میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۵
 
 
برخلاف ادعای متولیان؛
برخی اقلام اساسی گران شد

سخنگوی دولت عنوان کرده دولت تحت هیچ شرایطی آماده نیست کالایی را گران کند؛اما طی هفته‌های اخیر قیمت برخی کالاهای اساسی گران شده و نرخ بعضی از آنها همچنان روبه افزایش است.
به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت چهارشنبه گذشته عنوان کرد که دولت تحت هیچ شرایطی آماده نیست که کالایی را گران کند و یا اجازه گرانفروشی به کسی بدهد؛ این سخنان در حالی مطرح شد که مدتی است قیمت برخی کالاهای اساسی در بازار افزایش پیدا کرده و روند رشد قیمت این اقلام همچنان ادامه دارد؛ کالاهایی که در سبد هزینه خانوار نقش مهمی دارند.

لبنیات بی‌سر و صدا گران شد
گزارش‌های میدانی حاکی است که اکثر برندهای لبنی، قیمت فرآورده‌های خود را حدود ١٠ درصد افزایش داده‌اند؛ در همین زمینه یکی از مغازه‌داران گفت: کمتر از دو هفته است که سه شرکت لبنی حدود ١٠ درصد به قیمت محصولات خود افزوده‌اند.
مغازه‌دار دیگری هم گفت: یکی از برندهای لبنی حدود یک هفته است ١٠٠ تومان به نرخ محصولات تولیدی خود افزوده است.
یک مغازه‌دار دیگر هم گفت: قیمت بطری شیر یک لیتری یکی از برندها دو هفته است ٢٠٠ تومان گران شده و حدود ٥٠٠ تومان به نرخ پنیر ٤٠٠ گرمی یکی دیگر از برندهای مشهور افزوده شده است؛ ضمن اینکه حدود سه هفته قبل برند دیگری قیمت شیر خود را ٢٠٠ تومان گران کرده بود و نرخ آن را از ٢٥٠٠ تومان به ٢٧٠٠ تومان افزایش داده بود.
یکی از مغازه‌داران هم گفت: قیمت ماست سنتی یکی از برندهای مشهور طی هفته‌های اخیر ٥٠٠ تومان گران شده و از ٥٥٠٠ به ٦٠٠٠ تومان رسیده است.

برنج خارجی گران شد
علاوه بر این طی هفته‌های اخیر قیمت برنج خارجی در بازار روند افزایشی به خود گرفته است؛ گزارش میدانی نشان می‌دهد قیمت برنج هندی طی ۲۰ روز اخیر در بازار رشد چشمگیری داشته است؛ طبق گفته برخی مغازه داران قیمت هرکیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی طی این مدت بین ۷ تا ۸ هزار تومان افزایش یافته است؛ همچنین برخی دیگر از مغازه‌داران عنوان کردند که نرخ هر کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی طی ۱۰ روز اخیر حدود ۵ هزار تومان گران شده است؛ به گفته برخی دیگر از مغازه داران، هر کیسه برنج ۱۰ کیلوگرمی هندی خاطره در این مدت بین ۳ تا ۴ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.
در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اوضاع قیمت‌ها از مغازه‌های خرده‌فروشی بهتر است؛ در یکی از فروشگاه‌ها که در مرکز شهر تهران قرار دارد قیمت هر کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی حدود ٢٠٠ تا ٥٠٠ تومان افزایش یافته و در یکی دیگر از این فروشگاه‌ها که در جنوب شهر تهران قرار دارد فعلا از تغییر قیمت خبری نیست.
در همین زمینه محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران با بیان اینکه طی روزهای اخیر برنج هندی ۱۱۲۱ حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است، اظهارداشت: از نرخ باقی برنج‌های خارجی فعلا اطلاعی ندارم، قاعدتا قیمت برنج‌های دیگر نیز باید تغییراتی کرده باشد.
گفته می‌شود ممنوعیت ثبت سفارش برنج دلیل تنش ایجاد شده در بازار این کالاست در حالی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقد هستند میزان واردات این کالا در ۷ ماهه امسال ۴۰ درصد رشد داشته و بیش از نیاز کشور بوده و میزان تولید نیز به اندازه کافی بوده است.

هر عدد تخم‌مرغ؛ ٦٥٠ تومان
یکی دیگر از کالاهایی که طی هفته‌های اخیر، قیمت آن دستخوش تغییرات زیادی بوده تخم‌مرغ است؛ به طوری در حال حاضر قیمت هر شانه تخم‌مرغ به حدود ۱۵ تا ١٨هزار تومان و قیمت هر عدد تخم‌مرغ تا حدود ٦٥٠ تومان رسیده است؛ این در حالی است که تا دو، سه هفته قبل قیمت هر عدد تخم‌مرغ حدود ٤٠٠ تومان و نرخ هر شانه از این محصول نزدیک به ١١ هزار تومان بود.

کد مطلب: 102351
 
Share/Save/Bookmark