میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۲
 
 
ناآرامی‌های فرانسه ۲ کشته، ۶۰۰ زخمی و ۱۳۰ بازداشتی داشت
نبرد مردم و پلیس در شانزلیزه
واکنش ماکرون به اعتراضات مردم: خجالت بکشید
نبرد مردم و پلیس در شانزلیزه
 

در پاریس نیرو‌های مسلح و معترضین به سیاست‌های دولت مکرون با چوب و چماق و سنگ به جان هم افتاده اند که در نتیجه آن صدها نفر زخمی و بازداشت شده‌اند در حالی که واکنش ماکرون رئیس جمهور فرانسه به این ناآرامی‌ها مردم خجالت بکشند بوده است..
تظاهرات خشم جنبش ضد سرمایه داری در فرانسه ادامه دارد. نیروهای پلیس فرانسه برای متفرق کردن معترضان به سیاستهای اقتصادی دولت در خیابان شانزه-لیزه پاریس از شلیک گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کردند
در اقدام تظاهرکنندگان به آتش زدن خودروی نظامی در شهر اسن ۷ پلیس به صورت سطحی و یک شهروند معترض به صورت عمیق زخمی شدند. دولت فرانسه برای کنترل تظاهرات ضد سرمایه داری امروز؛ سه هزار پلیس ضدشورش، نیروی امنیتی، ارتش و ژاندارم در پاریس مستقر کرده است و ده ها هزار پلیس ضد شورش نیز در سراسر فرانسه به حالت آماده باش صد در صد در آمده اند. وزارت کشور فرانسه برگزاری هر گونه تظاهرات مردمی در محدوده قرمز کاخ ریاست جمهوری (الیزه) ، میدان کنکورد، اطراف سفارت آمریکا، خیابان شانزه لیزه، مجلسین ملی و سنا را ممنوع اعلام کرد و برای نخستین بار به معترضان تاکید کرد، در پای برج ایفل (میدان شام دو مارس) جمع شوند که این تحکم با خشم و اعتراض شدید احزاب و اعضای جنبش ضدسرمایه داری روبرو شده است.
تظاهرات ضد سرمایه داری از شنبه هفته پیش آغاز شد و تاکنون دو کشته و حدود ۶۵۰ مجروح برجای گذاشته که حال ده ها نفر وخیم گزارش شده است.
یک هفته از اعتراضات خشونت‌آمیز پاریس و دیگر شهرهای فرانسه می‌گذرد. این اعتراضات به اوج خود رسید. در تظاهرات حدود ۳۰۰ هزار نفر شرکت داشته‌اند. گفته می‌شود نیروهای وابسته به جریان‌های راست و چپ افراط‌گرا در این اعتراضات خشونت‌آمیز مشارکت دارند. کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه، از نقش مارین‌ لوپن، رهبر جریان پوپولیستی و راست‌گرای جبهه ملی در این اعتراضات خشونت آمیز سخن گفته است. ماکرون شامگاه در یک پست توئیتری اقدام آن دسته از معترضانی که به نیروهای انتظامی حمله می‌کنند را شرم‌آور خواند.
سایت "اشپیگل آنلاین" در گزارشی که درباره اعتراضات خشن منتشر کرده، خبر از ستون‌های دود در نقاط مختلف پاریس داده است. معترضان در این اعتراضات اقدام به شکستن شیشه مغازه‌ها و همچنین آتش زدن خودروها کرده بودند.پلیس برای کنترل اعتراضات بسیاری از خیابان‌ها را مسدود کرده است. حال آنکه ، بسیاری از معترضان کوشیدند تا خود را به کاخ الیزه، محل اقامت امانوئل ماکرون برسانند. در جریان درگیری معترضان و مامورانی که مسیر کاخ الیزه را مسدود کرده‌اند، عده‌ای و از جمله دو پلیس مجروح شده‌اند.
تا کنون بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده، بیش از ۶۰۰ نفر در جریان تظاهرات زخمی شده‌اند. گفته می‌شود که دو نفر تا کنون در جریان این تظاهرات کشته شده‌اند. افزون بر آن پلیس تا کنون دست‌کم ۱۳۰ نفر را در ارتباط با اعتراضات خشن پاریس دستگیر کرده است. گرانی بهای انرژی‌های فسیلی و افزایش هزینه‌های زندگی از جمله علت‌های نارضایتی و خشم معترضان اعلام شده است.
ماکرون برای تشویق مردم به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش استفاده از بنزین و گازوئیل، سال گذشته اقدام به وضع مالیات‌های بیشتر بر مصرف انرژی‌های فسیلی کرد.افزون بر آن، دولت برای استفاده از خودروهای برقی، مزایای زیادی پیش بینی کرد. در همین رابطه، جنبش "جلیقه‌های زرد" علیه این اصلاحات به راه افتاد. جنبشی که به هیچ حزب و سازمانی وابسته نیست و از طریق شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است. در همین حال هزاران شهروند فرانسوی در اعتراض به رواج آزار و اذیت جنسی در این کشور دست به تظاهرات اعتراضی زدند.

کد مطلب: 106951
 
Share/Save/Bookmark