میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
آنان به دنبال چه هستند

دونالد ترامپ رئیس جمهور تازه کار آمریکا غوغاهای بسیاری در عرصه داخلی و بیرونی آمریکا به پا کرده است. از لغو مصوبات دوران اوباما گرفته تا اعلام قانون محدودیت ورود مسلمانان به آمریکا از دیوار کشی در مرز مکزیک تا ادعای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه را در کارنامه وی می‌توان مشاهده کرد. دونالد ترامپ در حالی به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا وارد کاخ سفید شد که اولین میهمان وی ترزا می نخست‌وزیر انگلیس بود.
این سفر در حالی صورت گرفت که از یک سو ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی بر توسعه مناسبات با انگلیس تاکید داشته و خروج آن از اتحادیه اروپا را امری مثبت ارزیابی کرده بود. از سوی دیگر انگلیس و شخص خانم ترزا می نخست‌وزیر نیز استمرار و توسعه مناسبات با آمریکا را امری مهم عنوان کرده بود. نکته مهم آنکه هر دو کشور یک اصل محوری دارند و آن حمایت از رژیم صهیونیستی است که در تماس تلفنی ترامپ با نتانیاهو و سفر نتانیاهو به انگلیس رسما صورت گرفت.
با توجه به این شرایط این سوال پیش می‌آید که چه عواملی زمینه‌ساز چنین رویکردهایی شده و طرفین در قبال آن چه اهدافی را پیگیری می‌کنند؟ بررسی کارنامه انگلیس و آمریکا نشان می‌دهد که دو کشور به نوعی نقش مکمل را برای یکدیگر در صحنه جهانی ایفا می‌کنند بگونه‌ای که هر جنگی و بحرانی در جهان و یا کودتاهای متعدد در ۲صحنه بین‌الملل در چارچوب اقدام مشترک آنان صورت گرفته است. آنچه در برآیند تحولات دنیای امروز مشاهده می‌شود آن است که طرفین در اموری همچون مقابله با ایجاد رقبای جدید در صحنه جهانی، اسلام ستیزی، تقابل با روسیه، چین، ایران و بهره‌گیری از مهره‌های منطقه‌ای علیه آنها دیدگاه واحد دارند. محور اصلی تحرکات انگلیس و آمریکا نیز همچون گذشته در حوزه غرب آسیا است. آنها در حالی سعی دارند تا با استمرار بحران در عراق و سوریه و جنجال‌سازی در مسئله فلسطین بحران را در منطقه حفظ تا در آینده مدیریت آن را که از دستشان خارج شده دوباره در دست گیرند، حوزه خلیج فارس را به اصل مهم رفتاری خود مبدل کرده‌اند. مواضع ترامپ مبنی بر توسعه ساختار راداری و موشکی برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و لزوم افزایش حضور نظامی در این منطقه و نیز سخنان ترزامی که بر لزوم مقابله با توان دریایی ایران در خلیج فارس تاکید دارد را در این چارچوب می‌توان برشمرد.
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و نیز استقرار پایگاه دریایی آن در بحرین گام‌هایی در این زمینه بوده است. آنچه در رفتارهای دو کشور مشاهده می‌شود تحرکات آنها برای ایجاد بحران‌های جدید در صحنه جهانی است که با ادعای مبارزه با تروریسم و نیز حمایت از متحدان آمریکا و انگلیس در عرصه جهانی صورت می‌گیرد که محور آن نیز همچون گذشته غرب آسیا بویژه حوزه خلیج فارس خواهد بود.

کد مطلب: 98445
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark