میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
سید حسن نصرالله:
عربستان از اسرائیل خواسته است تا به لبنان حمله کند
سعد الحریری در عربستان بازداشت است
عربستان از اسرائیل خواسته است تا به لبنان حمله کند
 

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه سعد حریری در بازداشت سعودی‌ها به سر می‌برد و استعفایش اجباری بوده، آن را غیر قانونی دانست و از طرح سعودی برای حمله اسرائیل به لبنان خبر داد.
سیدحسن نصرالله به مناسبت اربعین امام حسین(ع) و روز شهید حزب‌الله در سخنانی گفت: روز اربعین را به رسول‌الله(ص)، اهل‌بیت(ع)، حضرت بقیةالله(عج) و امت اسلامی تسلیت عرض می‌کنم.
دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه تعداد زائرانی که از سراسر دنیا در مراسم اربعین به کربلا وارد شدند بالغ بر ۲۰ میلیون نفر است، بیان کرد: میلیونها زائر به سوی امام حسین(ع) می‌آیند زیرا ایشان شهید و فرزند شهیدی است که خودش را برای دین فدا کرد. شهیدان در مسیر امام حسین(ع) حرکت می‌کنند زیرا آنها از دنیا چیزی طلب نمی‌کنند.
نصرالله گفت: امروز در مراحل آخر غلبه بر داعش به سر می‌بریم و در برابر ما هفته‌هایی باقی مانده است تا داعشی‌ها را در سوریه و عراق از بین ببریم. دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد: از روز شنبه گذشته لبنان وارد بحران سیاسی شد و لبنان در برابر مرحله مهمی قرار گرفت. قبل از آن اوضاع بسیار خوب بود و رئیس‌جمهور انتخاب شد و کابینه تشکیل شد در راستای قانون انتخابات حرکت شد و مقدمات انتخابات و موضوع بودجه مورد توجه بود و از ثبات و امنیت بی‌مانندی برخوردار بود.
وی افزود: در این شرایط خوب لبنان و همکاری و ارتباط گروه‌های سیاسی به ناگاه ضربه واحدی وارد شد و عربستان سعد حریری نخست‌وزیر را فراخواند و آن هم بدون معاونینش و مشاورانش و وی را مجبور به استعفا و قرائت بیانیه کرد و لبنان را در وضع جدید قرار داد. نخست‌وزیر لبنان در عربستان در بازداشت و ممنوع از بازگشت به لبنان است. دخالت آشکاری از جانب سعودی‌ها برای وادار کردن نخست‌وزیر به استفعا وجود دارد و همه لبنانی‌ها این موضوع را از نشانه‌ها و شواهد می‌دانند. پس از ارائه استعفای نخست‌وزیر لبنان در حبس خانگی قرار گرفت و اجازه بازگشت به لبنان به وی داده نشد. تلاش سعودی‌ها برای سرنگونی حریری فقط از دولت نیست بلکه از رهبری جریانش و تلاش برای تحمیل رهبری جدید بدون آگاهی و اطلاع جریان المستقبل و اجبار وی به آن و نیز دیکته کردن نخست‌وزیر بر لبنان بود.
دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: عربستان به دنبال نخست‌وزیر جدیدی است که برنامه‌های آن را پیاده کند و لبنانی‌ها را علیه یکدیگر قرار دهد. عربستان اقدام به تحریک کشورهای جهان علیه لبنان و اعمال تحریم‌ها ضد آن می‌کند و کشورهای حوزه خلیج‌فارس را به خروج اتباع خود تشویق می‌کند. سعودی‌ها از اسرائیل درخواست کرده‌اند که لبنان را هدف قرار دهد و ده‌ها میلیارد دلار برای آن داده‌اند و ما براساس اطلاعات سخن می‌گوییم. سعودی‌ها در سال ۲۰۰۶ از اسرائیل خواستند که لبنان را هدف قرار دهد و از جنگ اسرائیل ضد لبنان حمایت کردند. با این اقداماتی که عربستان انجام داده است آیا خواهان خیر لبنان است؟ از لبنانی‌ها می‌خواهم که درباره وقایع اطراف خود تامل کنند.
نصرالله تاکید کرد: ما این دخالت آشکار عربستان در امور داخلی لبنان را محکوم می‌کنیم. این رفتار زننده با سعد حریری را محکوم می‌کنیم. اهانت به نخست‌وزیر لبنان اهانت به همه لبنانی‌هاست. استعفای اعلام شده را غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی و نامشروع می‌دانیم زیرا تحت اکراه و زور حاصل شده است. دولت کنونی قانونی و مشروع است. دولت نمی‌تواند تشکیل جلسه دهد درست اما مستعفی نیست و سخن گفتن از رایزنی‌های جدید قابل قبول نیست و این تمایل ادوات و توطئه‌گران است. حریری بیاید آنگاه می‌پذیریم.
اداره بحران از سوی میشل عون توانسته است که توطئه را از بین ببرد و ثبات را حفظ کند. کسانی توطئه کردند باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند زیرا به اشتباه افتاده‌اند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفـت: شبکه العربیه از طرح ترور حریری سخن گفته است در حالی که دستگاه‌های امنیتی آن را تکذیب کردند اما العربیه این اخبار را ادامه می‌دهد. فرضیه‌هایی درباره جنگ اسرائیل وجود ندارد زیرا دشمن می‌داند که هزینه گزافی این جنگ دارد اما فشارهای سعودی‌ها وجود دارد. اسرائیل ممکن است که از طریق برخی کشورها فشار وارد کند یا به دنبال فتنه در لبنان باشد.
وی افزود: سازمان ملل عربستان را در فهرست سیاه کودک‌کشی قرار داده است نه حزب‌الله. عربستان حزب‌الله را متهم می‌کند و دستگاه اطلاعاتی عربستان ایران را عامل ورود موشک بالستیک به یمن می‌داند و اینکه آن را به حزب‌الله داده است تا به عربستان شلیک کند. یمنی‌ها خود این موشک‌ها و پهپادها را می‌سازند.
سیدحسن نصرالله بیان کرد: در بحرین مانع از برگزاری تظاهرات شدید و شیخ عیسی قاسم را در حبس خانگی قرار دادید و جوانان بحرینی را کشتید و جوانان و رهبران را به زندان افکندید.
نصرالله افزود: لبنان تابع ایران نیست اما دارای نفوذ در لبنان است اما دخالتی در امور لبنان نمی‌کند اما عربستان نفوذ در لبنان دارد و در امور داخلی آن دخالت می‌کند. یک سند و دلیل برای اثبات دخالت ایران در امور داخلی لبنان بیاورید. عربستان نمی‌تواند ضد ایران کاری انجام دهد قصد انتقام از لبنان دارد. همه طرح‌های عربستان در لبنان با شکست روبه‌رو خواهد شد همانطور که همه پرونده هایش با شکست روبه‌رو شد. غلبه بر حزب‌الله در لبنان را هدف قرار ندهید زیرا عربستان اگر هر کاری کند و با همه امکانات بیاید و اسرائیل را تشویق به جنگ کند و آنچه طوفان قاطعیت نامیده می‌شود به راه اندازد نمی‌تواند بر حزب‌الله غلبه کند.
سیدحسن نصرالله گفت: می‌خواهند لبنان را هدف قرار دهند زیرا مستقل است و زیر بار دستورات شاهزاده نمی‌رود. می‌خواهند حزب‌الله را مجازات کنند. من می‌توانم به آنها طرح بدهم تا عقول اندکشان را به کار اندازند اما ملت لبنان را مجازات نکنند. ما با وحدت و انسجام این شرایط را پشت سر می‌گذاریم. لبنان کشوری آزاد و مستقل و کریم است و زیر بار دیکته و اراده خارجی نمی‌رود. دبیرکل حزب‌الله لبنان با یادآوری سخنان «عادل الجبیر» که گفته بود باید لبنان را از حزب‌الله نجات دهیم گفت: آیا نجات لبنان با اهانت به نخست‌وزیر و مردمش انجام می‌شود؟ آیا نجات لبنان از راه ایجاد فتنه و اختلاف میان شیعه و سنی است؟
سید مقاومت لبنان در پایان تأکید کرد: ما امروز همگی باید به امنیت و ثبات و وحدتمان چنگ بزنیم و جایز نیست که بترسیم؛ چراکه ما با وحدتمان قادر به عبور از هر مشکلی هستیم.

کد مطلب: 101794
 
Share/Save/Bookmark