میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
همان نیم ساعت کافی است!
دولت محترم پیش از آن که تصمیم خود را برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن اجرا کند، باید با بهره گیری از تریبون و فضای رسانه ای کشو

دولت محترم پیش از آن که تصمیم خود را برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن اجرا کند، باید با بهره گیری از تریبون و فضای رسانه ای کشور، آن هم نه یک روز مانده به اجرا بلکه چند ماه پیش از آن افکار عمومی را آماده می‌کرد که نکرد. اکنون نوش داروی پس از مرگ سهراب فایده ای ندارد که هیچ، باعث می‌شود تا سخنانی بیان شود که مردم را بی اعتمادتر کند.
آن‌هایی که مدام اصرار می‌کنند دولتمردان و شخص آقای رئیس جمهور محترم به تلویزیون بیایند و درباره طرح بنزینی سخن بگویند، از آنها خواهش می‌کنیم که از این پس، از دولتمردان بخواهند که درباره افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین سخن نگویند و به تلویزیون نیایند! همان نیم ساعت سخنان جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم در جلسه هیات دولت کافی است. این را ما نمی‌گوییم، رئیس دفتر ایشان آقای محمود واعظی گفته است که «رئیس جمهور روز یکشنبه ۲۶ آبان در جلسه هیأت دولت نیم ساعت با مردم سخن گفت و ما فکر کردیم کافی است. خوشبختانه صدا و سیما سه بار و به طور کامل این صحبت‌ها را پخش کرد.»
اکنون مسئولین محترم دولت تدبیر و امید چند روزی است از صدا و سیما درباره طرح بنزینی دولت با مردم سخن می‌گویند که این سخنان خود باعث ایجاد و شکل گیری ابهاماتی در این زمینه می‌شود.
دولتمردان و شخص آقای روحانی رئیس جمهور صراحتا تاکید کرده بودند که همه درآمد حاصل از اجرای طرح بنزینی بدون آن که یک ریال از آن به جیب دولت برود به ۶۰ میلیون نفر از مردم ایران که ۱۸ میلیون خانوار را شامل می‌شود پرداخت خواهد شد، حتی گفته شد که شناسایی این قشر انجام شده و به ۷ میلیون خانوار که وضع زندگی خوبی دارند یارانه حمایتی بنزین پرداخت نخواهد شد.
آقای نوبخت در تلویزیون اعلام کرد که به ۱۷ میلیون ۷۰۰ هزار خانوار یارانه حمایتی بنزین پرداخت شده است، این سخن در حالی است که بسیاری از اقشار مردم می‌گویند شرایط دریافت یارانه بنزینی را دارند اما دریافت نکرده‌اند، حتی یکی از نمایندگان مجلس گفته بود که دولت از افزایش نرخ بنزین ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد دارد، دولت می‌گوید برای ۶۰ میلیون نفر از مردم ایران یارانه بنزین در نظر گرفته که بر اساس ارقامی که به حساب مردم واریز شده می‌توان به عدد ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید، دولت باید در مورد ۴۰ هزار میلیارد تومان بقیه توضیح دهد.»
دوشبه شب آقای میدری معاون وزارت رفاه به تلویزیون آمد و درباره شروطی که برای پرداخت یارانه حمایتی در نظر گرفته شده، سخن گفت.
میدری در برنامه تلویزیونی، داشتن خانه بالاتر از قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در تهران، ۹۰۰ میلیون تومان در شهرستان، داشتن خودرو با قیمت ۲۵۰ میلیون تومان و حقوق بالاتر از ۶ میلیون تومان را شروط پرداخت یارانه اعلام کرد.به این مفهوم که هر یک از این موارد به قطه یارانه بنزین ختم می‌شود. پس از سخنان آقای میدری، آقای شریعتمداری وزیر رفاه روز گذشته سخنانی متناقض با شروطی که میدری اعلام کرده بود، گفت. شریعتمداری داشتن خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی و سه سفر خارجی غیر زیارتی در سال را جزو ا فراد با تمکن بالا اعلام کرد که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند. هر فردی یکی از این شروط را داشته باشد مشمول دریافت نمی‌شود!
و البته قرار شده است از ماه آینده هر کس خواهان دریافت یارانه بنزینی است، اجازه سرکشی به همه حساب‌های بانکی خود را به دولت بدهد تا بررسی شود که تمکن مالی دارد یا نه؟! دولت پیش از این درباره یارانه‌های ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی اعتقادی به بررسی حساب یارانه بگیران نداشت و حتی آن را کار درستی نمی‌دانست اما اکنون سرکشی به حساب‌ها را به صلاح می‌داند.
دولت با این اقدام غیرکارشناسی که نوعی توهین به مردم است، عدم اعتماد خود را به مردم نشان می‌دهد، مردمی که در چند روز گذشته با راهپیمایی‌های میلیونی خود علیه اغتشاش و فتنه قیام کردند و پایبندی خود را به انقلاب و نظام اسلامی به رخ دشمنان کشیدند. دولتمردان عزیز با چنین تصمیماتی که می‌گیرند مردم را ناخرسند می‌کنند چرا که با وعده پیشین آن‌ها در تناقض و تعارض است.
اعتماد عمومی مردم به دولت تدبیر و امید بسیار تضعیف و تخریب شده و یکی از دلایل اعتراضات چند روز گذشته مردم، خلف وعده‌هایی است که دولت مرتکب شده است. و البته تصمیمات تازه ای که دولت محترم برای حذف اقشاری که یارانه بنزینی به آنها تعلق می‌گیرد، نارضایتی‌های دیگری را ایجاد می‌کند که باید نسبت به آن هشدار داد، هشداری که باید باعث شود مجلس و دیگر مسئولین به این موضوع ورود کنند و از ادامه اجرای یک طرح ناپخته و غیرکارشناسی جلوگیری کنند در غیر این صورت باید در انتظار تبعات دیگری از طرح افزایش قیمت بنزین باشیم.

نویسنده: علی یوسف‌پور

کد مطلب: 111757
 
Share/Save/Bookmark