میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
تاکید مردم و ارتش ونزوئلا بر حمایت از دولت قانونی مادورو
دست آمریکا را کوتاه می‌کنیم
دست آمریکا را کوتاه می‌کنیم
 

آمریکا و پیاده نظامش در ونزوئلا در حالی بحران‌سازی در این کشور را ادامه می‌دهند که مردم و ارتش ونزوئلا ضمن تاکید بر حمایت از دولت قانونی مادورو بر مقابله با آمریکا تاکید کردند.
«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا در آستانه مانور نظامی بزرگ ارتش این کشور از چند پایگاه نظامی دیدن و با نظامیان درباره لزوم آمادگی در برابر «هرگونه احتمال مداخله آمریکا» صحبت کرد. در حالی که تحرکات آمریکا و متحدانش علیه دولت قانونی ونزوئلا ادامه دارد، رئیس‌جمهور این کشور آمریکای لاتین در جمع نظامیان ارتش ونزوئلا حاضر شد و از برگزاری مانور نظامی خبر داد.
«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از چند پایگاه نظامی این کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان تدارکات برای برگزاری مانور آتی و بزرگ ارتش ونزوئلا قرار گرفت؛ مانوری که قرار است از دهم تا پانزدهم فوریه (۲۱ تا ۲۵ بهمن) جاری برگزار شود.مادورو در جمع نظامیان ونزوئلا، مانور آتی در این کشور را «جزء مهم‌ترین مانورهای تاریخ» ونزوئلا خواند. رئیس‌جمهور ونزوئلا در دیداری صمیمی با نظامیان ارتش این کشور درباره تحولات اخیر و مداخلاته خارجی در امور داخلی ونزوئلا هم صحبت کرد.
او گفت که بعد از آنکه «خوآن گوآیدو» خود را رئیس‌جمهور موقت خواند، آمریکا از احتمال مداخله نظامی در ونزوئلا صحبت کرده است و به همین دلیل نیروهای مسلح ونزوئلا باید به منظور دفاع از کشور خود را برای «هرگونه احتمال و سناریویی» آماده کنند. مادورو خطاب به نظامیان ونزوئلا گفت: «ما در حال آماده شدن برای مهم‌ترین مانورهای نظامی در تاریخ‌مان هستیم». بنا بر اعلام صفحه توئیتر مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا از چند پایگاه نظامی ارتش در مناطقی از قبیل «فورت پاراماکای» و پایگاه دریایی «آگوستین آرماریو» واقع در شهر «پورتو کابلو» دیدن کرده است.
آمریکا و برخی متحدانش در روزهای اخیر از «خوآن گوآیدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا حمایت همه‌جانبه‌ای کرده‌اند و حتی به دولت قانونی ونزوئلا درباره احتمال توسل به گزینه نظامی هشدار داده‌اند. در این میان منابع خبری اعلام کردند رسانه های محلی ونزوئلا از وقوع یک انفجار در یکی از شهرهای بندری این کشور خبر دادند.
لازم به ذکر است نخست وزیر رژیم صهیونیستی رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخت. بنا بر درخواست آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیل از آمریکا، کانادا و اکثر کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی در به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا تبعیت می‌کند. یک مقام ارشد صهیونیستی گفته بود که کابینه نتانیاهو از ابراز حمایت از رهبر مخالفان و مخالفت با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور این کشور نگران است چون در ونزوئلا حدود ۶ هزار یهودی زندگی می‌کنند.
به موازات ادامه حمایت‌های همه جانبه دولت آمریکا از رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، در روزهای اخیر لفاظی‌های جنگ‌طلبانه واشنگتن در قبال تحولات این کشور آمریکای لاتین تشدید شده است. فشارهای همه‌جانبه دولت آمریکا به دولت قانونی ونزوئلا ادامه دارد و بعد از به رسمیت شناختن «خوآن گوآیدو» به عنوان رئیس‌جمهور و اعلام کمک ۲۰ میلیون دلاری واشنگتن به مخالفان، حالا نوبت به تشدید لفاظی‌های جنگ‌طلبانه مقام‌های آمریکایی علیه دولت «نیکلاس مادورو» رسیده است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ، شامگاه یکشنبه در توئیتر خود با ادبیاتی جنگ‌طلبانه به دولت ونزوئلا درباره دست زدن به هرگونه اقدامی علیه رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور هشدار داد.

کد مطلب: 107761
 
Share/Save/Bookmark