میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۹
 
 
تکرار غافلگیر شدن ائتلاف سعودی - آمریکایی
یمنی‌ها عربستان را موشک‌باران کردند

 شکست ائتلاف آمریکایی - سعودی در برابر مقاومت یمن، بعد از حمله موشکی ارتش یمن به یکی از مهم ترین اهداف نظامی عربستان اینبار این نیروها با شلیک چندین موشک اهداف اقتصادی این کشور را هدف قرار دادند.
یگان موشکی ارتش یمن با شلیک موشک‌هایی از نوع «برکان H۲» بندر الجاف و دیگر اهداف اقتصادی در ریاض را هدف قرار داد. یگان موشکی ارتش یمن یک فروند موشک بالستیک از نوع بدر۱ را به پایگاه پدافند هوایی جیزان واقع در جنوب عربستان شلیک کرد. پایگاه پدافند هوایی عربستان یکی از مهمترین مواضع نظامی این کشور به شمار می‌آید چراکه تعدادی از نظامیان آمریکایی کلاه سبز که مأمور مقابله با موشک‌های یمنی هستند در این پایگاه مستقر هستند.
نیروهای یمنی با خنثی کردن عملیات پیشروی مزدوران سعودی در منطقه البرح در غرب استان تعز بیش از ۳۸ مزدور را با شلیک موشک به سوی خودروهای آنها به هلاکت رساندند و ۷۰ مزدور دیگر را زخمی کردند. همچنین نیروهای یمنی با اجرای عملیاتی غافلگیرانه در شهر حیس در جنوب استان الحدیده تعداد زیادی از مزدوران عربستان و امارات را کشتند و زخمی کردند و تعدادی از آنها را به اسارت گرفتند و تجهیزات نظامی آنها را به غنیمت گرفتند.
انفجار چند بمب در مسیر خودروهای مزدوران عربستان در منطقه الخلیفین در شهر خب و الشعف استان الجوف در شمال یمن منجر به هلاکت سرنشینان آن خودروها شد. گفتنی است؛ انفجار یک بمب خوشه ای برجای مانده از حملات هوایی عربستان به شهر مرزی رازح در استان صعده یمن منجر به شهادت یک کودک و مجروحیت پدر و مادرش شد.
از سوی دیگر منابع رسانه‌ای از شنیده شدن صدای ۴ انفجار در پایتخت ریاض خبر می‌دهند و گفته می‌شود که این انفجارها نیز مربوط به موشک‌های شلیک شده از سوی کمیته‌های مردمی یمن است و مقامات سعودی ادعا می‌کنند که دو فروند از موشک‌های مذکور را رهگیری و منهدم کرده‌اند. در این میان در ادامه ناکامی سعودی در یمن سفیر یمن در پاکستان ضمن بازید از دفاتر رسانه‌ها در اسلام‌آباد و دیدار با مقامات پاکستانی گفت: سعی داریم به کمک پاکستان مذاکرات جامع با انصارالله انجام دهیم.
«محمد مطهر الشبی» سفیر یمن در پاکستان ضمن بازید از دفاتر رسانه‌ها در اسلام‌آباد و دیدار با مقامات پاکستانی از مذاکرات جامع با انصارالله خبر داد. وی افزود: یمن تبدیل به محل جنگ‌های نیابتی کشورهای مختلف و اعمال سیاست‌های منفعت‌طلبانه آنها شده بنابراین سعی داریم به کمک پاکستان مذاکرات جامع با انصارالله انجام دهیم. الشبی تأکید کرد: دخالت مثبت یا منفی کشورهای خارجی در یمن اوضاع را پیچیده کرده و حل بحران این کشور را با مشکلات زیادی موجه می‌کند.
وی افزود: ملت و دولت پاکستان همیشه حامی مردم یمن بوده و هستند بنابراین خواهان کمک گرفتن از آنها هستیم. ما خواستار صلح در یمن هستیم و ادامه برافروختن آتش جنگ به کمک برخی کشورها را به نفع خود نمی‌دانیم.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که پاکستان سرپرستی ائتلاف خودساخته عربستان را به عهده گرفته است و راحیل شریف فرمانده سابق ارتش این کشور آموزش نیروهای ائتلافی را به عهده دارد.
عربستان از روز ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگردان 'عبدربه منصور هادی' رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

کد مطلب: 104296
 
Share/Save/Bookmark