میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۸
 
 
پژمان‌فر:
هیچ اقدام عملی برای بازسازی خانه‌های سیل‌زده در کلات صورت نگرفته
هیچ اقدام عملی برای بازسازی خانه‌های سیل‌زده در کلات صورت نگرفته
 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ اقدام عملی برای بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده کلات انجام نشده، گفت: حدود ۹۰ درصد زمین‌های کشاورزی مناطق کلات که در معرض سیل قرار دارند، تخریب شده است و خسارات وارده به مردم باعث مهاجرت آنها شده است.
حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، با اشاره به آخرین وضعیت مردم مناطق سیل‌زده در کلات گفت: هیچ اقدام مناسب اجرایی برای مردم مناطق سیل‌زده در کلات انجام نشده، فقط با پیگیری‌هایی که بنده داشتم زمینی به وسعت ۵ هزار مترمربع برای ساخت منزل برای کسانی که خانه‌های خود را در سیل از دست داده‌اند از طرف وزارت راه و شهرسازی تخصیص یافته است. وی افزود: البته تنها کاری که انجام شده تا به حال تخصیص همین متراژ زمین است و حتی کار نقشه‌برداری آن هم برای ساخت واحد مسکونی انجام نشده و طبق برنام مقرر شده که کمیته امداد و بنیاد مسکن واحدهای مسکونی برای سیل‌زدگان را در این زمین ۵ هزار متری بسازند. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجود این اما زندگی مردم بعد از سیل عملا با مشکل مواجه استو با وجود اینکه حدود صد واحد مسکونی در سیل تخریب شده‌اند هنوز حتی یک واحد بازسازی نشده و اقدامی صورت نگرفته است. پژمان‌فر خاطرنشان کرد: گذشته از سیلاب‌های حدود دو ماه قبل شب جمعه هفته قبل مجددا در بعضی روستاهای کلات سیل جاری شد که به تعدادی از زمین‌های کشاورزی خسارت وارد و تعدادی از پل‌ها را تخریب کرد و آسیب‌هایی به روستاها رسیده. وی افزود: در سیلاب‌های اخیر به حدود ۹۰ درصد از زمین‌های کشاورزی مناطق کلات که در معرض سیل قرار دارند خسارت وارد شده و مردم خسارت جدی را از این سیلاب‌ها متحمل شدند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکسری مسائل باید در کلات به صورت ریشه‌ای حل شود، کلات هر سال در سال‌های ۹۶-۹۷ و امسال دچار بحران‌های سیل بوده و هست. پژمان‌فر خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم برای جلوگیری از سیل در کلات آبخیزداری و آبخان‌داری و احداث دیواره‌های حفاظتی در مسیر رودخانه‌هاست و تا زمانیکه این دیوار احداث نشود کلات و روستاهای آن در معرض آسب است و این شهر همیشه به دلیل کوتاهی‌های صورت گرفته در معرض سیل قرار داشته است.
وی افزود:‌ گاهی کل محصول کشاورزی این منطقه بر اثر سیل از بین رفته این مسائل و مشکلات همه روی هم جمع شده و باعث شده تا ما با کاهش جمعیت در کلات و مهاجرت به سمت مشهد باشیم و این کوچ جمعیت از کلات به مشهد یک فاجعه است که دارد اتفاق می‌افتد. ما در منطقه کلات نسبت به سال‌های گذشته ۵ درصد کاهش جمعیتی داشته‌ایم.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مشکل دیگری که وجود دارد این است که ما در ۲۰ مرداد ۹۶ شاهد وقوع سیل در منطقه کلات بودیم و بنا شد مشکل شبکه آبرسانی روستایی بعد از این سیل حل و فصل شود اما هنوز که هنوز است مشکل لوله‌کشی و آبرسانی روستایی این مناطق که بر اثر سیل تخریب شده، حل نشده است و ما شاهد بحران در این منطقه هستیم. وی خاطرنشان کرد:‌ دفتر بنده در مشهد در ارتباط با مشکلات مربوط به سیل پاسخگوی تمامی مشکلات مردم است و پیگیر مشکلات مردم بخش‌‌های مختلف استانی و کشوری خواهیم بود.

کد مطلب: 108959
 
Share/Save/Bookmark