میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
وزیر اقتصاد مدعی شد؛
سهام عدالت دیگر بلاتکلیف نیست

وزیر اقتصاد با اشاره به واگذاری‌ها در دولت روحانی و اینکه سهام عدالت دیگر در حالت بلاتکلیفی نیست، گفت: در دولت‌های قبل واگذاری‌ها در قالب رد دیون رخ داد، ولی از دولت یازدهم به بعد واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بود.
به گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان در مراسم بزرگداشت سهام عدالت، گفت: ساماندهی سهام عدالت تا قبل از دولت یازدهم مشخص نبود و بلاتکلیفی‌ای وجود داشت، ولی از دولت یازدهم به بعد کار به خوبی پیش رفت. با توجه به سفارش رئیس‌جمهوری ما باید به سهام عدالت توجه ویژه‌ای می‌کردیم. وی ادامه داد: مهم سود سهام عدالت نیست، ارزش این سهام را به سودش تقلیل ندهید، ارزش این سهام بیش از ۲.۵ برابر است. فرد بدون اینکه پولی پرداخت کند سهامدار شد و دیگر سهم در حالت بلاتکلیفی نیست.
وی با اشاره به اینکه هنوز مالکیت سهم‌ها به مشمولان داده نشده و با لایحه‌ای این اقدام هم انجام خواهد شد، ادامه داد: تا قبل از دولت یازدهم واگذاری‌ها انجام شد، ولی در قالب رد دیون بود. سهم واگذاری به بخش خصوصی واقعی در دولت فعلی بیش از ۷۰ درصد بود. یکی از بزرگترین واگذاری‌ها در روزهای آینده انجام می‌شود.

۵/۱۲ میلیون تومان؛ ارزش سهام عدالت خانوارهای ۵ نفره
همچنین میرعلی اشرف عبداله پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت گفت: ما در سهام عدالت مظلوم واقع شدیم، برای سهام عدالت وقتی که دولت یازدهم سر کار آمد، یکی از نکات این بود که ما ۵۰ میلیون نفر فرد داریم که کاغذی دست آن داده شده است که هیچ عقبه‌ای ندارد، توقع ایجاد شده بود ولی ساماندهی صورت نگرفته بود.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اولین آیین‌نامه سهام عدالت را ما نوشته‌ایم، گفت: از ابتدای دولت یازدهم امروز ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر مشمول ثبت‌نام شده‌اند، صورتحساب خود را دریافت کرده‌اند؛ بنابراین فرصت هفت ماهه برای پرداخت مابقی داده شد؛ این در حالی است که امروز ارزش سهام در بازار ۲.۵ میلیون تومان است؛ پس یک خانوار ۵ نفره مشمول تخفیف، ۱۲.۵ میلیون تومان دارایی صاحب شده‌اند.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه ارزش سهام عدالت یک خانوار ۵ نفره اکنون ۱۲.۵ میلیون تومان است، گفت: به خانوارهایی که مشمول تخفیف در دریافت سهام بودند، نفری ۱۵۰ هزار تومان سود دادیم.
پوری‌حسینی گفت: در ایستگاه آخر سهام عدالت هستیم و یک مرحله دیگر باقی می‌ماند که ورقه سهم را بدهیم، اما اینجا مشکل است که قبلا گزارش کرده ایم، لایحه‌ای نیز دولت به مجلس داده است و مجلس نیز قول داده که در اسرع وقت رسیدگی کنند؛ پس اگر مجلس دستور تاسیس صندوق قابل معامله در بورس را صادر کند و اجرای آن را به سازمان خصوصی‌سازی بگذارند، ما تلاش می‌کنیم که یونیت‌ها یا برگه‌های سهم این مشمولان را در اختیارشان قرار دهیم تا مالکیت را به عهده بگیرند. وی ادامه داد: با ارایه برگه‌ها طرح سهام عدالت به انتها خواهد شد. امیدواریم سال آینده اگر مراسمی برگزار شد، شاهد این باشیم که یونیت‌ها پخش شده و مالکیت به مردم منتقل شده باشد. به هرحال فردی سال آینده رئیس سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود.
پوری‌حسینی گفت: کار بزرگی انجام شد، ولی چون عادت به تبلیغات نداریم، احساس داریم که سهام عدالت مظلوم واقع شد. پس جشن گرفتیم تا بگوییم که ۴۹ میلیون نفر با دریافت سهام عدالت شاد شدند. وی افزود: تمام روند دریافت سود سهام عدالت، بدون مراجعه به بانک و تعاونی‌های سهام عدالت، صورتحساب، دریافت فیش و ارایه سود سهام عدالت به صورت الکترونیکی صورت گرفته و این افتخاری بزرگ برای کشور است.
به گفته پوری‌حسینی، سامانه سهام عدالت در طول یکسال ۱۴۰ میلیون خدمت به مشمولان سهام عدالت ارایه شده است؛ ضمن اینکه این سامانه در سازمان خصوصی‌سازی طراحی شده و برای ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، صورتحساب الکترونیکی و فیش بانکی طراحی شده است.
وی در پاسخ به انتقادات مطرح شده از سوی حاضران در جلسه درخصوص عدم دریافت حقوق تعاونی‌های سهام عدالت، توضیح داد: از سال ۸۴ تاکنون که یازده سال از آن می‌گذرد، این در حالی است که از طرف سازمان خصوصی‌سازی سه سال است که برای شرکت‌های تعاونی سهام عدالت حقوقی واریز نشده است، بنابراین ما پیگیری می‌کنیم که در ازای خدماتی که برای سهام عدالت داشته‌اند، مبالغی را دریافت کنند.

کد مطلب: 103657
 
Share/Save/Bookmark