میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
قاسمی در پاسخ به سیاست روز:
نشست موگرینی با ظریف صرفا مربوط به برجام است
در رابطه با مواضع اروپایی‌ها نسبت به حوادث سایر کشورها، اطلاع دقیقی ندارم
نشست موگرینی با ظریف صرفا مربوط به برجام است
 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوال سیاست روز در رابطه با سکوت کشورهای اروپایی در قبال حوادث اعتراضی در اروپا و سایر کشورها در ماه ژانویه و از طرفی مواضع این کشورها در رابطه با اعتراض‌ها در ایران، گفت: در این رابطه و اینکه مواضع اروپایی‌ها نسبت به حوادث سایر کشورها چگونه بوده است، اطلاع دقیقی ندارم.
بهرام قاسمی در ادامه در رابطه با برخی اخبار غیرواقع و ناصحیح در مورد ماهیت سفر و دیدار آقای ظریف با سه وزیر اروپایی عضو گروه ۱+۵ و خانم موگرینی، تاکید کرد: آنچه از سوی برخی رسانه‌های وابسته به رژیم صهیونیستی مطرح شده به عمد و با اهداف مشخص دروغ و قلب واقعیت است. ما با اروپا روابط سازنده و مستمری داریم و دیالوگ و تماس به طور مرتب بین ما و آنها وجود دارد.
وی ادامه داد: با توجه به نزدیکی زمان تمدید تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب برجام در ۱۳ ژانویه،‌ خانم موگرینی از آقای ظریف و سه وزیر اروپایی (انگلیس،‌ فرانسه و آلمان) دعوت کردند تا نشستی درباره برجام و تحولاتی که می‌تواند در روزهای بعد از ۱۳ ژانویه اتفاق افتد، با یکدیگر صحبت کنند؛ مذاکرات ظریف با سه کشور قبل از ۱۳ ژانویه و در دفتر موگرینی (بروکسل) برگزار می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: این سفر در اواخر هفته جاری انجام می‌شود و کاملا مرتبط با برجام است و آنچه در اخبار گفته شده است که در این نشست قرار است درباره مسائل داخلی ایران صحبت شود به طور مشخص دروغ و با اهداف خاص دیگری است. قاسمی تاکید کرد:‌ دعوت انجام شده از سوی خانم موگرینی و به ابتکار شخص ایشان در رابطه با برجام است، در عین حال ما همواره از هر فرصت و دیداری در رابطه با بیان مواضع و اظهارنظر در رابطه با مسائل منطقه‌ای و جهانی استفاده می‌کنیم اما در رابطه با این دیدار بحث اصلی و فلسفه نشست برجام است.
اظهارات سخنگوی وزارت خارجه کشورمان پیرامون دعوت خانم موگرینی از آقای ظریف در حالی مطرح شد که زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان گفته است اتحادیه اروپا وزیر خارجه ایران، را برای گفت‌وگو درباره اعتراضات اخیر ضددولتی که بسیاری از شهرهای ایران را فراگرفت دعوت خواهد کرد.
وی به تلویزیون "زی‌دی‌اف" آلمان گفت: "ما و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (فدریکا موگرینی) توافق کرده‌ایم تا از وزیر خارجه ایران دعوت کنیم، که در صورت امکان هفته آینده خواهد بود." گابریل گفت: "ما به سرعت تاکید کردیم که از آزادی تظاهرات حمایت می‌کنیم و دولت باید از این (حق اعتراض) حمایت کند.
وزیر خارجه آلمان تاکید کرد: آلمان و فرانسه "علیه تلاش‌ها برای ابزارسازی از مناقشه داخلی ایران هشدار داده اند.
در ادامه این نشست قاسمی در مورد تشکیل نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل در مورد ناآرامی‌ها در ایران و ۹ کشورهای حاضر در شورا به دولت آمریکا" گفت: اتفاقی که در سیاست خارجی آمریکا و ایالات متحده آمریکا در یک سال اخیر در حال وقوع است و آنچه که در جلسه اخیر شورای امنیت اتفاق افتاد خود گویای شکست دیگری اضافه بر شکست‌های پیشین آقای ترامپ است.
وی ادامه داد: جامعه جهانی و اعضای شورای امنیت نشان دادند که دوران جدید، دوران دیگری است و تبعیتی از آمریکا و ترامپ ندارند. اصولا کار آقای ترامپ و دولت آمریکا در کشاندن مساله داخلی یک کشور به شورای امنیت که خلاف موازین کلی است با یک پاسخ جدی منفی و "نه" بزرگ مواجه شد و لذا می‌تواند برای ایالات متحده آمریکا و ترامپ اگر بخواهد درس عبرت دیگری باشد اگرچه به رفتار و منش وی نمی‌شود امیدوار بود.
همچنین از سخنگوی وزارت امورخارجه پرسیده شد: کمتر از چند روز دیگر تا ضرب‌الاجل در مورد تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای در آمریکا باقی مانده است و همزمان شاهد اظهارات متناقض مقام‌های آمریکایی هستیم. در عین حال طرح اصلاح برجام هم روی میز سنا و کاخ سفید است، اگر احیانا تعلیق تحریم‌ها از سوی رئیس‌جمهور آمریکا تمدید نشود، موضع ما چه خواهد بود؟ وی پاسخ داد: در مورد ۲۲ دی‌ماه و ۱۳ ژانویه که قرار است این تصمیم اتخاذ شود فعلا پیش‌داوری نمی‌کنم و تا آن روز صبر می‌کنم.
وی ادامه داد: اما آنچه که در جمهوری اسلامی ایران از گذشته مدنظر و توجه لازم قرار داشته است پیش‌بینی‌های همه سناریوهای احتمالی و ممکن است . برای هرگونه وضعیت و سناریو، تصمیمات لازم در جمهوری اسلامی اتخاذ شده و همه گزینه‌ها برای هر شرایطی روی میز جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و آنها را به تناسب نوع تصمیماتی که در ایالات متحده آمریکا اتخاذ می‌شود همان روز و به سرعت به اجرا خواهد گذاشت.
قاسمی گفت: به طور قطع با توجه به ماهیت برجام و این که یک تعهد بین‌المللی است، دولت ایالات متحده آمریکا موظف است آن را براساس تفاهم اولیه اجرا کند، خروج احتمالی آمریکا و یا هرگونه برخورد غیرمنطقی آنها با برخوردهای متناسب و سنگین مواجه خواهد شد و نهایتا حاصل این تصمیمات می‌تواند هم برای ما و هم برای آمریکا بسیار مهم باشد. اگر دچار خطای فاحش در این خصوص شوند با اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران مدنظر دارد به پشیمانی دولت آمریکا منجر خواهد شد.
وی از سفر محمدجواد ظریف به بروکسل - مقر اتحادیه اروپا - در اواخر هفته خبر داد و گفت: در این سفر نشستی با حضور موگرینی و سه وزیر خارجه اروپایی برگزار خواهد شد.
از سخنگوی وزارت خارجه سوال شد: چین در هفته اخیر سرمایه‌گذاری را در ایران ممنوع کرده است و در عین حال چین تلاش می‌کند تا جاده ابریشم که ایران به آسیای میانه می‌گذرد از طریق پاکستان و افغانستان احیا کند، آیا از نظر ایران چین می‌تواند شریک مطمئنی از نظر اقتصادی باشد و از نظر سیاسی ایران حاضر است که امتیاز ویژه‌ای به این کشور دهد؟ قاسمی پاسخ داد: چین یکی از شرکای مهم و خوب ما در حوزه اقتصادی است و همکاری‌های گسترده‌ای را طی سالیان گذشته و امروز با آنها داریم.
وی افزود: البته این همکاری‌ها به معنی آن نیست که مشکلاتی در مقاطعی بین موسسات و شرکت‌ها و دستگاه‌های ذیربط اتفاق نمی‌افتد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برخورد نفتکش ایرانی در آب‌های چین گفت: این یک اتفاق ناگوار بود. یک کشتی که حامل ١٣٧ هزار تن نفت ایران برای کره جنوبی بود در آب‌های چین با یک کشتی باربری تصادف کرد.
وی گفت: نشت نفت در حوزه مشخصی در آب‌های منطقه رخ داده و در این راستا ستاد بحران در چین تشکیل شده است. قاسمی افزود: در این زمینه دستورالعمل لازم به سفارت ایران در چین و کنسولگری ما در شانگهای داده شده است و آنان تماس‌های لازم را با مقامات چینی داشته‌اند.

سفر رئیس‌جمهور فرانسه به تهران
قاسمی درباره سفر رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران اظهار داشت: روابط دو کشور در سطح بسیار عالی قرار دارد و در سطوح عالی تماس‌های تلفنی دو رئیس‌جمهور، وزیران خارجه و دیگر مقامات وجود دارد. دو طرف مصمم هستند روابط را به پیش ببرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفرها در دستورکار قرار دارد ولی صرف انجام سفر برای سفر برای ایران مطرح نیست و هر سفری نیاز به پیش نیازها و مقدمات خود دارد
وی ادامه داد: برای سفر ماکرون و وزیر خارجه فرانسه در حال برنامه‌ریزی هستیم، این سفرها انجام خواهد شد و در دستورکار دو کشور است. قاسمی اظهار داشت: مواضع فرانسه در نشست اخیر شورای امنیت منطقی بود و دولت فرانسه بر پایبندی خود نسبت به برجام تاکید داشت. امیدواریم القائات و تلاشهای عناصر مخرب نتواند موثر واقع شود و بتوانیم در یک جهت گیری دقیق در جهت استمرار روابط قدم برداریم.
قاسمی درباره اعزام هیات کارشناسی ایران به کانادا در راستای افزایش روابط گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و فکر نمی‌کنم تاریخی برای انجام این سفر در آینده نزدیک تنظیم شده باشد، ولی تعاملات ما با کانادا ادامه دارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم برخی اعضای کنگره آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به دلیل حوادث اخیر گفت: مقامات آمریکایی با توجه به تجارب گذشته باید بدانند که این سیاست‌ها نمی‌تواند در تصمیمات و سیاست‌های ایران خللی ایجاد کند
قاسمی در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات محسن رضایی مبنی بر اینکه برادرزن صدام و رئیس دفتر وی در اعتراض‌های ایران دخالت داشته‌اند و جلساتی در اقلیم کردستان عراق در این رابطه تشکیل شده است، با اشاره به تکذیب این مسائل از سوی آقای نیچروان بارزانی، گفت: با شناختی که بنده دارم بعید می‌دانم مقامات اقلیم و مردم کرد اقدامی را علیه امنیت ملی ایران انجام دهند.
وی افزود: ما شواهدی درباره دخالت اقلیم در اعتراض‌های اخیر نداریم اما در این رابطه باید به طور عمده و دقیق دستگاه‌های امنیتی پاسخ بدهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما به عنوان وزارت خارجه شاهدی بر این موضوع نداریم و سخنان آقای بارزانی در اقلیم و تکذیب این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد و تصور می‌کنم این بحث نمی‌تواند با دقت لازم بیان شده باشد.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس پارلمان اردن که قرار است به زودی به ایران انجام شود گفت: روابط ما با همسایگان و کشورهای پیرامونی‌مان دارای قوت و قدرت خود است.
وی افزود: ما با اردن روابط سیاسی داریم و این رفت و آمدها طبیعی است و از هرگونه گفت‌وگو و تماس در حوزه‌های مختلف با همسایگان و کشورهای دیگر استقبال می‌کنیم.
قاسمی درباره آخرین پیگیری‌های صورت گرفته درخصوص قتل شهروند ایرانی در کانادا گفت: از کانال‌های مختلف از دولت کانادا خواسته‌ایم تا این موضوع را مورد پیگیری قرار دهند و اطلاعات لازم را در اختیار ما بگذارند.
وی افزود: ما هنوز اطلاعات لازم، دقیق و قطعی را در این باره در اختیار نداریم و درصورت دریافت اطلاعات حتما اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره نظر ایران درباره سیاست دو دولتی در فلسطین و حمایت‌های امریکا از رژیم صهیونیستی گفت: سیاست ایران‌ درباره فلسطین تغییری نکرده است، تا اشغالگری ادامه دارد، مقاومت هم وجود هم دارد و نگاه ما به مقاومت و حمایت از مظلومین فلسطین مشخص است.
وی افزود: با توجه به سیاست‌های حمایتی ترامپ از رژیم اشغالگر قدس به نظر می‌رسد این سیاست ادامه یابد ولی با توجه به نگاه افکارعمومی جهان به مسئله فلسطین و سیاست ترامپ، اگر امریکا بخواهد در مسیر درست بردارد، باید دست از حمایت‌های بی‌چون و چرایش از اسرائیل بردارد. وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت رایزنی‌های ایران در موضوع حج با عربستان گفت: مسائل مربوط به موضوع حج مربوط به سازمان حج و زیارت است و وزارت امور خارجه در این موضوع دخیل نیست. قاسمی در پاسخ به سوالی درباره انتصابات جدید در وزارت خارجه گفت: هیچ شایعه، نوشته و سخنی دراین باره را تایید نمی‌کنم.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 102658
 
Share/Save/Bookmark