد: داعش همزمان با از دست دادن مناطق بسیاری و برای ممانعت از پیشروی ارتش در اقدامی "ناامیدانه" پل چهارم موصل را تخریب کرد.
ارتش عراق روز شنبه محله‌ الغفران را تحت کنترل درآورده و وارد محله الوحده در مجاورت آن شد. النعمان افزود: نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال همگام با یکدیگر در دو محور در جنوب شرق موصل حرکت می‌کنند.وی ادامه داد: ما همزمان با نیروهای پلیس فدرال و همگام با آنها حرکت می‌کنیم، این واقعیت عامل مهمی است که اجازه نمی‌دهد داعشی‌ها اقدامی برای انتقال نیروهای خود و یا حمایت از یک محور براساس محور دیگر انجام دهند. ما در این مدل پیشروی داعش را در هم شکستیم.
همزمان با این پیشروی مسئولان بغداد و آنکارا درخصوص عقب نشینی نیروهای ترکیه از منطقه بعشیقه واقع در نزدیکی موصل به توافقی دست یافتند.دو کشور در راستای بهبود روابط خود پس از بروز اختلافاتی از حدود یک سال قبل تلاش می‌کنند.بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر عراق در جریان سفرش به بغداد در راس هیاتی اعلام کرد که این مساله مورد بررسی قرار گرفت و به زودی حل خواهد شد.
از سوی دیگر، عبدالرحمان الخزعلی، سخنگوی پلیس فدرال عراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی از کشف نقشه‌ها و اسنادی متعلق به داعش در شرق موصل در داخل پایگاهی موسوم به پایگاه‌ "تکفیری‌های چچنی" خبر داد.
به گفته الخزعلی در این اسناد حاوی اطلاعاتی دال بر قصد داعش برای انجام حملات تروریستی در استان‌های مختلف عراق و مراکز دولتی بود.طبق بیانیه منتشر شده از سوی وزارت دفاع عراق، در حمله جنگنده‌های ارتش عراق که براساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز امنیت و اطلاعات این کشور اجرا شد، یک کارگاه ساخت خمپاره، یک انبار اسلحه و مهمات و چند خودروی بمب‌گذاری هدف قرار گرفته و ۲۰ تروریست کشته شدند.همچنین وزارت دفاع عراق اعلام کرد که جنگنده‌های عراقی با هماهنگی مرکز امنیت و اطلاعات این کشور یک پایگاه برج ارتباطی انبار اسلحه و مهمات و کارگاه ساخت بمب و مواد منفجره تروریست‌ها را هدف قرار داده و تعدادی از آنها را در محله‌های الیرموک ، حاوی الکنیسه و المامون‌ در موصل از پای در آوردند.در همین حال یک منبع پلیس عراق از انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شرق بغداد خبر داد.این انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه جمیله در شرق بغداد رخ داده و اسکای نیوز اعلام کرد، ۱۲ تن در این انفجار کشته و ۵۰ تن زخمی شدند.نیروهای امنیتی محل انفجار را محاصره کرده و تدابیر امنیتی در این منطقه اتخاذ شده است.نیروهای عراقی در حمله هوایی به مقرهای داعش در غرب استان انبار، بیش از ۶۰ تروریست را به هلاکت رساندند.عناصر گروه تروریستی داعش در تلاش برای جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی در چارچوب عملیات موصل، اقدام به انفجار کردن «پل چهارم» این شهر بر روی رودخانه دجله، کرد.نیروهای عراقی در ادامه آزادسازی ساحل چپ موصل، محله افرقان را از لوث داعش آزاد کردند.۲۹۰ تروریست در عملیات آزادسازی موصل در محورهای شرقی و جنوب شرقی در جنوب نینوا کشته و دهها نفر نیز زخمی شدند و دهها خودروی نظامی و مقادیر زیادی تسلیحات تروریستها منهدم شد.یکی از فرماندهان الحشد الشعبی اعلام کرده است که از زمان آغاز مرحله پنجم عملیات آزادسازی غرب موصل تا کنون ۴۵۰ کیلومتر مربع آزاد شده و ۱۵۰ تروریست داعشی کشته شده‌اند.

کد مطلب: 98139
 
Share/Save/Bookmark