میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
رئیس اتحادیه پلاستیک، نایلون، نایلک و ملامین تهران:
مواد اولیه گران، ۶۰ درصد واحدهای تولیدی پلاستیک را غیرفعال کرده است

رئیس اتحادیه پلاستیک، نایلون، نایلک و ملامین تهران گفت: بیش از ۶۰ درصد کارخانجات و واحدهای تولیدی زیرمجموعه این اتحادیه متاثر از عامل دو نرخی بودن مواد اولیه، نیمه فعال یا غیرفعال شده اند.
سیدرحیم مقیمی اصل در گفت‌وگو با ایرنا، هرگونه شایعه ورشکستگی این صنایع و کارخانجات را تکذیب کرد و افزود: با رویه در پیش گرفته شده و بویژه دو نرخی بودن قیمت مواد اولیه خطر تعطیلی این کارخانجات بیش از پیش احساس می‌شود.
به گفته این مسئول صنفی، امروز شاهدیم مواد اولیه به صنایع فعال در این عرصه در خارج تهران یا مناطق محروم بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی اعطا می‌شود، در حالی که بسیاری از این کارخانجات اصلا فعال نیستند یا فقط مجوز کار دریافت کرده و تولیدی ندارند.
وی با بیان اینکه این سودجویان با استفاده از امتیاز خود، سهمیه مواد اولیه دریافتی خود را به دلالان می‌دهند، تصریح کرد: به این ترتیب اختلاف قیمتی چهار تا پنج هزار ریالی در هر کیلو ایجاد می‌شود و مساله دو نرخی شدن مواد اولیه پیش می‌آید.
مقیمی ادامه داد: از این مساله بدتر، صنایع پتروشیمی مواد اولیه را با قیمتی به مراتب ارزانتر در اختیار متقاضیان خارجی قرار می‌دهند و این اختلاف قیمت گاهی اوقات به سه تا چهار هزار ریال در هر کیلوگرم نیز می‌رسد، علاوه بر آن در تناژ بالا نیز به ازای هر کیلوگرم خرید از سوی خارجی‌ها به میزان هزار ریال در هر کیلو تخفیف به آنها اعطا می‌شود.
7وی اضافه کرد: فروش اعتباری مواد اولیه به خارجی ها، مشکل دیگر فعالان این عرصه است؛ در حالی که پتروشیمی‌ها مواد اولیه را نقدی به تولیدکنندگان داخلی می‌فروشند و با تاخیری چند روزه به دستمان می‌رسانند، توان رقابت پذیری داخلی‌ها کاهش یافته است.
رئیس اتحادیه پلاستیک، نایلون، نایلک و ملامین تهران تصریح کرد: این وضعیت که از حدود سه سال پیش تاکنون آغاز شده و ادامه دارد، عرصه را بر فعالیت تولیدکنندگان داخلی تنگ کرده است؛ در حالی که در سال‌های پیش از آن صادرات خوبی بویژه به کشورهای آسیایی داشتیم.
وی یادآوری کرد: سودجویی پتروشیمی‌ها سبب کاهش عرضه مواد اولیه از سوی آنها شده و همین مساله در روزهای گذشته - که فصل پرمصرف محصولات تولیدی این اصناف است - منجر به افزایش ۳۵ درصدی قیمت‌ها در بازار شده است.

فروش مواد اولیه ارزان به افغانستان
مقیمی اصل با انتقاد از خام فروشی، اظهار داشت: امروز شاهدیم صنایع پتروشیمی ما مواد اولیه را ارزان تر به افغانستان می‌فروشند و در صورت تداوم این رویه و رفع نشدن مشکلات، شاید تا ۲ سال دیگر به واردکننده محصولات نهایی از افغانستان مبدل شویم.
وی همچنین معضلات نرخ بالای مالیات و بیمه کارفرمایان، مشورت نشدن با کارشناسان امر یا اعضای اتاق ایران و نرخ بالای تسهیلات بانکی را دیگر مشکلات در این عرصه عنوان کرد و افزود: از دولت انتظار یاری و کمک نداریم، اما دستکم با برخی تصمیمات مانع فعالیت ما نشود.
رئیس اتحادیه پلاستیک، نایلون، نایلک و ملامین تهران در پایان با اشاره به تعدیل چشمگیر نیرو در این اتحادیه و صنوف وابسته، یادآوری کرد: هزار و ۲۰۰ تولیدکننده و بیش از سه هزار واحد توزیعی در این اتحادیه در سطح تهران فعالیت دارند که میزان تولید روزانه آنها بیش از ۲ هزار تن انواع محصولات پلیمری است. وی ادعا کرد: اگر مشکلات این اتحادیه کاهش یابد، پتانسیل ایجاد یک میلیون شغل در آن وجود داشته و حتی می‌تواند علاوه بر رفع کامل نیازهای کشور، به توسعه بازارهای خود در آسیا و اروپا بپردازد.

کد مطلب: 101190
 
Share/Save/Bookmark