میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
کار سخت «آقای رئیس‌جمهور»
انتخابات حساس و اثرگذار دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران با حضور پرشور توام با بصیرت و آگاهی...

انتخابات حساس و اثرگذار دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران با حضور پرشور توام با بصیرت و آگاهی آحاد مردم کشورمان از یک‌سو باردیگرالگوی کارآمد نظام مردم‌سالاری دینی و از دیگر سو بخش دیگری از توانمندی‌های ایران اسلامی را در تولید امنیت و آرامش، گسترش میدان گفتمان‌های متفاوت، آزادی بیان و نقد رفتار و گفتار جریان‌های مطرح سیاسی کشورمان در فضای توام با آرامش را به تصویر کشیده است که باید در تحلیل‌ها و تفاسیر پسا انتخابات مورد مداقه و دقت نظر قرار گیرد.
اما سوای از کارکرد اثرگذار حضور غرورآفرین و افتخارآمیز مردم در صحنه انتخابات، اکنون نوبت « آقای رئیس‌جمهور»‌ منتخب مردم است. آقای رئیس‌جمهور کار سختی پیش‌رو دارد و مردم بی‌صبرانه چشم‌انتظارند.
رئیس‌جمهور منتخب، در جریان رقابت‌های انتخاباتی اعم از مناظرات تلویزیونی و حضور رو در رو با برخی از مردم با بخشی از واقعیات در کف جامعه آشنا شده است. رئیس‌جمهور منتخب خود بیش از هر فرد دیگری می‌داند که رای اعتماد مردم به او یک امانت است و بس! آقای رئیس‌جمهور از سرنوشت افرادی که به آرای اعتماد مردم ناسپاسی‌ و بی‌توجهی کرده‌اند به خوبی آگاه است.
مردم سراسر کشورمان از فرد منتخب انتظاراتی دارند که در فرصت‌های کوتاه به دست آمده در قالب سفرهای استانی و میتینگ‌های سیاسی نامزدهای انتخاباتی، تنها بخشی از آن‌ها را فریاد کرده‌اند.
پیش از این نیز این قلم بر ضرورت ارائه برنامه جامع و کارآمد و تیم اجرایی از سوی نامزدهای انتخاباتی تاکید کرده بود اما نامزدهای انتخاباتی به بهانه‌های مختلف از این دو ضرورت عبور کردند.
اکنون اولین و مهمترین انتظار از مجموعه انتظارات مردم از آقای رئیس‌جمهور،‌ مشاهده تدریجی پاسخ عملی و فراتر از وعده‌ها به نیازهای امروز جامعه در دو منظر داخلی و خارجی است.
آقای رئیس‌جمهور منتخب خود شاهد بوده است که آن‌چه در جریان رقابت‌های انتخاباتی اعم از مناظرات،‌ سفرهای استانی و میتینگ‌های سیاسی بیش از پیش جلوه‌گیری می‌کرد خستگی مردم از کلی‌گویی‌ها، عدم تحقق وعده‌ها و عدم پاسخ‌گویی درباره ناکارآمدی‌ها، زیاده‌خواهی‌ها و فرصت‌طلبی‌ها بود.
بنابراین و با توجه به آن‌چه گذشت،‌ ارائه فهرست تیم عملیاتی دولتمردان کابینه آقای رئیس‌جمهور می‌تواند پاسخ روشنی به مجموع انتظارات مردم باشد. آقای رئیس‌جمهور به خوبی از انتقادات و گلایه‌های آحاد مردم از کابینه مسن دولت یازدهم آگاهی دارد. فهرست دولتمردان آینده از یک‌سو میزان باور آقای رئیس‌جمهور به توقعات، ‌نیازها و مشکلات روز جامعه و از دیگرسو، میزان توانمندی و کارآمدی‌ دولت رئیس جمهور منتخب در گذر از مشکلات و پاسخ به نیازهای مردم را آشکارتر می‌سازد.
وضعیت ایران اسلامی از دو منظر داخلی و خارجی نیازمند دقت‌نظر، بررسی و طرح‌ها و برنامه‌های راهبردی است. از منظر داخلی و بدون اغراق و سیاه‌نمایی‌ باید نوشت،‌ افزایش دامنه رکود،‌ بیکاری، ناامنی‌های شغلی، شکل‌گیری و افزایش نوکیسه‌ها، شکل‌گیری طبقه اشرافی‌گری، گسترش فاصله ‌طبقاتی گلایه‌مندند و این گلایه‌مندی را به انحای مختلف ابراز کرده و می‌کنند.
مردم امروزه از بی‌عدالتی‌ها در توزیع بودجه و ثروت ملی در کشور گلایه‌مندند. از ویژه‌خواری‌ها، رانت‌خواری‌ها و نگاه سهامی به دولت‌ انتقاد دارند. از ریخت‌ وپاش‌ها و عدم نظارت بر امور مالی دستگاه‌های مختلف – که زمینه بروز فساد مالی را فراهم کرده و می‌کند- ناراحتند.
آقای رئیس‌جمهور اکنون و فارغ از قیل‌ و قال‌های رایج میدان رقابت‌های انتخاباتی باید به پیام مردم توجه کرده و آن‌ را در قالب‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنالیز کند و با اولویت‌بندی به فوریت طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی پیش‌رونده را ابلاغ کند.
رئیس‌جمهور منتخب باید به توزیع ثروت‌ملی در کشور و به ویژه در روستاها، شهرستان‌ها و استان‌های دور توجه مضاعفی داشته باشد.
وضع موجود نگران کننده است و باید برای عبور از آن و رسیدن به وضع مطلوب تلاشی مضاعف داشت. هم‌اکنون و بر اساس آمار موجود و غیر قابل انکار، میزان بدهی دولت به بانک‌ها،‌ پیمانکاران و ... نزدیک به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. بخش قابل توجهی از پروژه‌ها به دلیل عدم تخصیص مناسب پول معطل مانده و بعضا رها شده‌اند. بخش قابل توجهی مطالبات معلمان، کارگران و .... همچنان معوق مانده است. آقای رئیس‌جمهور باید تدابیری کوتاه مدت و بلند مدت در مواجهه با این واقعیات چاره‌اندیشی کند که بی‌توجهی به آن آثار سؤ و خسارات سنگینی را بر پیکره نظام تحمیل می‌کند.
مروری بر گذشته نشان می‌دهد که وضعیت ایران اسلامی در تعاملات منطقه‌ای و جهانی نیازمند بازنگری جدی توام با پیوست‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی کارآمد و برنامه‌ریزی شده است.
قدرت و اقتدار ایران اسلامی در میادین سخت و نفس‌گیر تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی غیر قابل انکار است اما این قدرت و اقتدار نیز نیازمند توجه بیشتری است. ظهور دولت‌های جدید در آمریکا و اروپا و تبعا بروز تدریجی برنامه‌ها و طرح‌های آنان ضرورت توجه به قدرت‌افزایی ایران اسلامی در میدان سیاست‌خارجی را مضاعف کرده است. آقای رئیس‌جمهور باید برنامه‌ای مستدل، متقن و البته با نگاه به توانمندی‌های بروز یافته و پتانسیل‌های موجود در کشور طراحی و عملیاتی کند. بدون تعارف نگاه سیاست خارجی در ۴ سال گذشته همچنان که برخی از دولتمردان نیز به صراحت درباره آن گفتند « تقریبا هیچ» دستاوردی نداشته و باید دراین باره برنامه‌ریزی جدید و راهبردی‌ تعریف و عملیاتی شود.
اکنون نوبت آقای رئیس‌جمهور منتخب است. 

محمد کریمی

کد مطلب: 99345
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۰۰:۴۲:۰۰
عجب نکته ظریفی اشاره کرد