میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۸
 
 
بحران در ساختار حاکم بر آمریکا بالا گرفت
نگرانی از حمله نظامیان به مراسم تحلیف
نگرانی از حمله نظامیان به مراسم تحلیف
 

بحران امنیتی و البته چالشهای سیاسی و اجتماعی در آمریکا همچنان در حال شدت گرفتن است چنانکه مقام‌های دفاعی آمریکا می‌گویند نگران یک حمله خودی یا تهدید دیگر از جانب نظامی‌های دخیل در برنامه تامین امنیت مراسم تحلیف جو بایدن هستند و این امر اف‌بی‌آی را بر آن داشته تا تمام ۲۵ هزار نیروی گارد ملی که برای این رویداد به واشنگتن دی.سی می‌آیند، بررسی کند.
این اقدام بازتاب نگرانی‌های امنیتی فوق‌العاده‌ای است که بعد از آشوب‌های مرگبار ششم ژانویه از سوی هوادران دونالد ترامپ بر واشنگتن سایه افکنده است. این اقدام همچنین نشان‌دهنده نگرانی درباره عملکرد همان نیروهایی است که برای حفاظت از این شهر در روزهای آتی تعیین شده‌اند و اینکه آنها می‌توانند تهدیدی برای رئیس جمهوری آتی آمریکا و دیگر شرکت‌کنندگان مهم این مراسم به شمار بروند.
راین مک‌کارتی، وزیر ارتش آمریکا گفت، مقام‌ها نسبت به این تهدید بالقوه هوشیار هستند. او به فرماندهان هشدار داد تا مراقب هرگونه مشکلی در میان خودشان از جمله با نزدیک شدن به مراسم تحلیف باشند. با این حال، او و دیگر مقام‌ها گفته‌اند که هیچ مدرکی دال بر وجود چنین تهدیدی یافت نکرده‌اند و این بررسی نیروها، برگرفته از تهدیدی که آنها مشاهده کرده باشند، نیست.
مک‌کارتی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: ما وارد این فرایند شده‌ایم و برای دومین و سومین بار تک‌تک نیروهایی که برای این عملیات تعیین شده‌اند، بررسی می‌کنیم. نیروهای گارد همچنین آموزش دیده‌اند که چطور تهدیدهای بالقوه خودی را شناسایی کنند.حدود ۲۵ هزار عضو گارد ملی آمریکا از سراسر ایالات متحده در حال عزیمت به واشنگتن دی.سی هستند که دست‌کم دو و نیم برابر بیش از مراسم‌های تحلیف پیشین است. همچنین در حالی که ارتش آمریکا مرتبا به بررسی اعضای فعالش برای کشف ارتباطات افراطی می‌پردازد، بررسی اف‌بی‌آی فراتر از هرگونه رصدهای پیشین انجام می‌شود.در این میان با نزدیک شدن مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری «جو بایدن» و امنیتی شدن سراسر آمریکا، معترضان مسلح تجمع در مقابل ساختمان‌های کنگره ایالتی در سراسر این کشور را آغاز کردند.
در این میان «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه از طرح مسکو برای اعتراض در زمینه نقض آزادی بیان در آمریکا خبر داد.
خبر دیگر آنکه برخی منابع آگاه آمریکایی خبر داده‌اند که رئیس‌جمهور فعلی این کشور قصد دارد روز سه‌شنبه، ۱۰۰ دستور عفو و تخفیف مجازات را صادر کند.آکسیوس به نقل از این منابع آگاه نوشته، این دستور‌ات که قرار است قبل از خروج ترامپ از کاخ سفید صادر شوند، شامل حال پرونده‌های عدالت کیفری و افراد مرتبط با وی خواهد شد.این در حالی است که پیشتر نیز شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در وبگاه خود از این اقدام ترامپ در روز سه‌شنبه خبر داده بود.ترامپ در ماه دسامبر ۲۰۲۰، حکم عفو ۲۶ نفر را از جمله برای «راجر استون» مشاور پیشین خود، «پائول منفورت» رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ و «چارلز کوشنر» پدر دامادش «جرد کوشنر»، صادر کرد.
مدیر پیشنهادی رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» با هشدار درباره وضعیت همه‌گیری کرونا گفت، تا اواسط فوریه (اواخر بهمن) شمار فوتی‌های ویروس در آمریکا به ۵۰۰۰۰۰ نفر می‌رسد.همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره شمار رو به گسترش میزان مبتلایان و قربانیان کرونا در آمریکا، «راشل والنسکی» مدیر پیشنهادی جو بایدن برای ریاست بر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها هشدار داد، وضعیت همه‌گیری این ویروس در آمریکا بدتر می‌شود. مقام‌های آمریکایی از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در سراسر زندان های فدرال این کشور از بیم خشونت و شورش در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن خبر دادند.در آستانه مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، تدابیر امنیتی و همچنین محدودیت های موقتی در سراسر زندان های فدرال آمریکا اتخاذ شده است.

کد مطلب: 116851
 
Share/Save/Bookmark