میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
گوگرد بنزین تهران بالاتر از میزان استاندارد
توقف تولید خودروهای غیراستاندارد از دی‌ماه ۹۷

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: براساس نمونه گیری‌های پایش کیفیت بنزین که از سوی سازمان استاندارد، دادستان و وزارت نفت انجام شده، سطح بنزن پایین تر و گوگرد بالاتر از حد مجاز بود.
این مقام مسئول تصریح کرد: از اول دی ماه سال ۹۷ هر خودرویی که نتواند استانداردهای هشتاد و پنج گانه این سازمان را پشت سر بگذارد از چرخه تولید خارج یا مجوز آن ابطال خواهد شد.
نیره پیروزبخت در نشستی خبری که به مناسبت روز جهانی ملی استاندارد در این سازمان برگزار شد، با اشاره به آخرین نمونه‌گیری‌های صورت گرفته توسط سازمان ملی استاندارد، دادستانی و وزارت نفت درخصوص بنزین، اظهار کرد: میزان استاندارد گوگرد موجود در بنزین عدد ۵۰ است و طبق آخرین نمونه‌گیری صورت گرفته توسط این سازمان، وزارت نفت و دادستانی این عدد در بنزین تهران ۵۸ و در میانگین کلان‌شهرها ۴۸ بوده است.
وی ادامه داد : حداکثر میزان بنزن موجود در بنزین باید عدد یک باشد که در سال ۱۳۹۵ این موضوع رعایت شده و در نمونه گیری اخیر تهران به عدد ۰.۹ رسیده‌ایم که پایین تر از حد استاندارد است و نشان از بهبود وضعیت می‌باشد .
رییس سازمان ملی استاندارد درخصوص استانداردهای خودروهای داخلی با بیان اینکه اول دیماه سال ٩٧، آخرین مهلت تطبیق خودروهای داخلی است گفت: در حال حاضر ما نامی از خودرویی نمی‌بریم و تا زمان مقرر منتظر می‌مانیم و در آن زمان مشخص می‌شود که کدام یک از خودروها نتوانستند استانداردهای ۸۵ گانه تدوین شده را داشته باشند.
وی افزود: ۲۴۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی مورد بازرسی قرار گرفته‌اند که ۱۶۰۰ مورد آن اقدام به رفع نقص کرده‌اند. علاوه بر این ۴۰۰ جایگاه در این شش ماهه مورد بازرسی مجدد قرار گرفتند که برای ١٣٠ جایگاه که همکاری نداشته اند، قطع انشعاب گاز بعنوان جریمه درنظرگرفته شده است.
پیروزبخت با اشاره به عملکرد شش ماهه نخست سال جاری سازمان ملی استاندارد در راستای فعالیت‌های صورت گرفته دولت دوازدهم عنوان کرد: افزایش پوشش استاندارد به همه محصولات داخلی یکی از مسائلی است که باید براساس تاکید مقام معظم رهبری و نیز سیاست‌های موجود مدنظر قرار گیرد، اما باید بدانید که این اتفاق یک یا دو ساله انجام نمی‌شود، هرچند در شش ماهه نخست سال جاری ۳۰۷۴ استاندارد ملی در رابطه با کالاهای مختلف تدوین شده است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در سطح بین‌المللی در نیمه نخست امسال، یادآور شد: ۲۵ کمیته فنی متنظر در این مدت تاسیس شد و این سازمان در ۸۴۲ کمیته ملی و بین‌المللی عضو است؛ در این مدت هفت پیشنهاد از سوی ایران به سازمان‌های بین‌المللی استاندارد ارائه و ۲۱ استاندارد بین‌المللی که راهبری آن با جمهوری اسلامی ایران است چاپ و منتشر شده است.
وی بیان داشت: برای نخستین‌بار در تاریخ ایران، «مژده روشن طبری» پژوهشگر و یکی از اعضای هیات علمی این سازمان به نمایندگی از سازمان ملی استاندارد ایران موفق شد یکی از ۱۵ کرسی هیات مدیره فنی سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) را کسب کند؛ همچنین امسال پوستر روز جهانی استاندارد از سوی یک ایرانی طراحی شده است که موفقیتی دیگر برای کشورمان محسوب می‌شود.
پیروزبخت همچنین از مدیریت مجدد ایران در کمیسیون بین‌الملل کدکس مواد غذایی خاور نزدیک (دارای ۱۸ کشور عضو) برای ۲ سال دیگر خبر داد و تصریح کرد: این سازمان در چهار حوزه کیفیت، زیست‌محیطی، انرژی و مدیریت غذایی موفق به کسب موافقتنامه و نظام تایید صلاحیت بین‌المللی شده است که به این ترتیب گواهینامه‌های صادره سازمان ملی استاندارد ایران در ۷۰ کشور قابل قبول خواهد بود.

نویسنده: حمیدرضا بهمن آبادی

کد مطلب: 101299
 
Share/Save/Bookmark