میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
نگاهی بر یک آزمایش موشکی
اخیرا روزنامه دولتی کره شمالی ضمن انتشار تصاویری از موشک‌های جدید آزمایش شده توسط این کشور...

اخیرا روزنامه دولتی کره شمالی ضمن انتشار تصاویری از موشک‌های جدید آزمایش شده توسط این کشور، اعلام کرد پرتابه‌های هدایت شونده تاکتیکی نوع جدید آزمایش شدند. حال این سوال مطرح است که چرا کره شمالی بار دیگر رویکرد به ازمایش های موشکی را در پیش گرفته است؟
نخست آنکه تجربه مذاکرات ۶ جانبه در باب کره شمالی و نیز رفتارهای آمریکایی ها در قبال این کشور، این پیام را پیونگ یانگ داشته است که آمریکایی‌ها هرگز قابل اعتماد نبوده و با تغییر روسای جمهور نیز تغییری در رفتار آمریکا صورت نمی گیرد. بایدن در دو ماه حضورش در کاخ سفید نیز مانند روسای جمهور پیشین آمریکا همان سیاست های ضد کره شمالی رو دنبال کرده و از زبان تهدید علیه این کشور استفاده می کند. لذا اقدام موشکی اخیر کره شمالی را می توان هشداری به بایدن دانست که در صورت استمرار رویه گذشته با واکنش تند کره شمالی مواجه خواهد شد.
دوم آنکه اقدام موشکی کره شمالی بی ارتباط با عملکردهای اخیر آمریکا در شرق آسیا نخواهد بود. از یک سو وزیر خارجه و دفاع آمریکا در حالی راهی کره جنوبی و ژاپن و حتی هند شدند که محور اقدامات آنها را موضع گیری علیه چین و کره شمالی تشکیل می داد. رفتار مقامات آمریکایی در کنار ایجاد رقابت تسلیحاتی در شرق اسیا، زمینه ساز تحریک و واکنش پکن و پیونگ یانگ شده است چنانکه از یک سو چین ضمن اعلام افزایش بودجه نظامی بر آمادگی برای وضعیت جنگی تاکید کرده است و از سوی دیگر کره شمالی نیز با ازمایش موشکی امادگی خود را در برابر تحرکات بحران ساز آمریگا به نمایش گذاشته است.
سوم آنکه بایدن در حالی به ریاست جمهوری آمریکا رسید که در ظاهر ادعای بازگشت به تعهدات بین المللی و رویکرد به مصالحه و مذاکره را مطرح می کرد اما در عمل رفتار اروپا و آمریکا در افزایش حمایت از گروه های تروریستی در غرب آسیا، اصرار این کشورها بر سرنگونی نظام ونزوئلا، عدم تعهد پذیری این کشورها به برجام و اصرار آنها بر سیاست تحریم و رفتارهای غیر سازنده در قبال جمهوری اسلامی ایران، این پیام را برای بسیاری از کشورها از جمله کره شمالی داشته است که اصلاحی در رفتار آمریکا وجود ندارد و ادعاهای بایدن صرفا شعارهای تبلیغاتی برای فریب مردم آمریکا بوده است.
با توجه به آنچه ذکر شد می توان گفت رفتارهای آمریکا و اروپا را می توان زمینه ساز رفتارهای کره شمالی در ازمایش و تقویت توان موشکی دانست که با اصرار بر سیاست های تهدید و تحریم و عدم تعهد پذیری سایر کشورها از جمله کره شمالی را به سمت چنین پاسخ‌هایی سوق داده است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 117562
 
Share/Save/Bookmark