میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۱
 
 
جنایات ائتلاف آمریکایی - سعودی جان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند
برگ انگور، تنها غذای کودکان «اسلم»

ائتلاف آمریکایی - سعودی هر روز کشتار جدیدی را در یمن صورت می‌دهد چنانکه خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش تکان‌دهنده از «سوءتغذیه شدید» کودکان، تلاش مادران برای خوراندن برگ‌های انگور به عنوان تنها غذای در دسترس در منطقه «اسلم» در استان حجة خبر داده است.
طبق گزارش آسوشیتدپرس، در جریان سفر اخیر خبرنگاران این رسانه به یک منطقه از استان «حجة»، آنها شاهد صحنه‌هایی بسیار تکان‌دهنده از وضعیت ناگوار کودکان یمنی بودند. در ابتدای گزارش آمده است: «در یک گوشه دور افتاده از شمال یمن، بسیاری از خانواده‌‎ها هستند که کودکانشان برای غذا خوردن چیزی جز برگ‌های یک انگور محلی ندارند». این رسانه نوشت: ««مرکز اصلی بهداشتی در اسلم (در استان حجة)، مملو از کودکان نحیف، خردسالانی بیش از حد لاغر و با چشمانی از حدقه بیرون زده، است. پرستاران قطر بازوهای کودکان و خردسالان را اندازه گرفتند که فقط چند سانتیمتر بود و اینها نشانه‌ای از بدترین مراحل سوءتغذیه است».
طبق این گزارش، «تنها در سال جاری حداقل ۲۰ کودک یمنی به دلیل گرسنگی در این استان جانشان را از دست داده‌اند اما آمار واقعی احتمالا بسیار بیشتر از اینهاست چراکه تنها خانواده‌های کمی مرگ کودکانشان را گزارش می‌دهند». در گزارش آمده است: «زهرا دختر ۷ ماهه گریه می‌کند و با دست‌های پوست و استخوانی از مادرش شیر می‌خواهد. مادرش به شدت گرسنه است و نمی‌تواند به زهرا شیر بدهد». به گفته «ولید الشمشان» مدیر بخش تغذیه در وزارت بهداشت یمن، در شش ماه ابتدایی سال‌جاری میلادی، در استان حجة ۱۷ هزار مورد سوءتغذیه حاد گزارش شده است. بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، حدود ۲.۹ میلیون زن و کودک به شدت دچار سوءتغذیه هستند و ۴۰۰ هزار کودک دارای سوءتغذیه شدید در حال مبارزه برای بقا هستند و یک گام تا مرگ ناشی از گرسنگی فاصله دارند».
بنابر گزارش‌های سازمان ملل، در حال حاضر ۸.۴ میلیون یمنی از مجموع ۲۹ میلیون نفر جمعیت این کشور با خطر گرسنگی مواجه هستند و به دلیل سقوط ارزش پول این کشور و ناتوانی تعداد بیشتری از مردم برای تهیه مواد غذایی، به زودی ۳.۵ میلیون نفر به تعداد افراد در معرض گرسنگی اضافه خواهد شد.
اسلم در استان «حجة» با صدها روستای کوچک در مناطق کوهستانی شمال یمن واقع شده و یکی از فقیرترین مناطق این است. تخمین زده می‌شود که بین ۷۵ هزار تا ۱۰۶ هزار نفر ساکن این منطقه باشند. میزان موارد ثبت شده درباره درمان کودکان مبتلا به سوءتغذیه در اسلم در ژانویه سال جاری ۳۸۴ مورد بوده اما شش ماه بعد از آن، این تعداد با افزایش ۱۵ درصدی به ۱۳۱۹ کودک افزایش یافته است.
يونيسف درباره خطرناکي وضعيت بيش از ۴۰۰ هزار شیرخوارگان یمني که قربانی تجاوز سعودی آمریکایی شده اند و از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند هشدار داده است. گزارشگر با اشاره به تصاویر کودکی که فقط استخوان‌هایش مانده است گفت با وجود این اتاق‌ها و سالن‌های این مرکز پزشکی کودکان مملو از کودکان به خصوص شیرخوارگان است و گرسنگی و محاصره به حدی رسیده است که قابل تحمل نیست.
خبر دیگر از یمن آنکه دور جدید حملات نیروهای اماراتی و مزدورانشان به الحدیده یمن با شکست روبه‌رو شد و نتوانستند منطقه موسوم به کیلومتر ۱۶ و راه الحدیده - صنعا را در کنترل خود درآورند. پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی نوشت: دور جدید حملات نیروهای اماراتی برای تصرف منطقه کیلومتر ۱۶ و راه الحدیده - صنعا با شکست مواجه شد و پیش‌بینی می‌شود تلاش‌های نیروهای اماراتی برای رسیدن به هدف مورد نظر با وجود وضع انسانی دشوار در این استان از سرگرفته شود.
این در حالی است که مارتین گریفیتس فرستاده بین‌المللی به یمن تماس‌هایش را در مسقط از سرگرفت و اعلام کرد به صنعاء پایتخت یمن سفر خواهد کرد. درگیری‌های منطقه کیلومتر ۱۶ در جنوب شرقی شهر الحدیده بار دیگر فضایی را ایجاد کرد که شبیه به فضای به وجود آمده در اوایل جنگ فرودگاه در چند هفته قبل است.

کد مطلب: 106050
 
Share/Save/Bookmark